Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Kuybu, deprem sonrası  Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep İslahiye ve Nurdağı için ilan edilen ve 30 Nisan’da süresi dolacak olan mücbir sebep haliyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ankara’da esnaf ve sanatkârlar konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken’le görüşmeler gerçekleştirdiğini ve olumlu admlar atıldığını söyleyen Başkan Kuybu; “Esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarıyla ve talepleriyle alakalı aynı kaderi paylaştığımız Malatya, Adıyaman, Hatay, Gaziantep esnaf odaları birliği başkanlarımızla, ilgili federasyon başkanlarımızla ve konfederasyon başkanımız Sayın Bendevi Palandöken’le her zaman irtibat halindeyiz. Bütün sorunlarımızı ilgili bakanlarımızla ve yerelde sayın bakanımız vahit kirişçi ve milletvekillerimiz olmak üzere  Ankara’da esnaf ve sanatkârlar konfederasyonu başkanımız Bendevi Palandöken’le esnaflarımızın sorun ve taleplerini dile getirip, birçok konuda da olumlu neticeler almaktayız. Israrımızdan ve çalışmalarımızdan vazgeçmediğimizi her fırsatta görüşmelerimizde esnaflarımızın en büyük mağduriyetinin ve talebinin bu olduğunu vurgulamaktayız.

İNŞALLAH MÜCBİR SEBEPLE ALAKALI HAYIRLI HABERLER BEKLİYORUZ

Yaklaşan yerel seçimlerin ülkemize, memleketimize ve esnaf sanatkârlarımıza teşkilatımıza hayırlar getirmesini diliyorum. Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır. Birlikten kuvvet, ayrılıktan felaket doğar. Birlik ve beraberlikten maksat, bedenlerin birlik ve beraberliği veya aynı yerde olmak değil, gönüllerin birliği, hedeflerin ortak olmasıdır. Hedefi Allah rızası olanın yüzü aktır, yardımcısı da Cenab-ı Hak’tır. Kahramanmaraş’ımız siyasetteki ayrıştırılmalardan çok şey kaybetti; Zaman kaybetti, enerjisini kaybetti, birçok imkân ve hizmetleri kaybetti. Bu dönem Kahramanmaraş siyasetinde birlikteliği sağlayan sayın bakanım Vahit Kirişci’ye memleketim adına teşekkür ediyorum. Sayesinde altı milletvekilimizin bir ve birlik olması bizi hem mutlu etti hem de ümitlendirdi. Fırat Görgel kardeşimiz de büyükşehir belediye başkanı olduğunda yerel yönetimlerle ve belediye başkanlarıyla birlik ve beraberliği, sağlayacağına inanıyorum. İnşallah bu birliktelik Kahramanmaraş’ımızı hızlı bir şekilde ayağa kaldıracak, hemşerilerimizin ve esnaf sanatkârlarımızın işini, yaşamlarını kolaylaştıracak ve zenginleştirecektir” ifadelerini kullandı.

Ankara'da Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ile bir araya gelen Kuybu, esnafın sorun ve taleplerini dile getirerek olumlu sonuçlar aldıklarını ifade etti. Yerel ve ulusal düzeydeki bakanlarla ve milletvekilleriyle yapılan görüşmelerin, esnafın mağduriyetlerine dikkat çekmek ve çözüm üretmek amacı taşıdığını belirtti.

Kuybu, mücbir sebep konusunda esnaf ve sanatkarlardan gelen talepleri her fırsatta dile getirdiklerini ve bu konuda ısrarcı olduklarını, olumlu gelişmeler beklediklerini söyledi. Yaklaşan yerel seçimlerin ülke, memleket ve esnaf sanatkarlar için hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Birliğin ve beraberliğin önemine dikkat çeken Kuybu, siyasetteki ayrışmaların Kahramanmaraş'a verdiği zararlardan bahsederek, birlik içinde hareket etmenin kentin ve esnafın yararına olacağını vurguladı. AK Parti Kahramanmaraş millletvekili Vahit Kirişçi ve diğer milletvekillerinin bu birlikte önemli roller oynadığını ve Fırat Görgel'in büyükşehir belediye başkanı seçilmesi durumunda da yerel yönetimlerle ve belediye başkanlarıyla birlik ve beraberliği artıracağına inandığını ifade etti.

Ahmet Kuybu'nun bu açıklaması, deprem sonrası zorluklarla mücadele eden Kahramanmaraş esnafı için bir umut ışığı olarak değerlendiriliyor. Bu birliktelik, hem esnafın işlerini kolaylaştıracak hem de Kahramanmaraş'ı daha hızlı bir şekilde ayağa kaldıracak.

Editör: Çağatay Gedik