Ekran Görüntüsü 2024 03 19 174450

6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ın yeniden ihya ve inşası için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda şehrin belirli alanlarına inşa edilen kalıcı deprem konutlarının bir yandan yapımı devam ederken, bir yandan da hak sahiplerine teslimi sürüyor. Depremin yıl dönümü 6 Şubat 2024 Salı günü Kahramanmaraş’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan öncülüğünde yapımı tamamlanan 9 bin 286 kalıcı deprem konutunun kura çekim ve anahtar teslim töreni düzenlenmişti. Gelinen süreçte Ağyar bölgesine yapılan 8 bin 303 kalıcı konutta hak sahiplerine teslim edilmek için hazır hale getirildi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın katılımıyla bu konutlarında anahtar teslimi yapılan kura çekim töreniyle gerçekleştirildi. Düzenlenen törene İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanı sıra 66.Dönem Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, AK Parti Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, İlçe Belediye Başkanları, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Fırat Görgel, Onikişubat Belediye Başkan Adayı Hanifi Toptaş, AK Parti İl Başkanı Cüneyt Doğan, MHP İl Başkanı Hüseyin Vahit Demiröz ve İl Müftüsü Abdurrahman Kotan katıldı.  

A W165976 05

YIL SONUNA KADAR 200 BİN KALICI KONUT TESLİM EDECEĞİZ

Törende konuşma gerçekleştiren İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Sayın Cumhurbaşkanımız 6 Şubat depreminin o büyük depremin seneyi devriyesinde kura çekiminin birinci fazını yapmıştık. Şimdi ikincisini yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetiyle 4 ilde canlı bağlantılar oldu. Deprem konut ve kırsaldaki evleri kuralarını yaptık, anahtarları siz kıymetli depremzede teslim ettik. 6 Şubat'ta Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle buradaydık. Ondan üç gün önce Hatay'da, bir gün sonra, dördünde Gaziantep'te ve seneye devriyesi olan o gün de buradaydık. 46 bin konutun kurası şubat kuralarında çekildi. O büyük acının üzerinden 12 ay geçmesine rağmen Sayın Cumhurbaşkanımız hemen ikinci günden itibaren hem geçmiş olsun, hem başsağlığı, hem arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili gelip şehirlerimizi gördüğü zaman ne söyledi? Şunu söyledi. Dedi ki hiçbir vatandaşımızı, hiçbir depremzedelerimizi acılarıyla baş başa bırakacak değiliz. Bu yıkılan evlerin daha iyisini, daha sağlamını, Allah'ın izniyle en kısa zamanda yapacak ve siz kıymetli hak sahiplerini Allah'ın izniyle teslim edeceğiz dedi. Daha birinci yılında 46 bin mart ayında  30 binle beraber toplamda 76 bine ulaşıyoruz. Bakın yine Cumhurbaşkanımızın ifadesi, Allah'ın izniyle bu yılın sonuna kadar değerli kardeşlerim 200 bin konut ve ev sayısına ulaşacağız. Toplam 389 bin hak sahibimiz var. 2024’te 200 bin, 2025 yılında kalan konutlarında, kura ve anahtar teslimlerini yapacağız. Şimdi böyle bir iki cümleyle söyleyiveriyoruz ama şu güzel evlere bakın, binalara bakın. Hiç de yapımı öyle kolay filan da olmuyor. Bakın, yabancı meslektaşlarımızla bir araya geldiğimiz zaman sizleri az önce arz eylediğim ifadeleri, cümleleri söylediğiniz zaman şöyle söylüyorum. Gerçekten mi? Bakın aynen bunu söylüyorum. Yunanistan Muhataplarımız otururken depremle ilgili geçmiş olsun. Başsağlığından sonra nasıl gidiyor deyince ben bunları anlattım. Adam sağına soluna baktı gerçekten bu yıl 200 bin mi dedi. İnanamıyorlar. Ama biz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sizin destek ve dualarınızla, inancınızla, sabrınızla bunu başarıyoruz ve Allah'ın izniyle de göreceksiniz tamamına erdireceğiz.

I M G 7868

8 BİN 303 KALICI KONUTUN KURASINI ÇEKTİK

Değerli kardeşlerim. Kıymetli Bakanım da ifade etti. 6 Şubat'ta çekilen konut ve ev sayısı 9 bin 286 idi. Şimdi de 8 bin 303 kura çekildi. Toplam 17 bin 600’ü geçmiş olacağız. Maraş ‘ta Hak sahibimiz 69 bin. Devam eden inşaatlarımızı görüyorsunuz. Gece gündüz şantiyelerimiz gayret gösteriyor. Kendi güçlerinin de üzerinde tevkinde gayret gösteriyorlar ki size verilen söz yere düşmesin. Bunu başaracağız Allah'ın izniyle. Çünkü biz inanıyoruz. Cenabı Allah'ın ipine sarılarak kıymetli depremzedelerimize vermiş olduğumuz sözü yerine getirmek için gayret gösteriyoruz. Değerli kardeşlerim, devam eden inşaatlarımızla beraber bu yılsonu ve önümüzdeki yıl itibariyle de Allah izin verirse Maraş'ta tüm konutlar, evler kırsalda bunlar teslim oluyor.

