31 Mart Yerel Seçimlerinin gerçekleşmesiyle birlikte, Kahramanmaraş’ta Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlığı sonuçları resmi olmayan kayıtlara göre belirlendi. CHP, Kahramanmaraş’ta geçmiş seçimlere nazaran özellikle ilçelerde büyük oranda başarı elde etti. 11 ilçenin Nurhak, Ekinözü, Pazarcık ve Elbistan olmak üzere 4 ‘ünün zaferini elde eden Cumhuriyet Halk Partisi adayları, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda mağlup gelmesine rağmen iyi bir oy oranıyla seçimi kapattı. Bu kapsamda seçim sonrası değerlendirmelerde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zeynep Özbaş Arıkan ve İl Başkanı Ünal Ateş beraberliğinde basın toplantısı düzenledi. Kavgasız, gürültüsüz ve kuralına uygun seçim çalışması yürüttüklerini, bu demokrasi sınavını başarıyla tamamladıklarını kaydeden Öztunç, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kahramanmaraş özelinde elde ettiği başarılardan bahsetti. Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı’nda yapılan toplantıya çok sayıda basın mensubu katılım sağladı. Öztunç, toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

I M G 8661

CUMHURİYET HALK PARTİSİ OLARAK BİZ ZEYNEP BAŞKANI KAZANDIK

Bu seçimin bir demokrasi sınavı olduğunu ve bu sınavı başarıyla geçtiklerini ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç; “Bütün yurttaşlarımız, Cumhuriyet Halk Partilisi, AK Partilisi, MHP'lisi, İYİ Partilisi, hep beraber bunu sağladık. Kahramanmaraş özelinde beş kazanım elde ettik. Diyeceksiniz ki, dört belediye başkanımız var. Beş nasıl oldu? Beşinci Zeynep Özbaş Arıkan'dır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz Zeynep Başkanı kazandık. Bir kadın adayın Kahramanmaraş'ta bu cesareti göstermesi alkışlanacak bir tavırdır. Maraş merkezinde yüksek bir tanıdıklığı var Zeynep Hanım'ın. Ama ilçelerimizde de var. Andırın'da var. Elbistan'da var. Bizim coğrafyamız çok geniş. Bir uçtan bir uca neredeyse 2,5-3 saat sürüyor. Zor bir süreçte iyi bir sonuç aldı Zeynep Hanım. 90 bin civarında oy aldık. Bu kolay değil. Nice siyasetçi adayı gördük. Nice "Ben milletvekiliyim" diyenlerin aldığı oyları gördük. O yüzden bunu bir kazanım olarak görüyoruz.

