İstanbul Eyüpsultan'daki özel bir lisede okul müdürü olan İbrahim Oktugan, bir öğrencinin silahlı saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Bu trajik olay, eğitim camiasında büyük bir üzüntü yarattı. Bu kapsamda Türk Eğitim-Sen, protesto kararı alarak seslerini duyurmaya çalışan Sendika üyesi öğretmenler, bugün ilk derse girmediler ve yarın da tüm derslere girmeyerek 1 gün iş bırakacaklar. Türk Eğitim-Sen bu kararla hem saldırı sonucu hayatını kaybeden Oktugan'ı anıp hem de öğretmenlere yönelik şiddete dikkat çekmeyi amaçlıyor.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ ÖNÜNDE ‘ÖĞRETMENE ŞİDDETE HAYIR’ SLOGANLARI

Konu hakkında açıklama yapan Türk Eğitim-Sen, şu ifadelere yer verildi; "Yaşanan vahşeti protesto etmek amacıyla 09.05.2024 Perşembe günü ilk derse girmeme kararı aldık. 10.05.2024 Cuma günü de tüm öğretmenlerimizle birlikte iş bırakıyor, il milli eğitim müdürlükleri önünde yapacağımız basın açıklamalarıyla 'öğretmene şiddete hayır' diyoruz. Ayrıca okullarımızda bir hafta süresince siyah kokart, kurdele ile derslere gireceğiz.

Meslektaşlarımıza yönelik şiddeti önleyecek etkili tedbirleri getirecek yasal düzenlemeler için ne bekliyorsunuz? Sendikamızın 2019 yılında eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti önleyici tedbirlerin alınması ve failler hakkında caydırıcı müeyyideler getirilmesi amacıyla hazırladığı ve milletvekilleri aracılığıyla TBMM’ye ilettiği kanan teklifimiz bir an önce hayata geçirilmelidir."

8Asd

ÖĞRETMENLER DERSLERE SİYAH KURDELE İLE GİRECEK

Sendikanın Genel Başkanı Talip Geylan ise, yaptığı açıklamada, “Meslektaşlarımıza yönelik şiddeti önleyecek etkili tedbirleri getirecek yasal düzenlemelerin yapılması için daha kaç canımızı yitireceğiz? Perşembe günü ilk derse girmiyor ve tüm okullarımızda açıklamalarımızla ses yükselterek 'yeter artık' diyoruz. Cuma günü tüm öğretmenlerimizle birlikte iş bırakıyor, il milli eğitim müdürlükleri önünde yapacağımız basın açıklamalarıyla 'öğretmene şiddete hayır' diyoruz! Tüm meslektaşlarımızı sesimize destek olmaya ve bir hafta süresince siyah kurdele ile derslere girmeye davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN