Onikişubat İlçesi Maarif Mahallesi’nde sık sık yaşanan trafik kazaları sebebiyle Maarif Mahallesi Muhtarı Gülhanım Optur öncülüğünde basın açıklaması yapıldı. Bölgede bulunan Turgut Özal Bulvarı, Onikişubat ilçesinin en işlek caddelerinden biri olup, günün her saatinde yoğun trafikle karşı karşıya. Bu yoğunluk, hem araç sürücülerini hem de yayaları zor durumda bırakıyor. Özellikle okul saatlerinde ve iş çıkış saatlerinde trafik akışında ciddi aksamalar yaşanıyor. Bu durum, hızla seyreden araçların neden olduğu kazaların artmasına yol açıyor. Turgut Özal Bulvarı’nda yaşanan trafik yoğunluğunun kaza ve ölüm getirmesi vatandaşları tedirgin ederken, yetkililere çağrıda bulunuldu.

LÜTFEN SESİMİZİ DUYUN ARTIK

Maarif Mahallesi Muhtarı Gülhanım Optur, her gün yeni bir kaza haberi duymak istemediklerini ve seslerinin ilgili mercilere ulaşmasını talep ettiklerini belirterek şu sözleri kaydetti; “Deprem sonrasında şehrimizin batı yakasının daha aktif hale gelmesiyle yoğunluk kat be kat arttı. Her gün kaza haberleriyle sarsılan mahalle sakinlerimiz bu çileye dur demek, sesimizi tüm yetkili makamlara duyurmak için toplandık. Mahalle muhtarlığı olarak sakinlerimizin bu sesine duyarsız kalamazdım onların sesi olmak için tüm yetkililerimize sesleniyorum. Bizler her gün yeni bir kaza haberi ile günümüz geçsin istemiyoruz bu kazaların en aza indirilmesi için çözüm arıyoruz. Lütfen sesimizi duyun artık!

Whatsapp Image 2024 06 05 At 17.13.22 (1)

BÖLGEDE 15 OKUL BULUNUYOR

Yoğun yerleşim bölgelerinden biri olan mahallemiz bünyesinde; Maarif Anadolu Lisesi, Aziz Sancar Anadolu Lisesi, Spor lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Özel Eğitim okulları, Ceza infaz Kurumu Eğitim Merkezi, Akedaş ilkokulu, Ökkeş Gümüşer okulları, Bahattin Karakoç ilkokulu , Özel Ana okulları, Özel Doğa okulları, Özel Beyza Enderun Okulları, Özel Beyza Boğaziçi okulları, Özel Adil Dursun Okulları ve  Sütçü İmam Üniversitesi olmak üzere 15 devlet ve özel okul bulunmaktadır. Bu okullarda okuyan binlerce yavrumuz sadece Turgut Özal bulvar yolunu kullanmak zorunda bırakılıyorlar. Buna ek olarak Sütçü İmam Üniversitesi, öğrencisi, akademisyeni, personeli ve KSÜ Tıp Fakültesi personeli, hastası, hasta yakınları da bu yolu kullanmak zorunda olduklarından var olan yoğunluğu daha da çekilmez hale getiriyor.

DUYARSIZLIK SEBEBİYLE BİR İNSANIMIZI DAHA KAYBETMEYE TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

Mahallemizde bulunan bu ana arteri destekleyen alternatif yolların hayata geçirilmemesi hatta projelerin değiştirilmesi, can kayıplarına sebep olan bu kazaların yaşanmasını kaçınılmaz hale getirmektedir. Bu şehrin yeterince yara almış olması, acı çekmiş olması yetmezmiş gibi duyarsızca davranıldığından dolayı çok insanını kaybetmiştir. Hiçbirimizin bu duyarsızlık sebebiyle bir insanımızı daha kaybetmeye tahammülü kalmamıştır.

Whatsapp Image 2024 06 05 At 17.13.22

EDS SİSTEMİ KURULSUN

Bu sebeple sayın yetkililerimizden mahallemizde bulunan Turgut Özal Bulvarı ana arter yoluna alternatif yolların hayata geçirilmesi, EDS sisteminin kurulup aktif hale getirilmesini, üst geçitlerin yapılmasını, orta refüjlerin yaya geçişlerine kapatılması gerekirse kasislerin yapılmasını talep ediyoruz. Yapılacak bu uygulamaların araç hızını sınırlayacağını ve ölümlü kazaların en aza indirilmesini sağlayacağını düşünüyoruz. Bizler mahalle sakinleri olarak can güvenliğimizden emin olmak istiyoruz ve yetkili tüm makamlara sesimizi duyurmak buradayız! Yapılacak uygulamaların ivedilikle hayat geçirilmesini ve çözüm bulunmasını istiyoruz.”

Muhabir: Sibel GÜRLE