6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerde, gelini ve 3 torunu vefat eden Mustafa Kozak; “Kulübenin bulunduğu arazi yaklaşık 25 dönüm. Biz buraya gelince tarla sahibi, ortağına 'Burayı eksinler' demiş. Biz de bir bölümüne soğan, bir bölümüne mısır ektik. Burada ekip biçiyoruz. Oğlum 6 keçi aldı. Küçük bir çadırdan ahır yaptık, sütünden falan yararlanalım dedik” açıklamalarında bulundu.

Yemini etti soluğu Kahramanmaraş’ta aldı! Yemini etti soluğu Kahramanmaraş’ta aldı!

AA-20230424-30947218-30947216-DEPREMZEDE_AILE_GURBETCI_TANIDIKLARININ_TARLASINI_EKIP_URETIME_KATILIYOR

YENİDEN HAYATA TUTUNMAK İSTİYORUZ, BUNUN İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

Yıllar önce eşi vefat eden 86 yaşındaki Mustafa Kozak'ın birlikte yaşadığı oğlu Veli Kozak'ın şehir merkezindeki evi depremde ağır hasar gördü. Mustafa Kozak, oğlu, gelini ve 4 torunu ile Almanya'da yaşayan tanıdıklarının Çiğli köyündeki tarlasında bulunan barakaya yerleşti. Kozak ailesi, tarlayı ekip, keçi besleyerek hem geçimini sağlamaya hem de yaşadıkları acı günleri birbirlerine destek olarak atlatmaya gayret ediyor. Mustafa Kozak, depremde büyük acı yaşadıklarını belirterek, "Oğlum, gelinim ve 3 çocuğu hayatını kaybetti." dedi.

Kozak, kaldıkları evin depremde zarar görmesi nedeniyle birkaç gün arabada barındıklarını ifade ederek, "Oğlum (Veli Kozak), Çiğli köyü nüfusuna kayıtlı gurbetçi bir tanıdığımızı aradı. Gurbetçinin tarlasının ortasında tek odalı bir kulübesi vardı. Burada kalmak için ricacı oldu, o da bize verdi. Biz de buraya sığındık. Burada oğlum, gelinim ve 4 çocuğuyla yaşıyoruz." diye konuştu.

AA-20230424-30947218-30947217-DEPREMZEDE_AILE_GURBETCI_TANIDIKLARININ_TARLASINI_EKIP_URETIME_KATILIYOR

KOZAK AİLESİNDEN GURBETÇİYE TEŞEKKÜR

Yeniden hayata tutunmak istediklerini, bunun için mücadele ettiklerini dile getiren Kozak, şunları kaydetti; "kulübenin bulunduğu arazi yaklaşık 25 dönüm. Biz buraya gelince tarla sahibi, ortağına 'Burayı eksinler' demiş. Biz de bir bölümüne soğan, bir bölümüne mısır ektik. Burada ekip biçiyoruz. Oğlum 6 keçi aldı. Küçük bir çadırdan ahır yaptık, sütünden falan yararlanalım dedik. İleride evimiz olursa, giderken de satar gideriz."

Kozak, hayatlarını bir şekilde sürdürdüklerini dile getirerek, "Elektriğimiz yok burada. Tarla olduğu için burada elektrik bulunmuyor. Küçük bir güneş enerjisi sistemi var. Onunla akşam lamba yakıyoruz. İki çadır verdiler bize, onlardan biri mutfak, birinde de eşyalarımız var." ifadelerini kullandı.

Mustafa Kozak, kendilerine yardımda bulunan hayırsevere teşekkür etti.

AA