"BİZ ELBİSTAN'I ALACAĞIZ" DEMİŞTİM, İNANMAMIŞTINIZ

Bu seçimlerde, son olarak Elbistan'ı 50 yıl sonra kazandık. Ben Elbistan'ı kazanacağız diye söylüyordum. Seçimden önce de. Altı ay önce de söylüyordum. Bir yıl önce de "Bu seçimde Elbistan'ı alacağız" demiştim ve aldık. Biz Elbistan’ı bin 510 oy farkıyla aldık. 50 yıldan bu yana Cumhuriyet Halk Partisi hiç seçim kazanmamış, kazanmadığı gibi her seçimde erimiş. Son birkaç seçimdir arkadaşlarımızın katkılarıyla şehri yeniden ayağa kaldırdık. Ve bugün CHP olarak Elbistan'ı kazandık. Bir yıl önce "Biz Elbistan'ı alacağız" demiştim, inanmamıştınız. Ama aldık. İyi bir adayla, iyi bir isim. Erkan Bey'i tanıyacaksınız, göreceksiniz. Ekinözü'nde tarihimizde ilk kez belediyeyi aldık. İki yüz altı farkla aldık. Bu seçimde tüm Türkiye'de yarışın bu kadar heyecanlı geçtiği başka yer yoktur. Her gün akşam meşaleler, havai fişekler, halaylar, davullar, zurnalar… Ekinoloji müthiş. Sonuçta MHP'yle yarıştık ve 206 oyla Harun Vicdan, aklı başında iyi bir iş insanı, çiftçi, aynı zamanda yıllardır Ekinözü'nde vatandaşa hizmet eden, düğününde, cenazesinde bulunan bir arkadaşımız. O da başarılı olacaktır. Bunu hep birlikte yaşayacağız. Pazarcık'ta iki dönemdir ara vermiştik. İki dönem AK Parti'deydi. Bu dönem yine orayı da yaklaşık 2 bin oy farkıyla kazandık. Haydar İkizer geçmişte adayımızdı. Aklı başında bir avukat arkadaşımız. O da Pazarcık'ı ayağa kaldırmak için büyük çaba harcadı. Nurhak bizdeydi. Biz de olmaya devam ediyor. En son seçimde 700 oyla kazanmıştık. Bu seçimde 2 bin farkla, aldık. Bu ilk kez oluyor ve 2 bin fark attık. Arkadaşlarımız seçimleri kazandılar. Kahramanmaraş'ta AK Parti kaybetti. 11 ilçenin 4’ü CHP'de, 3’ü AK Parti'de, 3’ü Yeniden Refah'ta, biri de İYİ Parti'de. 4 belediyesi var CHP'nin bu şehirde. Başarı budur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

KARATUTLU, ALİ ÖZTUNÇ’U MİLLETVEKİLİ SEÇTİREN BENİM DEMİŞ

Şimdi Nurhak konusuna gelecek olursak; DEVA Partisi bir aday çıkartabilir çok doğal fakat bir kampanya süreci başlattılar ki, vekil Nurhak’a gidiyor bana laf atıyor, il başkanına laf vuruyor. Yahu seni milletvekili yapan biziz, sırtımızdan vekil oldun. Senin kaç oyun vardı? Çocuk gibi seni elinden tuttum ben getirdim, kimse tanımıyordu yoksa. Kusura bakmasın, herkes haddini bilecek. İyi insanız, hoş insanız da boynumuzu da kestirmeyiz yani. En son yaptığı mitingi Nurhak’ta benim köyümde yapmış. Ali Öztunç’u milletvekili seçtiren benim demiş. Bir şehir biliyor gerçeği ya. Bana yalvardığı günler var. Ne oldu İrfan Karatutlu? Seçimde kaç oy alabildin? Büyükşehirde aldığı oy sayısı 3 bin 300. Biz sadece Nurhak belediyesini 3 bin 600 oyla aldık. Ayıp değil mi senin bu yaptığın? Vefa diye bir şey vardır. Karşısında aday çıkarttığı Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan’da Karatutlu milletvekili olsun diye gecesini gündüzüne kattı. Aklınca şehirde yeni bir siyasi figür olmak istiyor. Bu ayaklarla siyasi bir figür olamazsın Sayın Karatutlu. Çalışacaksın, beni taklit etme. Ediyorsan da doğru taklit et. Milletin içine gir, çalış. Çok ayıp etti. Biz kendisine emek verdik. Milletvekili olmasını sağladık. Bu yaptığı siyasi nezakete ve siyasi ahlaka ters.

