IMG_7407 (1)

6 Şubat’ta meydana gelen ve ‘Asrın Felaketi’ olarak tabir edilen depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta şehrin 3’te 1’lik bölümü yıkıldı. Deprem kentte ticaret hayatını da olumsuz etkilerken, şehrin yeniden ayağa kalkması için Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Mustafa Buluntu öncülüğünde yoğun mesai harcıyor. Ticaret erbaplarının bir an önce toparlanıp yeniden işyerlerine kavuşması yönünde çalışmalar yürüten Başkan Buluntu, Yönetim Kurulu Üyesi Bünyamin Dokumacı ile birlikte Gazetemize ziyaret gerçekleştirdi. Gündeme dair konularda görüş alış verişinde bulunulduğu ziyarette Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Arslan Deveboynu ve Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mahmut Beyaz ziyaretten memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

IMG_7409-min

SAHADA TÜM SORUNLARLA İLGİLİ ÇOK CİDDİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTTÜK

Ziyaret sonunda açıklamalarda bulunan Başkan Mustafa Buluntu, Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaptıkları çalışmalara değindi. Depremlerde Kahramanmaraş’ın büyük yıkımlara uğradığının altını çizen Başkan Buluntu, “Kahramanmaraş, 6 Şubat’ta çok büyük yıkım yaşadı. Küçük Sanayi Sitelerimizde ve kent genelinde 29 bin esnafımızın olduğu bölgelerde, ayrıca şehrimizde bulunan 5 adet organize sanayi bölgelerimizde yüzde 95’e yakın çok ağır yıkım ve hasar mevcuttu. Ticaret ve Sanayi Odası olarak hem yöneticilerimizle, hem meclis üyelerimizle, hem de kurmuş olduğumuz deprem istişare heyetiyle birlikte ilk günden beri sahada tüm sorunlarla ilgili çok ciddi çalışmalar yürüttük. Küçük Sanayi Sitemizde yapılaşmayla ilgili problemler vardı. Bugün itibariyle o tür problemleri çözmüş olduk. 5 Organize Sanayi Bölgemizde ağır hasarlı, orta hasarlı ve az hasarlı binalarımızla ilgili ciddi sorunlarımız vardı, onları belli bir noktaya kadar çözüme kavuşturduk.

ERKENEZ, AKSU, TÜRKOĞLU SANAYİ ALANLARI BİRLEŞİYOR

Erkenez, Aksu ve Türkoğlu Islah Organize Sanayi Bölgelerimizi birleştirip tek organize sanayi alanına getiriyoruz. Tek müteşebbis ve tek üretim olacak. Ruhsatlandırma çalışmaları da Sanayi Bakanlığımızın izniyle Organize Sanayi Bölgelerimiz tarafından verilecek. Fiziki şartları belirli bir noktaya kadar çok şükür getirebildik.

dji-0092-min

TOMSUKLU’DA 3 BİN 600 DÖNÜMLÜK SANAYİ ALANI

Küçük Sanayi Bölgesi’nde 2 bin 500’e yakın işyerinin bin 200’ü ağır hasarlı ve yıkılmış bir vaziyetteydi. Onlarla ilgili bin 310’a yakın, 100 metrekareden başlayan ve 900 metrekareye kadar olan işyeri planlaması Tomsuklu bölgemizde planlandı. İnşallah bugünlerde ihalesi tamamlanacak. 1 yıl içerisinde de Küçük Sanayi Sitesi’nde yıkılmış olan işyerleri o bölgeye tahsis edilecek. Tomsuklu bölgesinde askeri atış alanı olarak bilinen sahada 3 bin 600 dönümlük sanayi alanı çalışmamız devam etmektedir. O projede bugünlerde belirlenecek.  Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle sanayi alanı ilan edilecek. O böglede Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından konut alanı olarak ayrılan 9 bin dönümlük bir saha vardı. Bakanlık tarafından o bölgeden vazgeçildiğini öğrenince bölgeye sanayi alanı yapmak için müracaatımızı gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Haber: Eyüp Kağan Atlı