Kahramanmaraş'ın zengin yemek kültürüyle öne çıkan illerden biri olduğu bilinirken, ilçesi Elbistan da bu zenginliğe önemli katkılarda bulunuyor. Yöresel lezzetlerin bir araya geldiği Kahramanmaraş'ta sofralar, birbirinden lezzetli yemeklerle donatılmaya devam ediyor. Özellikle Elbistan'ın meşhur yemeği olan Pisi Omacı, ilçe halkı tarafından hem kahvaltılarda hem de öğünlerde misafirlere sunuluyor. Eski zamanlarda dedelerin ve ninelerin, tarladan ve bahçeden getirdikleriyle evdeki mevcut malzemeler değerlendirilmek için o dönemlerde her evde bulunan yufka ekmek, büyük bir nimet olarak kabul ediliyor, zamanla gelecek nesillerin yemek kültürüne aktarılıyor. Eski zamanlarda yapılan yemeklerde her bir malzemenin kıymeti biliniyor, en iyi şekilde değerlendiriliyordu.

O M A Ç2

GELENEKSEL DAMAK TADINI YAŞATIYOR

Pisi Omacı, Kahramanmaraş'ın gastronomik mirasına önemli bir katkı yaparak, bölgenin yemek kültürünü zenginleştiriyor ve geleneksel damak tadını yaşatıyor. Türkiye'nin farklı şehirlerinde değişik yöntemlerle yapılan Pisi Omacı, Elbistan için vazgeçilmez bir lezzet olarak kabul ediliyor. Düğünlerde, eğlencelerde, toplantılarda yapılan Pisi Omacı yapımının da kolay olmasıyla ilk tercih edilen yemekler arasında yer alıyor.

11111-6

AYRAN EŞLİĞİNDE MİSAFİRLERE SERVİS EDİLİYOR

Yufka ekmeğin içine yeşilbiber, soğan, maydanoz, reyhan ve Elbistan peyniri konularak hazırlanan bu eşsiz lezzet, kırmızı pul biber sosuyla tamamlanarak ayran eşliğinde misafirlere servis ediliyor. Bu yöresel lezzet, hem geleneksel tatları yaşatmakta hem de Kahramanmaraş'ın zengin yemek kültürünü günümüze taşıyor.

Muhabir: Sibel Gürle