I M G 8634

BU ŞEHRE ER YA DA GEÇ KADIN ELİ DEĞECEK

Zeynep Hanım inşallah bizim yol arkadaşımız olarak partimizde bizimle yol yürüyecek, bize dostluk, arkadaşlık ve yoldaşlık yapacak bir arkadaşımızdır. Önümüzdeki süreçte burada el ele hep birlikte daha güzel sonuçlar da alacağız. Ben bir kez daha Zeynep Özbaş Arıkan'ı tanıdığım için mutluluğumu dile getirmek istiyorum. Bu şehre er ya da geç kadın eli değecek. Büyükşehir meclisinde AK Parti'nin çoğunluğu yoktur. Topal ördektir siyasi tabirle. Ama onların bize İstanbul Ankara'da yaşattığını biz onlara yaşatmayacağız çünkü memleketimize hizmet gerekiyor. Biz onlar gibi değiliz, farkımız o. Şehrin lehine olan her kararda belediye meclis üyelerimiz kim getirdiyse onun yanında olacak. Aleyhinde olan her şeyiyle de karşısında olacağız. Mecliste artık bir değişim oldu. Artık denetim olacak daha doğru işler olacak. Eskisi gibi ben çok güçlüyüm, benim dediğim olacak gibi şeyler bitti. Her şey vatandaşın lehine olacak. Bunu hep beraber yaşayacağız göreceğiz. Türkiye’de ki başarımızda ortada, kimse küçümseyemez. Bu seçimde kibir kaybetti, mütevazilik kazandı. Hırsızlık kaybetti, dürüstlük kazandı, yalan kaybetti, doğruluk kazandı.

ONİKİŞUBAT’TA TEKRAR SAYIM YAPILIRSA YENİDEN REFAH SEÇİMİ ALIR

Onikişubat’ta yaşanan karışıklık konusunda da ıslak imzalı tutanaklar talebi vardı bizden bir miktar. İl Başkanımız ıslak imzalı tutanakları olanları teslim etti. Eğer Onikişubat’ta oylar yeniden sayılırsa, net söylüyorum Yeniden Refah Partisi alır. Hatta çağrım şu; biz 8 vekiliz. Biz vekiller sayalım Onikişubat’ın oylarını. Yani sayım yapılırken biz orada olalım. Gözlemci biz olalım. Geçen seçim ne oldu biliyor musunuz milletvekili seçiminde? Onikişubat’ta sandık kurulunda bilgisayara girerken tutanaklar, bazı partilerin oyları alınıp bazı partilere eklendi. Maraş'ta iki memur yargılaması. Maraş'ta bu işlerin en fazla olduğu yer Onikişubat’tır. Şehir merkezi olmasına rağmen. Onikişubat’ta her türlü film döner seçim kurulunda. Yeniden sayım kararı alsınlar. Ben gidip sayımda oturayım. AK Parti'nin vekilleri gelsin. MHP vekili gelsin. Hep birlikte yeniden sayalım. Sonucunda Yeniden Refah 3-4 bin farkla alır” diye konuştu.

MUHALEFET PARTİSİNİN BELEDİYE BAŞKANLARI YIKIK BİR ŞEHİR DEVRALDILAR, İŞLERİ ÇOK ZOR

Vatandaşın seçimlerde bu kenti idare edecek belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerini ve muhtarları seçtiğini belirten Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ünal Ateş; “Kahramanmaraş'ta yerel seçim sonuçları beklenmedik bir tablo ortaya koydu. Pazarcık, Ekinözü ve Nurhak ilçelerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin belediye başkanı adayları seçimi kazandı. Çağlayancerit’te İYİ Parti'nin adayı kazandı. Yine Dulkadiroğlu, Türkoğlu ve Göksun'da Yeniden Refah Partisi'nin adayı kazandı. Geçmiş dönemlerde 11 belediyenin sahibi olan iktidar partisi bu sefer 8 belediyesini kaybetti. Bu nedenle iktidar partisinin bir basın toplantısı da düzenlendi. Sayın milletvekili orada bazı açıklamalarda bulundu. Ona değinmeden geçemeyeceğim. Milletvekili; “Muhalefetin adayları genel hükümetin yapacağı vaatlerde bulundular, yapamayacakları işleri vaatte bulundular” dedi. Ben Sayın vekilime özellikle bu konuyu dikkat çekip sormak istiyorum. Eski Bakan, yeni Milletvekili, özellikle 2014 ve 2019'da kendi belediye başkan adaylarının hangi projeleri sunduğunu ve vaatte bulunduğunu, bunlardan kaç tanesini gerçekleştirebildiklerini araştırmasını öneriyorum. Muhalefet partisinin belediye başkanları yıkık bir şehir devraldılar, işleri çok zor. Bunun farkındayız, sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak öncelikle yaraların sarılması için uğraşacağız, ardından şehri ayağa kaldırmak için var gücümüzle çalışacağız. Kadrolarımızın farkındayız, biliyoruz. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel'e bir çağrıda bulunmak istiyorum; iktidar partisinden büyükşehir belediye başkanı seçilen arkadaşımız partizanlığı bir kenara bırakır ve bütün belediye başkanlarıyla uyum içinde çalışırsa kazanan Kahramanmaraş olur, Kahramanmaraş halkı olur” dedi.

