Kahramanmaraş’ta 478 yıldır 7,5 şiddetinin üzerinde deprem gerçekleşmedi. Son zamanlarda ise yaşanan depremler büyük depremin habercisi olup olmadığını düşündürdü. 1. Derece deprem bölgesi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’taki yapıların sağlamlığı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kahramanmaraş İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ökkeş Buğra Dalkıran, kentteki tüm vatandaşların ikamet ettiği yapıların depreme dayanıklı olup olmadığını kontrol ettirmeleri gerektiğini vurguladı. Dalkıran, “Bizler Binalarımızı kontrol ettirip yapılarımızdan ne kadar emin olursak depremden o kadar rahat çıkarız. Sonrasında daha büyük sıkıntılar yaşanmaması için bugünden tezi yok, binalarının sağlamlığını kontrol ettirmemiz gerekiyor.” dedi.Depremm 1

DEPREME HER DAİM HAZIR OLMAK ZORUNDAYIZ

Kahramanmaraş halkının her an depreme hazır olması gerektiğini belirten Başkan Ökkeş Buğra Dalkıran, “Kahramanmaraş’taki deprem gerçeğini son birkaç haftadır yaşayarak da görüyoruz. Evet, büyük bir deprem bekleniyor, periyotta bir gecikme olmuş, bir boşluk var. Biz Kahramanmaraş olarak depreme her daim hazır olmak zorundayız. İnşaat Mühendisleri olarak da depreme dayanıklı yapılar tasarlıyoruz, yapıyoruz. Yeni yönetmeliklerimiz buna çok müsait. Bu yönetmelikler, en son 2018 yılında düzenlendi. Bu düzenleme de zemin etkisi daha da arttırıldı. Kahramanmaraş’ta yapılardaki en büyük sorunlardan birisi de zemin. Bu konuyu zeminci arkadaşlar da defalarca dile getirmişti, dile getirmeye de devam ediyorlar. Ayrıca Kahramanmaraş’ın güney kısımlarında alüvyal zemin sorunu da var. Fay hattına yakınlığı sebebiyle de bu zeminler ciddi hasarlar verecek. Vatandaşların dikkat etmesi gereken en önemli husus binaların sağlamlığı olmalıdır. Ne yazık ki vatandaşlarımız bu konuda çok bilinçli davranmıyorlar. Dolayısıyla insanlar için tehlike teşkil ediyor” şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK TEHDİT YAPILARIN SAĞLAM OLMAMASIDIR!

Deprem için en büyük tehdidin yapıların sağlam olup olmadığına dikkat çeken Dalkıran, “Vatandaşlarımıza mühendis arkadaşlardan destek almalarını tavsiye ediyorum. İnşaat mühendislerinden alacakları desteklerle binaların dayanıklılığını çok rahat bir şekilde tespit edebilirler. İnsanı belirsizlik korkutur. Oturduğunuz binayla ilgili bir belirsizlik varsa o size korku verecektir. Bugün gelişmiş ülkelerin birçoğunda deprem oluyor. Bakıyorsunuz; 7 şiddetinde deprem oluyor. Ancak binada insanlar hiçbir paniğe kapılmadan gayet kolay bir şekilde binayı tahliye edip çıkıyor. Dolayısıyla bina sağlamsa deprem içinde tereddüte girmemize gerek kalmıyor. Deprem için en büyük tehdit yapıların sağlam olmaması. Deprem öldürmez, bina öldürür lafı aslında çok doğru bir laf. Depremin hayata işlendiği birçok ülkede görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

depremm 2

Kahramanmaraş’ta hafif ticari araç tıra çarptı: 1 yaralı Kahramanmaraş’ta hafif ticari araç tıra çarptı: 1 yaralı

DEPREM ANINDA İNSANLAR VERDİKLERİ KARARDAN ÖTÜRÜ ZARAR GÖRÜYOR

İnsanların birçoğunun deprem anında verdikleri yanlış kararlardan dolayı zarar gördüğünü dile getiren Ökkeş Buğra Dalkıran, şunları kaydetti: “AFAD Müdürümüz de geçenlerde yapılan bir panelde bunlardan bahsetti. Deprem anında insanların birçoğu verdikleri karardan ötürü zarar görüyorlar. Bu noktada vatandaşların bu temaya çok dikkat etmesi gerekiyor. Deprem anında ne yapmaları gerektiğini evde bir senaryoya dökmeleri gerekiyor. Panik havasında verilen kararlar ciddi hasarların meydana gelmesine sebep oluyor. Kahramanmaraş’ta fay hattının üzerine yapılmış binalar tabi ki var. Deprem üretmeyen faylarda var. Dolayısıyla fay hattının üzerinde bina yok diyemem.”deprem 3

1999 DEPREM YÖNETMELİĞİ BİZİ DEPREME HAZIR HALE GETİRDİ

1999 İzmit depreminden sonra yapılan deprem yönetmeliğiyle depreme hazır hale gelindiğinin altını çizen Başkan Dalkıran, “1999’dan sonra yönetmelikte değişen birçok madde veya yapım şekli bizi depreme daha hazır hale getirmiş oldu. O döneme kadar genel işleyişte hazır beton uygulaması yoktu, hazır beton uygulaması olmayınca zaten siz istediğiniz kadar mühendislik hizmeti verin, sahada yaptığınız betonun kalitesini ölçemediğiniz için yapıya 1-0 yenik başlıyoruz. Şuan da biliyorum ki santralden istediğim sınıfta beton sipariş verdiğimde, istediğim standartların altında gelmeyeceğinden eminim. Ben sahada o betonu düzgün işlersem, herhangi bir sıkıntı çıkmayacaktır. Ben sahada o betonu düzgün işlemezsem, sahada şantiyeci arkadaş işlenmesi kolay olsun diye beton su verirse yapının taşıma gücünü zayıflatmış oluyorsun. 1999 yönetmeliği öncesinde, betonda herhangi bir taşıma gücü hesabı yok, var ama o hesabı sahada tutturduğundan emin değilsin” diye konuştu.

