WhatsApp Image 2022-10-21 at 17.41.50Kış mevsimine yaklaştığımız şu günlerde hava sıcaklıkları düşmeye başladı. Havaların soğumasıyla hakiki bala olan talep artarken, bu durum bal satıcılarının yüzünü güldürdü. Yeni sezon ballarının raflara yerleştirdiğini dile getiren Kahramanmaraş’taki doğal bal satıcılarından Ali Sapsız, balın balcıdan alınması gerektiğine vurgu yaptı. Bal alırken de tüketim amacının satıcıya söylenmesi gerektiğini ifade eden Ali Sapsız, “Her çiçeğin balı aynı tatta olmuyor; ağır gelen ballar var, reha olarak koku olarak rahatsız edici olan ballar var” diye konuştu. Şu an da en taban bal fiyatının 150 TL olduğunu dile getiren Ali Sapsız, hakiki ve sahte bal konusuna da dikkat çekti. Sapsız, “Doğal ürünlerin donma özelliği var, öncelikle bunu sormaları lazım. Saf bal kesinlikle donmalıdır. İkincisi üreticilerimizde Arıcı Birliği barkodu var; arıcı birliği barkodu var mı yok mu buna çok dikkat etsinler. Üçüncüsü şu anda merdiven altı dediğimiz üretim ve satış çok fazla, branş iş yerlerini tercih etsinler, eti nasıl kasaptan alıyorsak, balı da balcıdan alacağız, bu iş bu kadar basit” açıklamasında bulundu.WhatsApp Image 2022-10-21 at 17.15.01 (1)

HAVA SOĞUDUKÇA BALA OLAN RAĞBET DAHA DA ARTIYOR

Babadan oğula 78 yıldır balcılık işiyle uğraştıklarını dile getiren Ali Sapsız, yeni sezon ballarının geldiğini anlattı. Sapsız, “Bal soğuk havada daha çok tercih edildiği için hava soğudukça bala olan rağbet daha da artıyor. Şuan yeni yeni müşterilerimiz sormaya başladı, ürün talebi artmaya başladı, karşılamaya çalışıyoruz. Bizim ürünlerimizin, doğal ürünlerin donma özelliği var, öncelikle bunu sormaları lazım. Saf bal kesinlikle donmalıdır. İkincisi üreticilerimizde arıcı birliği barkodu var, ürünler birlik barkodu ile birlikte gelir. Arıcı birliği barkodu var mı yok mu buna çok dikkat etsinler. Üçüncüsü şuanda merdiven altı dediğimiz üretim ve satış çok fazla, branş iş yerlerini tercih etsinler, eti nasıl kasaptan alıyorsak, balı da balcıdan alacağız, bu iş bu kadar basit” ifadelerini kullandı.

TÜKETİM AMAÇLARINI BİZE SÖYLEMELERİ LAZIM

Balın tüketim amacının satıcıya söylenmesi gerektiğine vurgu yapan Ali Sapsız, “Bal çeşidi çok fazla, bunu ayırt etmemiz lazım, ben bunu her seferinde söylüyorum, bal tek bir gıda değil ne kadar çiçek çeşitliği varsa balda o kadar fazla, rehası, kıvamı, rengi, kokusu değişiyor. Birincisi tedavi amaçlı bal alacaksak bunu alacağımız yere söylememiz lazım, ikincisi kahvaltılık ürün alacaksak bunu söylememiz lazım, bazı ürünlerde küçük yaş grupları tüketemiyor, ağır geliyor. Mesela kestane balı vücut ısısını artırır, polen ve arı sütü oranı çok yüksektir fakat mide rahatsızlığına gelmez çok ağır, mide ekstra enzim salgılamak zorundadır kestane balında, bu konulara dikkat etmemiz lazım, tüketim amaçlarını bize söylemeleri lazım” dedi.WhatsApp Image 2022-10-21 at 17.15.01 (2)

SOLUNUM YOLU RAHATSIZLIKLARININ İLACI EN İYİ REÇİNE BALLARIDIR

Sapsız, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Solunum yolu rahatsızlıklarının ilacı en iyi reçine ballarıdır: Çam balı, mezla balı, köknar balı, sedir balı bunlar çok iyi gelir, bunlarla karışım yapabilirler. Alerjik reaksiyon olmaması için poleni öncelikle soruyoruz, polen alerjisi var mı yok mu diye bu en çok bizde sıkıntı olan konu polen alerjiniz varsa polen oranı yüksek baldan uzak durmanız gerekiyor. En güzeli salgı balları, çiçek ballarından da en güzel yaptığımız ürün kekik balı ile yapılan karışım, kekik balı boğazı açıyor, nefesi rahatlatıyor güzel geliyor, kekik balı da kullanıyoruz.

KEVEN BALI, ARI SÜTÜ, PROPOLİS KARIŞIMI ŞUANDA ÇOK TERCİH EDİLİYOR

Biz çocuklarda keven balı kullanıyoruz. Keven balı, arı sütü, propolis karışımı şuanda çok tercih ediliyor. 2 yaş üstü çocuklarda bağışıklığı güçlendiriyor. Havaleyi önleyici özelliği var. İltihap kurutucu özelliği var propolisin ve vücutta kitle eritme özelliği var bunu özellikle vurguluyoruz. 2 yaşın üstü çocuklarda ve yetişkinlerde bu karışımı kullanabiliyoruz. Soğuk algınlığı için balınızı kekik balı olarak değiştiriyoruz. Kekik balındaki yoğunluk nefes açıcı özelliği olduğu için daha iyi geliyor. Bunun ilerisinde kanser tedavisi gören müşterilerimiz geliyor. Onlar için şuan mezla balı kullanıyoruz. Mezla balı reçine balıdır. Köklü bitki balıdır. Midede emilimi en hızlı ballardan birisidir. Mezla balı kullanıyoruz, bunu da bize söylemeleri gerekiyor.WhatsApp Image 2022-10-21 at 17.15.02

ŞUAN DA EN TABAN FİYATIMIZ 150 TL

Şuan da en taban fiyatımız 150 TL. Bizim Göksun bölgesi, Kayseri, Sarız, Pınarbaşı, Sivas bölgesinin balları şuan 150 TL’den başlıyor. 200 TL petek ve süzmelerde 150 – 200 TL arasında, karakovan Göksun bölgesi 300 TL, Sivas Mazıkıran bölgemiz var 400 TL. Bunun üzerindeki fiyatlar bölgesel ballarda değişiyor. Mesela kestane balı şuan 600 TL bandında devam ediyor.

MİDE RAHATSIZLIĞI OLANLARA HER BALI VEREMİYORUZ

Bal konusunda detaylı araştırma yapmalarını rica ediyoruz müşterilerimizin. Dediğimiz gibi her çiçeğin balı aynı tatta olmuyor ağır gelen ballar var, reha olarak koku olarak rahatsız edici olan ballar var. Bunları ayırt etmemiz gerekiyor. Kahvaltılık bal sınıfımız belli, kevenden kekik arası olan bütün çiçeklerde kahvaltılık bal verebiliyoruz. Onun dışın da sağlık için kullandığımız ballar var. Bunlarda mide rahatsızlığı varsa özellikle bunu biz vurgulamaları lazım çünkü mide rahatsızlığı olanlara her balı veremiyoruz.”

Haber: Abdulsamet İspir