2022 Dünya Güreş Şampiyonası'nda erkekler grekoromen stil 82 kilo final maçında Özbek rakibi Jalgasbay Berdimuratov'u 7-6 yenerek altın madalya kazanan Kahramanmaraşlı Güreşçi Burhan Akbudak, memleketi Kahramanmaraş’a geldi. Kahramanmaraş Havalimanı’nda coşkulu kalabalık tarafından karşılanan Akbudak, karşılamanın ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ü ve Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’u makamında ziyaret etti. Havaalanında açıklamalarda bulunan Şampiyon Güreşçi, duygularını kelimelerle ifade edemediğini söyledi. Hedefinin bir gün olimpiyat madalyası ile memleketine dönmek olduğunu belirten Akbudak, desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu’na teşekkür etti.

IMG_9024

“ÇOK GURURLUYUM ÇOK MUTLUYUM”

IMG_9069

Akbudak; “Çok gururluyum, çok mutluyum. Duygularımı kelimelerle ifade etmem mümkün değil. Madalyalı şehre, olimpik bir spor branşında altın madalya getirdim. Hedefim bu şehre olimpiyat madalyası ile gelmek. Beni karşılamaya gelen herkesten Allah razı olsun. Muhteşem bir atmosfer. Muhteşem bir duygu. En  son 1999 yılında Harun Doğan, Dünya şampiyonu olmuştu. 23 yıl aranın ardından Dünya Şampiyonu olarak dönmenin gururunu yaşıyorum. Bize destek veren dua eden herkesten Allah razı olsun. Sporun ve sporcunun her zaman yanında olan Cumhurbaşkanımıza ve güreş yaptığı dönemde kendisini rol model aldığım, şu anda yönetici olarak yanımızda desteklerde bulunan Şeref Eroğlu Başkanımıza da buradan teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

ŞEHRİM ADINA KENDİSİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM

Güreş Dünya Şampiyonu Burhan Akbudak Ziyareti (5)

Şampiyon Güreşçi Burhan Akbudak’ın ziyaretinde konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ise, Kahramanmaraş adına Burhan Akbudak’a teşekkür etti. Güngör; “Bugün şehrimizin yetiştirdiği çok değerli kardeşimiz, Dünya Şampiyonu Burhan’ı Kahramanmaraş’ımız da ağırlıyoruz. Kendisine hoş geldin diyorum. Kendisini tebrik ediyorum. Gerçekten ülke olarak bizi sevindirdi, gururlandırdı. Başarısının devamını diliyorum. Kahramanmaraş’ımız birçok şeyin başkenti. Birçok alanda önde sektörlerimiz var. Kahramanmaraş’ımız aynı zamanda ata sporumuz olan güreşimizinde başkenti. Bu şehirden, bu topraklardan çok büyük pehlivanlar hem ülke şampiyonu, hem Dünya şampiyonu, hem de olimpiyat şampiyonu çıkarmış. Dolayısıyla bu zinciri devam ettiren Burhan kardeşimize de teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum ve hayırlı uğurlu olsun diyorum. 20 yıldan fazla süredir Dünya şampiyonu çıkamadı. En son Şeref Eroğlu ve Harun Doğan kardeşimiz bize bu mutluluğu yaşatmış. 23 yıl sonra Burhan kardeşimiz bize bu mutluluğu yaşattı. Ben şehrim adına kendisine çok teşekkür ediyorum. Kahramanmaraş’ımız adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.Güreş Dünya Şampiyonu Burhan Akbudak Ziyareti (12)

BU GURURU YAŞATTIĞI İÇİN KENDİSİNE MİNNETTARIZ

IMG_9250

Şampiyon Güreşçiyi Kahramanmaraş’ta Havalimanı’nda karşılamaya Hüseyin Coşkun Aydın ise, Burhan Akbudak için kendilerine gurur yaşatması nedeniyle ondan minnettar olduklarını ifade etti. Aydın; “Ülkemizin gururu, Kahramanmaraş’ın madalyalı şehrin gururu, ilçemizini gururu, Dünya’da Türk Bayrağı’nı en üst seviyede dalgalandıran kardeşimiz için ne diyebilirim. Allah ondan razı olsun, yetiştiren anneden ve babadan razı olsun. Ona emek harcayan tüm hocalarımızdan Allah razı olsun. Böyle güzel bir şampiyonluğu ülkemize armağan etti. Kahramanmaraş’ımız için de çok önemliydi. Kendisine şükranlarımı arz ediyorum, bu gururu yaşattığı için kendisine minnettarız” şeklinde konuştu.

İNŞALLAH BURHAN KARDEŞİMİZİ BU ŞEHİRDE OLİMPİYAT ŞAMPİYONU OLARAK DA KARŞILAMAMIZ MÜMKÜN OLUR

Şampiyon Güreşçinin karşılanmasında konuşan Gençlik Spor İl Müdürü Cemil Boz ise, Burhan Akbudak’ı günün birinde olimpiyat şampiyonu olarak karşılamayı görmek istediklerini söyledi. Boz; “Bizde çok gururluyuz. Çok mutluyuz. Burhan kardeşimiz, madalyalı şehre altın madalya ile geldi. Sporcumuzu tebrik ediyorum, federasyon başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bu şehir böyle gururları yaşamayı hak ediyor. İnşallah bunların devamı gelecek. İnşallah Burhan kardeşimizi bu şehirde olimpiyat şampiyonu olarak da karşılamamız mümkün olur” dedi.

IMG_9152Güreş Dünya Şampiyonu Burhan Akbudak Ziyareti (17)

Haber: Burak Alkaya