'Ayhan Bora Kaplan' soruşturması kapsamında Milli İstihbarat Teşkilatı'nın yaptığı idari incelemeler sonucunda, Ankara Emniyeti'nde üst düzey üç ismin açığa alınmasına yol açmıştı.

Açığa alınan bir emniyet müdürünün geçen aylarda İzmir'de Ayhan Bora Kaplan suç örgütünün avukatlarından biri ile buluşmuş, 300 bin dolar alarak ve bu parayı "Menzil cemaatine yardım" amacıyla kullandığını iddia etti.

Menzil

İTİRAFINI 'MENZİL'LE YAPTI

Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından kayıt altına alınan olayla ilgili soruşturmadan sonra açığa alınan emniyet müdürü, idari inceleme sırasında rüşveti "Menzil cemaatine yardım" amacıyla aldığını iddia ederek söz konusu emniyet müdürü rüşveti "Menzil'e yardım topluyordum. Rüşvet değil, hayırlı bir iş için alınan paraydı" sözleri ile savundu. 

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının ardından başlatılan ön soruşturma kapsamında, Kaplan soruşturmasından sorumlu üç üst düzey polis müdürü geçen günlerde açığa alınmış, açığa alınan isimler Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Öner ve Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan olmuştu.

İçişler Bakanlığı'nın açığa alma kararını duyurmasının ardından, bu olay siyasi açıdan da büyük yankılar uyandırdı.

Muhabir: SİBEL GÜRLE