I M G 8668

CHP’NİN İLÇE BELEDİYELERİNDEKİ BAŞARISI ÇOK ÖNEMLİ

Büyükşehir Belediye Başkanlığını da diğer seçimlerde alacaklarını belirten Cumhuriyet Halk Partisi Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zeynep Özbaş Arıkan; “Hep beraber çok yoğun ve zorlu bir seçim süreci geçirdik. Milletimizin iradesi her şeyin üzerinde. Biz de bu iradeye sonuna kadar saygı duyuyoruz. Kendi açımızdan çok nezih, seviyeli, kaliteli ve başarılı bir seçim kampanyası yürüttüğümüze inanıyorum. Hiç kimseyi kırmadan, üzmeden ve karşılığında da böyle bir durum olmadan çok başarılı bir seçim çalışması yaptık. Seçim kampanyası yürüttük. Ben kendi açımdan geç başladım. Hem teşkilatla tanışmam, hem de bu seçim kampanyasına son 50 günde başlamam, belki de daha yavaş hareket etmeme neden oldu. Ama neticede aldığımız oy, kazandığımız ilçeler şu anda belki de Türkiye'nin kaderini değiştirecek sonuçlar. 50 yıldan sonra ilk defa Elbistan'ın alınması, Kahramanmaraş'ın neredeyse yarısının alınması ilçe bazında büyük başarı. Haritaya baktığımız zaman Maraş'ın yarısı şu anda Cumhuriyet Halk Partisi'nin ilçe belediyelerinde, bu da çok önemli.

BU SEÇİM, KAHRAMANMARAŞ'TA CHP’NİN ŞU ANA KADAR YAPTIĞI EN BAŞARILI SEÇİM

Ben kendi adıma bir irade ortaya koydum. Kahramanmaraş'ta ilk defa bir kadın belediye başkan adayı çıktı. Bundan önce böyle bir şey söz konusu değildi, olmamıştı. Maraş'ın coğrafyasını biliyorsunuz. Bir kadın aday bakış açısını kırmak için bu bir büyük bir adımdı benim için. Ben kendi adıma bu konuda fedakârlık yaptığımı düşünüyorum. Geçmiş dönemlere baktığımızda oy oranımızın kat be kat arttığını da görüyorum. Tabii halkımızın iradesi, bugünkü siyasi konjonktür çok farklı. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde tekrar sonuçlar aldığımızda Sayın Başkanımla, Sayın Vekilimle tekrar bir değerlendirme yapacağız. Ama Kahramanmaraş'ta Cumhuriyet Halk Partisi'nin şu ana kadar yaptığı en güzel, en doğru, en başarılı seçim çalışmalarından ve sonuçlarından birisi. Hem ben kendi adıma, hem de sayın vekilim adına, başkanım adına, çok güzel, çok olumlu ve Maraş'ın kaderini değiştirecek bir seçim olduğunu tekrar ifade etmek istiyorum. Keşke Büyükşehri de alabilseydik. Ama bunu bir sonraki seçime bırakalım. İnşallah bir sonraki Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'ni de Cumhuriyet Halk Partisi alır diyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: MELİSA TÜRKMEN