ŞUAN ÇOK AVANTAJLIYIZ

1999 öncesine kıyasla şuan avantajlı olduğumuzu belirten Dalkıran, “1999 öncesinde zemin etütleri de tam anlamıyla yapılmadı. Genel geçer, kabataslak bir zemin etüdü çalışması yapılıyordu. Günümüzde ise her parsele yapılacak yapı için tam anlamıyla zemin etüdü yapılıyor, bu da geçmişe göre avantajlı durumda olduğumuzu gösterir. Yönetmelikle depremden doğabilecek birçok zararları önleyici tedbirlerin alındığını söyleyebiliriz. Sahada bilfiil yapı denetim hizmeti de veriliyor. Yapı denetim hizmeti sadece kâğıt üzerinde verilmiyor. Şuan ki sistemde Yapı, projesine uygun yapılıyor mu, ölçülerde ebatlarda, demir donatı sayısında, donatının yeri koyulması ve bağlanması noktasında bütün işleyiş bilfiil kontrol edildiği için işçilikten doğabilecek hataları da tamamen minilimize etmiş oluyoruz. 1999 öncesine kıyaslarsak şuan çok avantajlıyız. Son depremlerde şehrin batı tarafında 1999 yılı sonrasındaki yapılarda ikamet eden vatandaşlar depremi farklı hissetti, ‘Hissettik ama ürkütmedi’ dediler. Şehrin doğusunda 1999 öncesindeki yapılarda ve tarım arazisine yakın alüvyal zeminlerde ikamet edenler depremi farklı hissetti. İnsanların ikamet ettiği yapının depreme karşı dayanımına ve oturduğu zeminin yapısal durumuna göre depreme karşı gösterilen tepkiler farklıdır. Umarım büyük depremde de herhangi bir can kaybı olmadan bu sınavı geçeriz” dedi.

deprem 2

KENTSEL DÖNÜŞÜM İVEDİLİKLE YAPILMASI LAZIM

Kahramanmaraş’ta birçok bölgenin acilen kentsel dönüşüme gitmesi gerektiğini vurgulayan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ökkeş Buğra Dalkıran, “Kahramanmaraş’ta özellikle Dulkadiroğlu bölgesinde, kısmen Bahçelievler Mahallesi, Egemenlik Mahallesi, Menderes Mahallesi, Yenişehir Mahallesi’ndeki yapılarda sıkıntı yaşanılabilme ihtimali yüksek. Bu bölgelerde çarpışma ihtimali de yüksek, İki binanın deprem anında verdiği yükten dolayı zararlar oluşacaktır. Buralarda kentsel dönüşüm çalışmaları ivedilikle yapılması lazım. Menderes Mahallesi’nde nispeten böyle binalar mevcut ama orada da çok katlı yapıların olduğunu biliyoruz. Bahçelievler Mahallesi ve Egemenlik Mahallesi, 2012’deki Kentsel Dönüşüm yasasından sonra yenilenmeye gitti. Yeni yapılar yapıldı. Namık Kemal Mahallesi, yukarıya doğru Arslanbey, Şeyh Şamil bölgeleri Kara Maraş olarak da biliniyor. Geçmişteki çok büyük depremden sonra yerleşim yerlerinin yerin altına girdiğini biliyoruz” şeklinde konuştu.

BUGÜN HARCAYACAĞIMIZ 1 LİRA DEPREM SONRASINDA HARCAYACAĞIMIZ 10 LİRA KURTARMIŞ OLACAK

Başkan Dalkıran sözlerini şu şekilde tamamladı: “Onikişubat İlçesine baktığımızda, Karamanlı Mahallesi, Serintepe Mahallesi, Yörükselim Mahallesi, Şehit Eyliya Mahallesi, Pınarbaşı Mahallesi bitişik nizamda yapılmış, projesiz mühendislik hizmeti almamış birçok müstakil evler var, buralarda risk mevcut. Yusuflar Mahallesi’nde yapıldığı proje gibi hızlıca çözülüp bir an önce yenilenmesini temenni ediyoruz. Şehirdeki birçok bölgenin kentsel dönüşüme ihtiyacı var ama kentsel dönüşümde maliyetli ve meşakkatli bir iş. Günümüz şartlarındaki maliyetlere baktığımızda tüm şehirde kentsel dönüşümü gerçekleştirmek imkânsız gibi bir şey. Ancak buna bir taraftan da başlamak zorunda olduğumuzu, kabul etmemiz lazım.  Bugün harcayacağımız 1 lira, belki deprem sonrasında harcayacağımız 10 lira kurtarmış olacak. İşin parasal boyutunu geçtim, can ve manevi kaybı da apayrı bir kayıp, bu kaybında maalesef telafisi olmayacak.”

Haber: Ömer Harmankaya