Emekli Refah Paketine yönelik yapılacak olan düzenlemenin gelmesini bekleyen vatandaşlar gözlerini bir yandan da bayram ikramiyesine çevirdi.  Geçen sene Ramazan bayramında 2 bin TL olan bayram ikramiyesi, bu sene 3 bin TL’ye yükseltilmişti. Ankara kulisleri emeklinin sosyal ve ekonomik rahatlığı üzerinde hareketlenirken, vatandaş ise dört gözle emekli refah paketinin getirilerini beklemeye başladı. 

EMEKLİYE REFAH PAKETİ MECLİSTE

Milyonların çalışmalarını arttırmak için emekliye refah paketi meclise sunulurken ikramiye seçeneği de masada. Konut-kira desteklerinden tatil konaklama ihtiyaçlarına, Alışveriş kartından fatura indirimine, ulaştırma yardımından finans desteği yardımları yapılması bekleniyor.

KURBAN BAYRAMI YAKLAŞIRKEN EMEKLİYE YENİ MÜJDE GELİR Mİ?

Ekonomi kurmaylarının hazırladığı raporda bayram ikramiyesinin enflasyona karşı korunması da varken, farklı zam oranları üzerinden bütçeye maliyetleri hesaplanıyor. Yüzde 50 zam yapılması halinde 4 bin 500 çıkacak olan bayram ikramiyelerinin, bayramdan bir hafta önce hesaplara yatırılması bekleniyor.  İkramiyede güncelleme olup olmayacağı önümüzdeki günlerde yanıtını bulacak. Manşet Gazetesi ekibi olarak Kahramanmaraşlı vatandaşlara ikramiye zammını sorduk. Kimi vatandaşlar zam gelmesi gerektiğini belirtirken kimileri de zammın gelmesinin pek bir değişiklik oluşturmayacağını ifade etti.

MİLLETİN ALIM GÜCÜ KALMADI

Alım gücünün azaldığını söyleyen bir vatandaş; ‘’Zammın gelse de çok bir faydası olacağını düşünmüyorum. Milleti memnun edeceklerini sanmıyorum. Milletin alım gücü kalmadı. Bir kurbanlık 20-30 bin lirayken 3 lira 5 lira bir çocuğun eline harçlık verir gibi verirsen ne işe yarayacak’’ dedi. En az 5 bin ile 7 bin lira arasında zam gelmesi gerektiğini belirten bir vatandaş ise; “Şimdiye kadar yapılan zamlar yeterli gelmedi. 15 bin lira alıyorum ben kurbana mı vereyim eve yiyecek mi alayım. Emekli ikramiyelerine zam gelmesi lazım. Bu zammın en azından 5 bin ile 7 bin lira arasında olması lazım” sözlerini kaydetti. SSK emeklisi olduğunu 25 yıllık çalışma hayatının olduğunu dile getiren vatandaş; “ 25 yıl inşaatlarda çalıştım. SSK emeklisiyim. 10 bin TL alıyorum o da yetmiyor. Zammın en az 20 bin lira olması lazım” dedi.

VERİLEN İKRAMİYE ŞİMDİYE KADAR GÖRÜLMEMİŞ BİR RAKAM

Bir diğer vatandaş ise “Şimdiye kadar böyle bir ikramiye verilmemiş. Sayın Cumhurbaşkanımız layık görmüş zamanında vermiş emeklilerimize. Kendisinden Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

Muhabir: SİBEL GÜRLE