Kahramanmaraş merkezli depremlerde binlerce bina yıkılırken binlerce insanda enkaz altında kalarak can verdi. Tarihi Saraçhane Çarşısı esnaflarından bal satışı yapan Ali Sapsız ve ailesi de Onikişubat İlçesi Şekerdere yolu üzerinde bulunan Sözler Apartmanı’nın yıkılması ile hayatını kaybetti. Ali Sapsız’ın babası Nusret Sapsız, oğlunun yaşamını yitirmesi sonrası 10 yıl önce oğluna bıraktığı işyerini yeniden açtı. Depremden önce oğlunun borcu olduğunu belirten Nusret Sapsız, iş yerini faaliyete geçirerek oğlunun borcunu ödemek istediğini belirtti.Depremde Hayatını Kaybeden Ali Sapsız

OĞLUM ALİ SAPSIZ, GELİNİM VE İKİ TORUNUMU KAYBETTİM

Pehlivan Bal İşletmecisi Nusret Sapsız, “Beni arıcı camiası Pehlivan Bal olarak bilir. 45 yıldır Saraçhane çarşısında esnaflık yapıyordum. 10 yıl önce esnaflık görevimi yaşlandığım için oğluma devrettim ve torunlarımla vakit geçirmeye başlamıştım. Asrın Felaketi olarak nitelendirilen depremde Sözler Apartmanı’nda ikamet eden oğlum Ali Sapsız, gelinim ve iki torunumu kaybettim. Depremin olduğu gün sabah 06:30’da iki torunumun cansız bedenlerini, üçüncü gün ise oğlum Ali ve gelinimin cansız bedenini alarak defnettim.

10 YIL ÖNCE OĞLUMA DEVRETTİĞİM İŞYERİMİN BAŞINA GEÇTİM

DEPREMZEDELER DİKKAT: HAK SAHİPLİĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI DEPREMZEDELER DİKKAT: HAK SAHİPLİĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI

Saraçhane camisinin yıkılması ile enkazı işyerimizin kapısını kapatmıştı. Yevmiyeci tutarak bu taşları biz kendi imkânlarımız ile kaldırdık. Enkaz olduğundan dolayı dükkânımıza müşteri gelemiyor, bu enkazı gören insanlar korkuyor, Saraçhane çarşısına girmiyorlar ve bize bir yardımcı olanda olmadı. Başka bir semtte bize konteyner veya çarşı tarzı bir dükkân temin edilse işyerimize müşteri gelir çarkımız döner, biz insanlara hizmette ederiz, ürünlerimizi de satarız, insanlarda yararlanır, bizlerde yararlanırız.

KİMSEYİ MAĞDUR ETMEDEN BORCUMUZU ÖDEMEK İSTİYORUZ

Biz esnaflık yaptığımız işte birkaç bölgeden aldığımız arıcıların ürünlerini toplayarak satmaktayız. Oğlum Arıcı dostlarımızın ürünlerini aldığından dolayı borcu vardı. Bu felaketi yaşadıktan sonra arıcı dostlarımı çağırarak kendilerine oğlumun ne kadar borcu olduğunu sordum ve gücüm yettiğince elimde avucumda olan meblağ ile borcumuzu ödedim, çarkımızın dönmesini sağladım. Bu ürünleri satarak kimseyi mağdur etmeden borcumuzu ödemek istiyoruz. Ürünleri iade etmeye kalksam, iade ettiğim yerdekiler kime satacak ki. Dükkânımızı açıyoruz, sabahtan akşama kadar bekliyoruz. Çarşıya giren müşteri enkazı görünce geri dönüyor veya çarşıya girmiyor. En azından enkazın kaldırılmasını hızlandırmasını bize bir yer gösterilerek işlerimize devam etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.  

Haber: Burhan Karagöz