Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, beraberinde Kahramanmaraş’a görevlendirilen koordinatör valiler Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Ağrı Valisi Osman Varol, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ve Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Emniyet Müdürlüğü Koordinasyon Merkezinde düzenlenen toplantıda Vali Coşkun, 6 Şubat depremleri sonrası kentte yapılan ve yapılacak olan çalışmalara ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

IMG_6441-min

38 BİN VATANDAŞIMIZ KONTEYNER KENTLERE YERLEŞTİ

Vali Coşkun, kente kurulan konteyner kentlerle ilgili istatistiksel verileri toplantıda sunarak, “İlk günden itibaren vatandaşlarımızın barınması noktasında devletimiz bütün kurum ve kuruluşlarıyla çok ciddi bir çalışmanın içerisindeydi. İlimiz genelinde 42 konteyner kentin 31 tanesi tamamlanmış olup 7 konteyner kentimizde ise çalışmalar hızlıca devam etmektedir. Yerine konulan 16 bin 186 adet konteynerimiz bulunmakta. 12 bin adet konteyner de yaklaşık 38 bin vatandaşımızı misafir ediyoruz” ifadelerini kullandı.

BÜTÜN KONTEYNER KENTLERİMİZE KLİMA TAKACAĞIZ

Konteyner kentlerde kalan vatandaşların taleplerine değinen Vali Coşkun, “Konteyner kentlere vatandaşlarımız yerleştikçe ihtiyaçlar ortaya çıkabiliyor. Havaların ısınmasıyla da vatandaşlarımızdan konteynerlere klima takılmasıyla ilgili talepler geliyor. Bu konuyla ilgili AFAD Başkanımız çalışma başlatmıştır. İnşallah önümüzdeki süreçte altyapısı uygun olan bütün konteyner kentlerimize klimaları takacağız. Bazı konteynerlerimizde klimalar vardı, olmayanlara da en kısa zamanda takılacaktır.

thumbs_b_c_e28a86bb4656185d83f7079b4c2d4957

KIRSAL KESİMDEKİ VATANDAŞLARIMIZIN BARINMA İHTİYACINI GİDERİYORUZ

Kırsal alanlarda afetten etkilenen vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını karşılamak için konteyner teslimine başladık. Yaklaşık 5 bin 500’e yakın vatandaşımıza konteynerlerini teslim ettik. İnşallah önümüzdeki süreçte hak sahibi konumunda olan bütün vatandaşlarımıza konteynerlerini teslim edip barınma sorunu alanındaki taleplerini de karşılamış olacağız. Konteynerlere duş ve tuvaletlerin kurulumu da devam etmektedir. Bunların dışında TOKİ tarafından ilimizde yapılan kalıcı konutlar vardı. Bu konutların bir kısmı depremzede vatandaşlarımız için ayrıldı. Bu vatandaşlarımıza da TOKİ konutlarından tahsis edilme süreci devam etmektedir.

HASAR TESPİT İTİRAZ SONUÇLARI DUYURULDU

Yıkık, acil yıkılacak binaların enkazlarıyla ilgili enkaz kaldırma çalışmaları ilimiz genelinde hemen hemen tamamlanmış durumda. Ağır hasarlı binalarla ilgili de yasal süreç takip ediliyor, onlarla ilgili de tüm yasal süreçler tamamlandıkça ağır hasarlı binalarla ilgili yıkım süreci başlayacaktır. Yaklaşık ilimiz genelinde 87 bin 411 adet hasar tespitine itiraz yapılmıştı. Hasar tespiti itirazlarının tamamına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın personeli tarafından bakıldı ve tekrar bu tespitler yapılıp duyuruya çıkarıldı, bu duyurular muhtarlıklar ile yapılmaktadır. Neticesinde bunlarla ilgili yasal süreçler tamamlandıktan sonra yıkım çalışmalarına başlanacaktır.

GÜNLÜK 350 BİN ÖĞÜN BESLENME DESTEĞİ VERİLİYOR

Kahramanmaraş’ta oy kaybı oldu diyerek görevinden istifa etti Kahramanmaraş’ta oy kaybı oldu diyerek görevinden istifa etti

Beslenmeyle ilgili Kızılay’ın koordinasyonunda bütün kurumlarımız, belediyelerimiz, STK’larımızın da destekleriyle vatandaşlarımıza günlük 350 bin öğün beslenme desteği verilmektedir. Depremin ilk gününden beri toplam 91 Milyon 623 bin 524 adet hem sıcak yemek hem kahvaltı dağıtımı yapılmıştır. Bunun yanında yine başta halk ekmek olmak üzere fırınlarımızın ve diğer kurumlarımızın destekleriyle günlük yaklaşık 335 bin adet ekmek dağıtımı devam edilmektedir.

KENTE GERİ DÖNMEK İSTEYEN VATANDAŞLARA HER TÜRLÜ DESTEK SAĞLANACAK

Deprem sürecinde başka illere giden vatandaşlarımız söz konusuydu. Bu tahliye neticesinde giden vatandaşlarımızın özellikle şehrimize geri dönmesi noktasında AFAD Başkanlığı’mızın koordinasyonunda çalışmalar yürütülmektedir. Seçim sürecinde de bu çalışmalar hassas bir şekilde yürütülmüştür. İlimize dönmek isteyen bütün vatandaşlarımıza destek verilerek ilimize dönmeleri için gerekli yardım ve kolaylık gösterilmiştir. Bu anlamda 11 ilçe kaymakamlığımızda, havalimanımızda, otogarda, valilik ve emniyet olmak üzere toplam 15 tahliye müracaat merkezleri bulunmaktadır. Vatandaşlarımız buraya müracaat ettiği takdirde kendilerine her türlü destek verilmektedir. Bu anlamda da özellikle seçim sürecinde vatandaşlarımızın yoğun ilgisiyle karşılaştık. İnşallah bundan sonraki süreçte de vatandaşlarımızın ilimize tekrar dönmeleri noktasında her türlü destek verilecektir.

3 BİN 400 İŞ YERİ TAMAMLANDI

Kahramanmaraş merkezde ve ilçelerimizde esnaflarımızın yoğun olarak iş yerlerinin bulunduğu yerlerde yıkım büyük oldu. İhtiyaç sahibi esnaflarımıza destek olmak üzere konteyner çarşılarımız yapılmaktadır. Bu anlamda da şimdiye kadar 3 bin 400 iş yeri tamamlanarak esnaflarımızın istifadesine sunuldu. Bir kısmının tahsisi yapıldı, bir kısmının tahsis süreçleri devam etmektedir. İnşallah ihtiyaç oldukça esnaf çarşılarının devamı noktasında bir gayretimiz olacak. Şimdilik hedefimiz 4 binin üzerindeki çarşıyı esnaflarımızın hizmetine sunmaktır. Sahadan gelen talepler doğrultusunda bu sayı arttırılabilir” dedi.

Haber: Eyüp Kağan Atlı