EuroBasket 2022 geçtiğimiz Pazar günü final maçıyla sona erdi. Finalde Fransa’yı 88-76 mağlup eden İspanya zafere ulaştı. Final maçında şampiyon İspanya’da Juancho Hernangomez, 27 sayı 5 ribaund, Willi Hernangomez 14 sayı 8 ribaund, Lorenzo Brown 14 sayı 11 asist ile oynadı. Tabi burada en dikkat çeken performans Euroleague’de vasat bir oyun kurucu olarak kabul edilen Lorenzo Brown’un performansı oldu. Benzer performansı Polonya’da Ponitka göstermiş ancak yarı final maçında beklentilerin ve genel turnuva performansını baya gerisinde kalmıştı. Ponitka, Fransa karşısında 7 sayı 1 ribaund ve 1 asist ile oldukça vasat bir performans göstermişti.

Lorenzo Brown’a tekrar dönersek, yarı finalde Almanya maçında olağanüstü performans göstererek, 29 sayı 3 ribaund ve 6 asist ile oynamıştı. Brown, Euroleague’de sezonu Unics Kazan’da tamamlamış ve yine hatırı sayılır bir performans göstermesine rağmen takım arkadaşları Hezonja ve Issıah Canaan kadar ön planda tutulmamıştı. Bir önceki sezonu da Igor Kokoskov’un Fenerbahçe Beko’sunda geçirmiş ve ülkemizde pek beğeni alamamıştı. Bu sezonu da İsrail temsilcisi Maccabi’de geçirecek olan Brown’un göstereceği performansı sabırsızlıkla bekleyen büyük bir kitle olacak.

Tekrardan İspanya’ya dönecek olursak; bu turnuvaya geçtiğimiz yıllardaki kadrolarına göre daha mütevazi bir kadroyla gelmişlerdi. Açıkçası şampiyonluk için Doncicli, Dragicli Slovenya’nın, Jokicli Sırbistan’ın, Gobertli Fransa’nın, Giannisli Yunanistan’ın gerisinde oldukları düşünülüyordu. Hernangomezler’in ve Brown’un şampiyonluktaki katkıları burada tartışılmaz. NBA’de beklediği süreleri alamayan ve Euroleague’ye geri dönmesi gündeme gelen Juancho Hernangomez’in turnuva performansı sonrası alacağı süre oldukça merak konusu. Sezon ortasında bir Euroleague takımıyla sözleşme yapma ihtimali de düşük değil. Çünkü ülke turnuvaları bir nebze yanıltıcı olabiliyor. Eurobasketi iyi geçiren Ponitka, Kuzminskas, Huertel, Andreas Obst ve Zo Brown’un bu sezon kulüplerinde geçirecekleri performans oldukça merak konusu olacak ve yakından takip edilecektir. Kuzminskas, temsilcimiz Pınar Karşıyaka ile, Ponitka Yunan temsilcisi Panatinaikos ile, Zo Brown ise Maccabi ile sözleşme imzaladı. Geçtiğimiz sezonu Bayern’de geçiren Andreas Obst ise bu sezonu yine Bayern’de geçirecek. Obst için Euroleague’nin 2010’lu yıllarına damga vuran Jaycee Caroll potansiyeli olduğunu söyleyebilirim.