Cemil BozCemil BozGençlik ve Spor Bakanlığı’nın KYK yurt başvurularını açıklamasının ardından yurt sorunu yaşanmayan 41 ilden birisi de Kahramanmaraş oldu. Kahramanmaraş’taki üniversitelere kayıt olup, kentteki KYK yurtlarına başvuru yapan bütün öğrenciler dışarıda kalmayarak yurtlara yerleşti. Konu ile ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz, bu dönemde başvuru yapan 7 bin 760 öğrencinin hepsine KYK yurtlarının çıktığını söyledi. Kahramanmaraş il genelinde bu yıl kapasite artırımına sadece Göksun’da gittiklerini belirten Boz, buna rağmen sorun yaşamadıklarını ve ek yerleştirme için bin 850 adet boş yatağın bulunduğunu söyledi.

YURT SORUNU OLMAYAN 41 İLDEN BİR TANESİ KAHRAMANMARAŞc28813be-cbcd-46f9-87df-3fd067b95afc

Kahramanmaraş’ın yurt sorunu yaşamayana 41 ilden bir tanesi olmasını sevinçle karşıladıklarını söyleyen Boz; “Bakanımızın açıklamadığı üzerine yurt sorunu olmayan 41 ilden bir tanesi Kahramanmaraş’ımız. Yaz döneminde hem yurtlarımızın bakımlarını yaptırırken hem de olası çok başvuru olma durumuna karşı da kapasite artırımına gittik. Bu kapasite artırımı sadece Göksun İlçemizde kaldı. Merkez ilçelerde talep olmadığı için biz onları iptal ettik. Merkez ilçelerimizde öğrencilerimiz kapasite artırımına gitmeden eskisi gibi yurtlarında kalacaklar. Kapasite artırımı ile birlikte il genelinde kapasitemiz şu an 9 bin 610 oldu. Bu kontenjana müracaat eden 7 bin 760 öğrencilerin hepsi yurtlara yerleşti. Bin 850 adet boş yatağımız kaldı. Bin 850 tüm il genelinde boş sayıdır. İlçelere göre farklı sayıda boş yatağımız var. Elbistan, Afşin, Göksun ve merkezdeki 2 erkek, 2 kız yurdumuz olmak üzere her birinde boş kontenjanlar kaldı. Bunlar YÖK’ün ek yerleştirme kontenjanları için kaldı. Ek yerleştirme ile de üniversiteye yerleşen ve yurt talebinde bulunan öğrenciler olacak. Bunlar için boşluk bırakıldı. Bu öğrencilere de yetecek yurdumuz var. Bize müracaat eden tüm öğrencileri mevcut yurtlarımıza yerleştirdik. Geçmiş yıllarda burada öğrenci olup KYK’da kalmayıp da bu yıl başvuran öğrencilerimizde yurtlara yerleşecek. Öncelik 1. sınıfa başlayan öğrenciler içindir. Ondan sonra da ara sınıflar için oluyor. Bu öğrencilerde müracaat edip, yurtlarda da boşluk olursa bu öğrencilerimiz de yerleşiyor. Öncelik ilk başlayanlar olduğu için ara sınıfların tamamını alamıyorsunuz.  İnşallah elimizden geldiğince önümüzdeki dönemde de onlara hizmet etmeye, onları yurtlarında keyifle barındırmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.1bb0c17e-1302-4358-a1f1-d74f1c952877

ELBİSTAN’DA VE MERKEZDE BİRER YURT İNŞAATIMIZ SÜRÜYOR

Elbistan ve merkezde birer yurt inşaatının devam ettiğini dile getiren Boz; “Erkek yurtlarının bir kısmında 4 kişilik ve 2 kişilik odalarımız var. Oda ilavesi yapamadığımız için böyle oldu. Ancak kız yurdumuz 4 kişilik ve bazalardan oluşuyor. Afşin, Elbistan, Göksun ilçelerimizde 4 kişilik baza sistemi var. Göksun’da aşırı öğrenci talebi olduğu için kapasite artırımıyla odaların bir kısmına ranza koyacağız. Ranza koymak zorunda kaldık. Bunu da öğrencilerimiz dışarıda kalıp mağdur olmasın diye yaptık. Karacasu’da bulunan yurdumuz orası hala ranza sisteminde bulunan bir yurdumuz. Orasını biz bazaya dönüştürmedik. Bazaya dönüştüreceğimiz zaman kapasite düşürmemiz gerekiyor. Kapasite düşürmüş olsaydık boşta öğrenci kalacaktı. Çok şükür bize müracaat eden bütün öğrencilerimiz yerleşmiş oldu. Yine önümüzdeki dönem için devam eden yurt inşaatlarımız var. Elbistan’da ve merkezde bir yurdumuzun inşaatı devam ediyor. Bunlarda bittiği zaman şehir merkezimizde de ilçelerimizde de öğrencilerimiz için kolaylıklar sağlanmış olacak” ifadelerini kullandı.

AİLEMİZİN BİR ÜYESİ GİBİ ÖĞRENCİLERE HİZMET EDECEĞİZff610095-649b-4519-801c-31511203c56d

Kahramanmaraş’a gelen öğrencilere ailelerinin bir bireyiymiş gibi ilgi göstereceklerini ve hizmet edeceklerini kaydeden Boz, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Yeni eğitim-öğretim döneminde üniversite okumak için şehrimize gelecek öğrencilere hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Ayrıca buraya gelen her öğrencimiz, her bireyimiz bizim için önemli. Bizim ailemizin bir ferdi olarak onlara hizmet edeceğiz. Öğrencilerimize sadece konaklama hizmeti vermiyoruz. Moral gecelerinden tutun, kişisel eğitim kurslarımız, beceri kurslarımız, bağlamasından, resmine ve diğer atölyelere kalana kadar da bu çocuklara ek kurslarımız olacak. İnşallah tanışma toplantılarında biz kendilerine, kendimizi ifade edeceğiz. Hem gençlik hem de sportif noktada bütün şehrimize gelen öğrencilerimizin yanında olacağız. Ailelerimizde müsterih olsun, biz onların öz anne ve babaları olmasak da onları aratmayacak şekilde biz onların yanında olacağız.”

KAN BAĞIŞI MERKEZİ İLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI KAN BAĞIŞI MERKEZİ İLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

a0b76fec-45f7-4260-ad8e-3d7e4c45cb11

Haber: Burak Alkaya