6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ta, depremler sebebiyle büyük hasar alan ve şehrin ekonomisi açısından önem arz eden Küçük Sanayi Sitesi depremin üzerinden 15 aylık süre geçmesine karşın halen toparlanmaya çalışıyor. Sanayi esnafı işlerini yaşanan zorluklara rağmen büyük bir mücadeleyle sürdürmeye çalışırken kentin önemli kurumlarından Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) tarafındanda Küçük Sanayi Sitesi’nin eski canlılığına kavuşması için çalışmalar kararlılıkla devam ediyor.

HERKESİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASI GEREKİYOR

Konuya ilişkin KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Sadi Kır, Küçük Sanayi Sitesi esnafının zor günler geçirdiğini belirterek şu sözleri kaydetti; “İsmi her ne kadar küçük olsa da gerek işyeri sayısı gerekse de istihdama katkısı ile Küçük Sanayi Sitesi şehrin ekonomisine büyük bir katkı sağlıyor. Bu nedenle sanayi esnafının sorunlarının bir an önce giderilmesi adına herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Küçük Sanayi Sitesi, 15 bin insana istihdam sağlayan ve yaklaşık 3 bin 500 iş yerinin bulunduğu bir sanayi sitesidir. 6 Şubat depremlerinden sonra burada yaklaşık bin 200'e yakın ağır, orta ve hafif hasarlı iş yerlerimiz var. Depremler esnaflarımıza istihdam konusunda zarar vermiştir. Sanayimizde üreten insanlarımız vardı. Üretim yapan iş yerleri yıkıldı veya ağır hasar aldı. Dolayısıyla iş kaybımız fazlalaştı.

SANAYİMİZİ, AYAĞA KALDIRMAYA UĞRAŞIYORUZ

Devletimiz ve esnafımız el ele vererek bir an önce sanayimizi, ayağa kaldırmaya uğraşıyoruz. Burada Sanayi Kooperatifi'nin, Teknik Makine Kooperatifi'nin son aşamaya gelinen iş yerleri var. Hayırlısıyla bunlar yavaş yavaş teslim edilmeye başlandı. Sanayi Kooperatifi'nin bu ay sonu itibariyle kuralarının çekileceği söyleniliyor. Hayırlısıyla esnaflarımıza bunları teslim ederek, yavaş yavaş daha güçlü bir sanayi olacağımıza inanıyoruz.

ESNAF ARSALARINA İŞYERİ YAPMAK İÇİN KREDİ DESTEĞİ BEKLİYOR

Sitenin yukarı tarafındaki 5 bin 550 dönümünde yaklaşık 800'e yakın esnafımızın kendi arsa alanları var. Devletimizin burada arsası olan esnaflarımıza vereceği kredilerle, esnaflarımız kendi iş yerlerini kendileri yaptırması gerektiği kanaatindeyiz. Esnaflarımız kendi arsalarına işyeri yapmak için kredi desteği bekliyor. Ayrıca Tomsuklu Çınaraltı Mevkiinde yapılacak olan Küçük Sanayi Sitesi için yaklaşık bin 100 esnafımız, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü'ne dilekçe verdi. Bir an önce de bu esnaflarımızın Tomsuklu'daki iş yerlerinin verilmesi önemli.”

Editör: Çağatay Gedik