2023 yılının gelmesiyle birlikte yeni ehliyet alacak vatandaşlar sürücü kurslarının fiyatlarını araştırmaya devam ediyor. Valilik koordinasyonunda kurulan 7 kişilik bir komisyon tarafından sürücü kurslarının fiyatı belirleniyor. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen müfettişler, komisyonun belirlediği fiyata uymayan sürücü kurslarına ceza kesiyor. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Seyfi Moroğlu, Kahramanmaraş için belirlenen sürücü kursu fiyatının çevre illere göre düşük olduğunu belirterek, Çevre illerimizden bazıları, bu yıl için kurs fiyatlarını 6 bin 500 liraya kadar belirledi. Fakat biz şuan Mart ayına kadar yüzde 25 indirimli olarak 6 bin TL’ye hizmet veriyoruz. Marttan sonra 8 bin lira olacak” diye konuştu.Seyfi Moroğlu-2

MALİYETLER HESAPLANARAK O YIL İÇİN BİR FİYAT BELİRLENİYOR

Başkan Seyfi Moroğlu, valilik koordinasyonunda kurulan komisyon tarafından belirlenen fiyat tarifesine uymayan sürücü kurslarına ceza kesildiğinin altını çizdi. Moroğlu, “Bütün şehirlerde sürücü kurslarının taban fiyatının belirlenmesinde valilikler yetkilidir. O şehrin durumuna göre dükkânların kirasına göre sosyal masraflarına göre valilikler belirliyor. Valilerimiz bu fiyatları belirlerken, 7 kişilik komisyon kuruyor. Bu 7 kişilik komisyon; Milli Eğitim Müdürü, ilçelerin şube müdürü, Ticaret ve Sanayi Odası’ndan bir temsilci, Sürücü Kursları Derneği Başkanı’nın da katılımıyla ortak bir kararla o ildeki maliyetler belirleniyor. Bu komisyonun belirlediği fiyat kursların maliyet fiyatıdır. Bir kursiyerin sürücü kursundaki 16 saatlik direksiyon, 34 saatlik yazılı sınav için teorik derslerin, kursun elektrik, doğalgaz, kira gibi maliyetleri hesaplanarak o yıl için bir fiyat belirleniyor. Bir kurs, belirlenen fiyatın altında bir ücretle hizmet verirse; Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfettişleri denetimlerinde bunu tespit ettiği zaman bahsi geçen sürücü kursuna 5 asgari ücret tutarında para cezası veriyor. İkinci kez bu suç işlendiğinde ise 20 asgari ücret tutarında para cezası veriliyor. Denetimler yıllık olarak yapılıyor. Bunun dışında ekstrem bir durum olduğunda, kurslar birbirini şikayet ederse, kurstaki çalışanlardan birisi çalıştığı kursu şikayet ederse müfettişler o kursa denetime de gelebiliyor” ifadelerini kullandı.

BAKAN’DAN MÜJDELER BEKLERKEN,  YERİMİZDE SAYMAYA DEVAM! BAKAN’DAN MÜJDELER BEKLERKEN, YERİMİZDE SAYMAYA DEVAM!

  ehliyet-ozellikli-kimlik-karti-sahibi-sayisi-3-milyonu-gecti1649394162-1655122060

BİZİM NORMALDE 8 BİN TL’YE FALAN VERMEMİZ LAZIM

Fiyatlarının normalde 8 bin lira olması gerektiğini aktaran Başkan Moroğlu, “Kahramanmaraş için belirlenen rakam beklediğimiz gibi oldu ama çevre illere göre düşük bir fiyat oldu. Çevre illerimizden bazıları, bu yıl için kurs fiyatlarını 6 bin 500 liraya kadar belirledi. Normal de bu yeni asgari ücretteki artışlar ve masrafların artışıyla birlikte araç fiyatları yükseliyor. Bizim normalde 8 bin TL’ye falan vermemiz lazım. Ama şuan için Mart ayına kadar bunu düşünmüyoruz. Biz şuan Mart ayına kadar yüzde 25 indirimli 6 bin TL’ye veriyoruz. Marttan sonra 8 bin lira olacak. Direksiyon eğitimleri her geçen gün zorlaşıyor. 6 ay sonra daha da zor olacak,1 yıl sonra da daha zor olacak. Eğitimin parametrelerini sınavlar belirliyor. Sınavlar zorlaştıkça sen eğitimi daha çok vermek zorundasın. Sınavlar ilerleyen zamanlar da hem parkurda olacak hem de akan trafikte olacak. Şehir içinde akan trafikte olacak sınavlar çok zorlaşacak. Bu dediklerim en geç 1 yıl içerisinde olacak. Yeniden değerlendirme oranı bin 460 liralık maliye vergisi yüzde 123 artışla 3 bin 260 TL oldu. Sınav ücretleri 160 lira, direksiyon sınavı ücreti 295 lira oldu. Yazılı sınavı şuan değiştirmediler ama o da değişecek. Şuan ki duruma göre 400 liralık sınav ücreti var. Şuan ki 6 bin TL ye göre fiyatımız 9 bin 760 lira o da indirimli şekilde oluyor” cümlelerini kullandı.

Ekran Alıntısı 3-4

Haber: Emrah Özdemir