Türk Sağlık-Sen Şube Başkanlığı sağlık çalışanlarının mağduriyetlerini dile getirmek için bir basın açıklaması yaptı. Necip Fazıl Şehir Hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasında sendika üyeleri adına basın bildirisini okuyan Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Mehmet Özer, Artan hayat pahalılığında Banka promosyonlarının sağlık çalışanları için önemli olduğuna dikkat çekti. Özer, “Son dönemde çalışanların gündeminde olan bir diğer hususta promosyon meselesidir. Sağlık çalışanları bir dokun bin ah işit noktasına gelmiştir. Promosyonların çözümü noktasında artık yetkili kişilerin harekete geçmesini beklemektedir” diye konuştu. 

IMG_7830

“YAPILAN DÜZENLEMELER BEKLENTİLERİ KARŞILAMAMAKTADIR”

Ücret politikası kapsamında şimdiye kadar yapılan çalışmaların yetersiz kaldığını dile getiren Özer, “Türk Sağlık-Sen olarak Sağlık çalışanlarının ücretlerinin tamamının emekliliğe yansıyan tek kalem maaş şeklinde bir ücret politikasının benimsenmesi gerektiğini uzunca bir zamandır dile getiriyoruz. Sorunları kökten çözecek yaklaşım bu olmakla birlikte Sağlık Bakanlığı ve Üniversite Hastanelerinde görev yapan tüm çalışanlar için taban ve teşvik ödemeleri yürürlüğe girerek yeni bir ücretlendirme sistemi hayata geçmiştir. Söz konusu düzenlemelerin Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan Sağlık çalışanlarının beklentilerini karşılamaktan çok uzak kalmaktadır. Bu nedenle Sendikamız tarafından çalışanları mağdur eden ve revize edilmesi gereken hususlar Bakanlığa ve YÖK’e iletilmiş, ayrıca eksik düzenleyici işlemler ile ilgilide Danıştay’da davalar açılmıştır” ifadelerini kullandı.

TÜRK SAĞLIK-SEN OLARAK NE İSTİYORUZ”

 Taban ve teşvik ödemesi sisteminin adaletli olması gerektiğini savunan Özer, “Sağlık çalışanlarının hakkının verildiği, kimsenin mağdur edilmediği, adalet terazisinin çalıştığı bir taban ve teşvik ödemesi sistemi istiyoruz. Bugün geçmişe göre ücret kaybı yaşayanlar, taban ve teşvik ödemelerini almayan 1.2.3. basamak ve 112 sağlık çalışanın ödemelerinin komik düzeyde olduğu meslek mensupları var. Bu durum düzeltilmelidir, Katsayılar mutlaka revize edilmelidir. Değerli sağlık çalışanları yılsonuna geldiğimiz şu günlerde maaşlarımız vergi yükü altında ezilmektedir. Ocak ayı maaşı temmuza, temmuz maaşı aralık maaşına uymayan, alınan zamların yüksek vergi nedeni ile fark edilemediği vergi dilimi sistemi artık memurun sırtında büyük bir yüktür. Bu nedenle tüm kamu çalışanlarında gelir vergisinin  yüzde 15’e sabitlenmesi gerekmektedir” dedi.

IMG_7824

“YİNE VE ISRARLA SÖYLÜYORUZ”

Başkan Mehmet Özer konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bakınız geride bir toplu sözleşme bıraktık. 2 yıl için imza attıkları rakamlar sadece 3 ayda yok oldu gitti. Yine ve ısrarla söylüyoruz. Tüm kamu çalışanlarına ek zam ve refah payı mutlaka verilmelidir. Açıkladığımız bu hususlar bizim olmazsa olmazımızdır. Mücadelemizde bunun içindir. Hizmet kolumuzda çalışanların en önemli meseleleri ek ödemeler ve promosyonlardır. Ücrette Adalet, Ek Ödemede Memnuniyet, Taban ve Teşvikte Revize İstiyoruz. Türk Sağlık-Sen olarak tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinin adil ve makul olması için tüm platformlarda mücadelemizi yürütüyoruz. Ücretler konusunda temel talebimiz parçalara bölünmüş ödemeler yerine tamamı emekliliğe yansıyan, tek kalem maaştır. Siz sağlık çalışanlarımızın, mevcut iş yüklerinizin yanında, giyim yardımı, yemek ücreti, servis sorunu, kreş sorunu ve ücret adaletsizliği vb. daha birçok konu çözüm beklemektedir. Bütün bu sorunlar için sahada mücadele etmeye devam edeceğiz.”

