1935 yılında İstanbul'da doğan Saylan, tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde tamamlamış ve deri hastalıkları alanında uzmanlaşmıştır. Profesör unvanını alarak akademik kariyerine devam eden Saylan, lepra (cüzzam) hastalığı üzerine yaptığı çalışmalarla uluslararası alanda tanınmıştır.

T S

Türkan Saylan, bilimsel başarılarının yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle de dikkat çeker. 1989 yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ni (ÇYDD) kurarak, özellikle kız çocuklarının eğitimine erişimini desteklemek amacıyla önemli çalışmalar yapmıştır. Saylan'ın liderliğinde ÇYDD, Türkiye genelinde binlerce öğrenciye burs sağlamış ve eğitimde fırsat eşitliği konusunda çığır açıcı projelere imza atmıştır.

Glyt2B Vn U Uq A L2 J64Jmw W

Türkan Saylan, sadece bir hekim ve akademisyen olarak değil, aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliği ve insan hakları savunucusu olarak da tanınır. Hayatını, özellikle dezavantajlı grupların eğitim ve sağlık hizmetlerine erişimini iyileştirmeye adayan Saylan, 2009 yılında hayata veda etmiştir.

Türkan Saylan’ın mirası, günümüzde de ÇYDD ve benzeri kurumlar aracılığıyla yaşatılmaya devam etmektedir. Onun adanmışlığı ve başarıları, pek çok kişi için ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Editör: Didem Kayabaşı