Kahramanmaraş’ın son yıllarda gelişen ilçelerinden olan ve metropol ilçe olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkoğlu’nda mahalle halkı, eski ahşap elektrik direklerinin yıkılma tehlikesi nedeniyle her kışın gelişini endişe ile karşılıyorlar. En son elektrik şirketinin 1970’lerde diktiği ahşap direkler günümüze kadar gelirken çıkan her fırtına da devriliyor. Bu durum ise mahalle halkını günden güne tedirgin ediyor.

IMG_9258

SAATLERCE ELEKTRİK GELMİYOR

Özellikle kışın fırtına sonrası devrilen ahşap elektrik direkleri yüzünden saatlerce elektrik verilemiyor. Kesintiler 12 saati bulurken, vatandaşlar bu konu ile ilgili çok mağduriyet yaşadıklarını dile getirdi. Elektriğin gitmesi, saatlerce karanlıkta kalmaları ve buzdolabındaki ürünlerin bozulmasıyla mahalle halkı zor durumlar yaşadıklarını anlattı. Türkoğlu ilçesi Minehüyük Mahalle Muhtarı olan aynı zamanda Türkoğlu Muhtarlar Derneği Başkanı görevini icra eden Hıdır İlyas Çiftçi, sorunun giderilmesi için yetkilileri göreve çağırdı.

WhatsApp Image 2022-10-18 at 18.22.26

SADECE İKİ MAHALLEYE TRAFO YAPILDI

Minehüyük Mahallesi Muhtarı Hıdır İlyas Çiftçi, kışın yaklaştığını belirterek, “Çıkan ilk fırtına da ahşap direkler devrilebilir” dedi. Çiftçi, “1977’de benim mahalleme bu ağaç direklerle elektrik gelmiş. O gün bu gündür elektrik konusunda mahalleye hiçbir yenileme çalışması yapılmadı. Sadece iki mahalleye trafo yapıldı yenileme açısından o kadar, şimdi ağaç direklerle kışın fırtına da sorun yaşıyoruz. Beton direkler için AKEDAŞ, “Yenileme çalışmalarına başlayacağız” diyor gelip gidiyor. Bu yıl olacak, gelecek yıl, yenileceğiz 2023’de olacak diyorlar. Harekete geçilmeyince bizler her yıl kışın ağaç direklerden fırtına ve rüzgârlardan sıkıntılar yaşıyoruz. Trafolarda öyle en ufak bir kuş çarpması, kedi girmesi sigorta atıyor. Böylelikle 12 mahallemiz saatlerce elektriksiz kalabiliyor mağdur oluyoruz. Etraftaki mahallelerinde aynı şikâyetleri var. Saygıdeğer başkanlarımız, milletvekillerimiz ve yetkililerden bir an önce el atıp yardımcı olmalarını bekliyoruz.”

WhatsApp Image 2022-10-18 at 18.21.50

Haber: Ömer Harmankaya