6 Şubat depremlerinin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen hala evlerinin akıbeti belli olmayan orta hasarlı bina sahipleri seslerini duyurmaya çalışıyor. Deprem anında yapılan hasar tespit çalışmalarında orta hasarlı durumunda sonuç veren binalarının, tekrar denetlenmesini ve az hasarlı durumuna getirilmesini isteyen vatandaşlar yetkililere sorunlarını anlatmaya çalışıyor. Binaları orta hasarlı olup ruhsat alamayanların yanı sıra evlerinin olduğu bölgeler uygun olmayan alan içerisinde yer alan bina sahipleri de aynı dertten mustarip durumda bulunuyor. Daha önce 14 eylem gerçekleştiren orta hasarlı bina mağdurları bu kez de Atatürk Anıtı Meydanı’nda 15. kez toplandılar. Düdüklü ve pankartlı eylem yapan mağdurlar, yaşlı, genç, çocuk demeden sokaklara düştüler. Platform üyelerinin yanı sıra birçok vatandaşın ve siyasilerin bulunduğu eylemde adeta el ele verildi ve sorunlar aktarılmaya çalışıldı. Orta Hasarlı Bina Mağdurları Platformu üyeleri yaptıkları açıklamaların ardından Atatürk Anıtı’ndan çarşıya kadar düdük çalarak yürüyüş gerçekleştirdiler.

S1950069

NE YAPMAMIZ GEREKİYORSA YAPMAYA SÖZ VERİYORUZ

S1950050

Orta Hasarlı Bina Mağdurları Platformu’nun yanında olduklarını ve hep olacaklarını belirten Yeniden Refah Partisi Büyükşehir Belediye Başkan adayı Muhammed Aydoğar; “Bu toplantılarınıza daha önce de davet edildim ama katılmamıştım. Bunun sebebi mevcut yönetimlere zaman verilmesi gerektiği kanaatindeydim ama zaman vermeyle olacağı da kalmadı, artık ders vermemiz lazım. Depremin üzerinden bir yıl süre geçti ve bu süre zarfında insanlarımız, vatandaşlarımız hakkını elde edebilme adına yollara döküldü. Bu orta hasarlı ve uygun olmayan alanlardaki mağdurlarımız artık yalnız değil, Yeniden Refah Partisi olarak bu kardeşlerimizin sonuna kadar yanındayız, yanında olacağız. Hem orta hasarlılarda hem uygun olmayan alanlarda yapılanlar için Yeniden Refah Partisi Kahramanmaraş İl Teşkilatı olarak bize ne düşüyorsa ne yapmamız gerekiyorsa yapmaya söz veriyoruz. Gazamız mübarek olsun” dedi.

SESİNİZİ BİZ DE EN YÜKSEK SESLE DUYURMAYA HAZIRIZ

S1950033

İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Süleyman Tekerek ise; “Amacımız yaralarımızı sarmak olması gerekirken daha büyük yaralar nasıl açarız zihniyetiyle karşı karşıyayız. Uygun olmayan alan mağdurları diye mağdur edilen bir toplum oluşturuldu. Önümüzde bir 31 Mart yerel seçimleri var. Hepinizden rica ediyorum, mağduriyetlerin giderilmesi için işçi insanları iş başına getirelim. Kahramanmaraşlı bir hemşehrimizi iş başına getirelim. Her hafta toplanıyorsunuz, mağduriyetlerinizi haykırıyorsunuz. Biz genel başkanımız Sayın Meral Akşener başta olmak üzere tüm teşkilatlarımızla ve belediye başkan adaylarımızla tüm mağdur vatandaşlarımızın her zaman yanlarındayız. Bizim kapımız 7-24 açık. Sesinizi biz de en yüksek sesle duyurmaya hazırız” diye konuştu.

S1950037

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN