Büyük Patlama teorisi, evrenin kökeni için önde gelen açıklamadır. Bu teoriye göre evren, zamanla genişleyen ve soğuyan inanılmaz derecede sıcak ve yoğun bir tekillik olarak başladı. Büyük Patlamanın yaklaşık 13,8 milyar yıl önce meydana geldiği tahmin ediliyor.

Büyük Patlama teorisi, bildiğimiz şekliyle evrenin o noktada başladığını ve bu nedenle evrende Büyük Patlama'dan daha eski hiçbir şeyin olmadığını öne sürer. Zaman kavramının kendisinin Büyük Patlama ile başladığı düşünülmektedir, bu nedenle Büyük Patlama'dan "önce" var olan hiçbir şeyden bahsetmek mümkün değildir.

Bazı teorilerin evrenimizin bir çoklu evrendeki birçok teoriden sadece biri olduğunu öne sürdüğünü ve bu tür teorilerde Büyük Patlamanın gözlemlenebilir evrenimizin başlangıcı olduğunu, ancak her şeyin başlangıcı olması gerekmediğini belirtmekte fayda var.

Büyük Patlama teorisinin çok çeşitli gözlemsel kanıtlarla desteklendiğine dikkat etmek önemlidir, ancak yine de bilimsel bir teoridir ve gelecekte başka açıklamalar veya değişiklikler önerilebilir.