“ZAMAN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ALEYHİNE İŞLEMEKTEDİR”

Promosyonların güncellenmesinin bir zaruret olduğunun altını çizen Özer, “Son dönemde çalışanların gündeminde olan bir diğer hususta promosyon meselesidir. Sağlık çalışanları bir dokun bin ah işit noktasına gelmiştir. Promosyonların çözümü noktasında artık yetkili kişilerin harekete geçmesini beklemektedir. Bu konu ile ilgili her geçen gün sağlık çalışanları daha fazla mağdur olmakta, zaman sağlık çalışanlarının aleyhine işlemektedir. Banka Promosyon sözleşmesinin revize edilmesi veya sözleşmenin fes edilerek yeni bir ihale yapılması neticesinde alacakları ekonomik değer aile bütçelerine hatırı sayılır bir katkı yapacağı için artan hayat pahalılığında Banka promosyonları çalışanların ümidi olmuştur. Türk Sağlık-Sen olarak her platformda promosyonların güncellenmesinin bir zaruret olduğunu ortaya koyduk. Hiç kimse promosyonu konuşmaz iken 14 Ocak 2022 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğüne resmi yazı ile promosyonların revize edilmesi ya da tek taraflı fesih edilmesi için başvuruda bulunan ilk sendika olduk.”

IMG_7819

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI YANLIŞ BİLGİLENDİRİLMEKTE”

Promosyonlar konusunda sağlık çalışanlarının yanlış bilgilendirildiği öne süren Başkan Özer, “Tüm Türkiye promosyon meselesinde çözüm ararken İl Sağlık Müdürlükleri de harekete geçmeye başlamış, bazıları sözleşmeleri iptal ederek çalışanları memnun edecek anlaşmalara imza atarken İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından herhangi bir olumlu adımın atılmaması ve Sağlık Müdürlüğünün bu sessizliğini anlamak mümkün değildir. Promosyonlar konusunda kurumlarda ciddi derecede bilgi kirliliği mevcuttur. Adeta İl Sağlık Müdürü ve Banka yerine kendisini koyan bazı sözde sendikacılığa bürünmüş malum şahıslar kurumlarda banka promosyonları konusunda çalışanları yanlış bilgilendirmekte rakamlar telaffuz etmekte, verileceği tarihi söylemektedirler. Adeta sanki Sağlık Müdürü bu şahıslara vekalet vermiş gibi promosyon görüşmelerini yürüttüğü bu konuda onların yetkili olduğu gibi söylemler içerisindedirler. Bunların dilinin kemiği olmadığı için bol keseden palavra atmakta ve Sağlık Müdürlüğünü yok saydıkları gibi, töhmet altında bırakmaktadırlar. İl Sağlık Müdürlüğü promosyonlar için çalışmalar yürütmeli ve konu hakkında resmi açıklama yaparak çalışanları doğru bir şekilde bilgilendirmelidir. Çalışanların beklentisinin karşılanması adına Türk Sağlık-Sen olarak biz mücadelemizi promosyon sonuçlanıncaya kadar sürdüreceğiz” sözlerine yer verdi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ BEKLENTİLERİ

Bakan Nebati: Enflasyonda düşüş trendine girmiş bulunuyoruz Bakan Nebati: Enflasyonda düşüş trendine girmiş bulunuyoruz

Son olarak Özer, Sağlık çalışanlarının beklentilerini şu şekilde sıraladı:

1-      1.Dereceye düşen Tüm çalışanlara 3600 Ek Gösterge verilmesini istiyor.

2-      Tüm Gelirlerin Emekliliğe Yansıyacak şekilde Tek Ödeme Yapılmasını istiyor.

3-      Tüm Sözleşmeli Çalışanlara Kadro Verilmesini istiyor.

4-      Gelir Vergisinin % 15 ‘e Sabitlenmesi istiyor.

5-      Yardımcı Hizmetler Sınıfının Genel İdare Hizmetleri Sınıfına Geçirilmesini istiyor.

6-      Sözleşmeli Yöneticiliğin Yerine Liyakat Esaslı Bir Görevde Yükselme Sisteminin Getirilmesini istiyor.

7-      Mülakat Uygulamasının kaldırılmasını istiyor.

8-      Bayram İkramiyesinin verilmesini istiyor.

9-      Giyim Kuşam Ücretlerinin Yeniden Revize Edilmesini istiyor.

Çalışanların sorunlarının çözümü, hakkın teslimi ve adaletin tesisi için tüm gücümüzle sahada ve her platformda mücadeleye devam ediyoruz, devam edeceğiz.