VALİLİK BİNASININ İHALESİNE ÇIKIYORUZ

Valilik binamızın kaymakamlık, diğer bölge müdürlüğü il müdürlüğü yani artık size hadim olan devlet görevlilerimizin içinde bulunduğu, devletin size hizmet sunduğu yerleri de yapmakta kararlıyız. Şimdi yakın zaman içerisinde Kahramanmaraş'ımıza mükemmel bir valilik binasının ihalesine çıkıyoruz. Tıpkı yapımı başlamış, devam eden veya ihalesi yeni yapılacak olan diğer binalar gibi. Yeniden Kahramanmaraş yeniden modern bir şehir, tarihi kadim dokusuna uygun şehir ile bütünleşip ve şehriyle hemhal olan Kahramanmaraş'ımızı Allah'ın izniyle yüz akı yapmakta kararlıyız” şeklinde konuştu.

I M G 7861

6 ŞUBATTAN BU YANA 17 BİNİN ÜZERİNDE KALICI KONUT TESLİM ETTİK

Kalıcı konutların teslimiyle ilgili vatandaşlara seslenen 66.Dönem Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, “Göreve geldiği günden beri Kahramanmaraş’ımıza siz değerli edelere, bacılara olan ilgisini hiç eksik etmedi. Allah Kendilerinden razı olsun. Hatırlanacağı üzere cumhurbaşkanımız deprem süresince yedinci kez Kahramanmaraş’ımıza teşrif etmişti. Tarih 6 Şubat 2024’tü o gün, 9 bin 289 konut ve köy evini vatandaşlarımıza teslim ettik. Diyarbakır'da görev yapan Kahramanmaraşlı hemşerimiz, asker beni aradı dedi ki, anneme TOKİ konutlarından ev çıkmış fakat 10 günde bu ev nasıl teslim edildi, inanamadığı için oğlum şunu bir sor bakalım. Essah mı yalan mı diye. Bir sor bakalım demiş. Oğlu da beni aradı. Ben dedim ki evet bunlar 9 bin 289 kalıcı konutlar hak sahiplerine kurayla teslim edildi. Değerli kardeşlerim, tarih 6 Şubat 2024’tü. Bugün 19 Mart 2024. Kaç gün geçti aradan? Tam 43 gün geçmiş oldu. Yani bir 45 günlük, bir buçuk aylık bir sürede dahi inşallah 8 bin 303 konutun kurası gerçekleşmiş ve dağıtımı yapılmış olacak” ifadelerini kullandı.

KAHRAMANMARAŞ'I İNŞA ETME, İHYA ETME NOKTASINDA BİRÇOK TESİSİ ŞEHRİMİZE KAZANDIRIYORUZ

Kalıcı toplu konut kura ve anahtar töreninde konuşma gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Fırat Görgel, “Yine Ağyar bölgesindeki toplu konutlarımızın devir teslim töreninde, beraber eşlik ediyoruz. İnşallah daha birçok devir teslim töreninde bir araya geleceğiz. Sayın Bakanım, Sayın Cumhurbaşkanımızın nezdinde tabii siz Bakanlar Kurulu'na bütün bakanlarımızı ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Her gün şehrimizin bir tarafında hem Konutlarımız yükseliyor, hem bunun yanında hastanelerimiz yapılıyor, okullarımız yapılıyor. Geçenlerde spor bakanımız geldiğinde oradan bir müjde aldık. Ve daha birçok tesisimizi yeni Kahramanmaraş'ı inşa etme, ihya etme noktasında şehrimize kazandırıyoruz elhamdülillah İnşallah yeni Kahramanmaraş'ı inşa ederken çok daha sağlıklı, çok daha nitelikli hem konutlara hem de tüm sosyal donatılara kavuşacağız.

Ekran Görüntüsü 2024 03 19 173129

SİZLERE HİZMETİ BUGÜNE KADAR BİZ YAPTIK BUNDAN SONRA DA BİZLER YAPARIZ

Biz de Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşıyız. Vatandaşımız hizmetin en iyisine layık, Allah'ın izniyle bizler de bu işin en iyisini yaparız. 31 Mart'ta da inşallah bizler bir teraziye çıkacağız. Sizlerin duasına, desteğine talibiz. Allah nasip ederse o günden sonra da buraları üst yapısıyla, altyapısıyla tamamen sizlerin böyle rahatlıkla oturabileceği huzurlu bir şekilde oturabileceği yuvalarımızı yapacağız. Çünkü dediğim gibi bu işi yaparsak bizler yaparız elhamdülillah. Bugüne kadar biz yaptık. Bundan sonra da bizler yaparız” cümlelerini kullandı.

Ekran Görüntüsü 2024 03 19 140325

Editör: Çağatay Gedik