21. yüzyılda ulaşım ihtiyacını giderebilmek adına insanlar gece gündüz çalışarak, birer araç alabilmek için çaba sarf ederken, bir yandan da otomobil fiyatlarında yükseliş yaşanıyor. Her anlamda ihtiyaç haline gelen, ulaşımı kolaylaştırmak adına sahip olunması gereken araçların satış fiyatlarında, yükselen enflasyon rakamları ve döviz kurlarındaki artış doğrultusunda, her geçen gün artış meydana geliyor.

BENZİNE GELEN ZAMLAR CEP YAKIYOR

Tüm bunların yanı sıra akaryakıt fiyatlarında da inanılmaz bir yükseliş söz konusu. Benzine gelen zamlar cep yakacak seviyelerde. Tarihin en yüksek akaryakıt fiyatlarının yaşandığı bu dönemde, çoğu vatandaş araç sahibi olmasına rağmen ulaşımlarını yaya olarak gerçekleştiriyor.

Büyükşehir, Uluslararası Kurumlarla Ortak Projelerini Sürdürüyor Büyükşehir, Uluslararası Kurumlarla Ortak Projelerini Sürdürüyor

photo_5987582288260611135_x

VATANDAŞLAR MOTOSİKLETE YÖNELMEYE BAŞLADI

Vatandaşlar, ulaşılması güç olan otomobiller yerine, ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına motosiklete yönelmeye başladı, taleplerde de her geçen gün artış yaşanıyor. Yakıt ve fiyat açısından daha makul seviyelerde olan motosikletler, hem ulaşım rahatlığı sağlarken hem de vatandaşların bir noktadan farklı bir noktaya gidebilmesi adına ihtiyaçlarını karşılıyor. Yakıt konusunda da oldukça tasarruflu olan motosikletler, cadde ve sokaklarda sıkça karşımıza çıkmaya başladı.

50 CC MODELLERDE TALEP YOĞUNLUĞU YAŞANIYOR

Motor Hacmi konusunda farklı çeşitleri olan motosikletler arasında 50cc olan modeller ön plana çıkıyor. Şehir içi ulaşım konusunda sıkıntı yaratmayan ve oldukça yakıt cimrisi olan 50cc motorlar özgür ruhlu kişilerin tercih ettiği araçlar arasında yer alıyor. Ülkemizde en çok talep gören 50cc motorlar ortalama 40-60 bin TL civarında satılıyor. A sınıfı ehliyete gerek duymayan, otomobil ehliyetiyle kullanılabilen bu motorların, vergi ve sigortadan muaf olması da vatandaşlar adına avantaj sağlıyor.

2-488

1 LİTRE YAKIT İLE 80 KİLOMETRE

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Küçük Sanayi Sitesi’nde ticaretini sürdüren Dizayn Oto İşletme Sahibi Müslüm Usluoğlu, “Araç fiyatlarının aşırı derecede artmasından dolayı insanlarımız şu anda motora yöneldi. Bunun yanı sıra hem ulaşım kolaylığı olarak, hem de Kahramanmaraş’ta depremlerin ardından yaşanan park sıkıntısı sebebiyle insanlar tarafından motorlara talep var. Motorların fiyat aralığı 35-70 bin TL arasında değişiyor. 50cc motorlar B ehliyeti ile kullanılabilmektedir, A2 ehliyetine gerek yok, sigorta yaptırma zorunluluğu yok, MTV’den muaf. 50cc'likler fabrikasyon olarak 80cc’ye yasal olarak çevrilebiliyor ve hiçbir sıkıntı yaratmıyor. Birçok avantaja sahip olduğu için piyasada en çok 50cc'ler rağbet görüyor. 50cc motorların bakımları düzenli yapıldıktan sonra 15-20 yıl rahat bir şekilde binilebilir. Bin kilometre de bir yağını değiştirip, rutin bakımlarını yaptıktan sonra kolay kolay arıza açmazlar. Yakıt tüketimi de oldukça iyidir. 1 litre yakıt ile ortalama 80 kilometre gidiyor” ifadelerini kullandı.

Haber: Eyüp Kağan Atlı