Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri için geri sayım devam ediyor. 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminde uygulanacak “Seçim takvimi” Resmi Gazete’nin 14 Mart tarihli sayısında yayımlanmıştı. Seçim takvimine göre cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular 19 Mart’ta başlamış, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), cumhurbaşkanı adaylarını 31 Mart’ta ilan etmişti. Milletvekili aday listeleri ise 9 Nisan’a kadar YSK’ya verilecek ve YSK, milletvekili kesin aday listelerini 19 Nisan’da ilan edecek. YSK tarafından açıklanan seçim takvimi çerçevesinde MHP, genel seçimler için adaylarını açıkladı.  Adaylarını ilk açıklayan partilerden olan MHP'nin 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için hazırlanan listeye göre, mevcut 48 milletvekilinden 43'ü yeniden aday oldu, 5 milletvekili ise listede yer almadı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli memleketi Osmaniye'den 1'inci sıradan aday oldu. MHP’nin mevcut Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan ise liste dışı kaldı.

ADAYLAR

Yeni dönemde MHP Kahramanmaraş’tan 1. Sıra adayını Zuhal Karakoç Dora olarak belirlerken, 2. Turan Şahin, 3. Ertuğrul Doğan, 4. Ömer Özkan, 5. Aziz Kömürcü, 6. Hüseyin Çiçek, 7. Sermet Yıldız ve 8’inci sırada Av. Mesut Çakar isimleri yer aldı. Kahramanmaraş doğumlu olan ve listede ilk sırada yer alan Zuhal Karokoç Dora, 2018 yılında yapılan milletvekilliği seçimlerinde 2. sırada bulunuyordu. Dora aynı zamanda şu anki açıklanan MHP’nin Kahramanmaraş listesine göre adayların içerisinde en donanımlı isimler olarak gösteriliyor.

zuhal karakoç dora

ZUHAL KARAKOÇ DORA

Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra aynı üniversitenin Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisans yaptı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde doktorasını tamamladı. Demokrasi, insan hakları, etnisite, ayrımcılıkla mücadele, kamu diplomasisi, insani yardım, göç ve güvenlik, siyasal iletişim ve algı yönetimi konularında araştırma ve çalışmaları mevcuttur. Çalışma hayatına özel sektörde başladı, Kahramanmaraş’ta ve Ankara’da çeşitli özel öğretim kurumlarında öğretmenlik ve koordinatörlük; çeşitli büyükelçiliklerde simultane tercümanlık ve danışmanlık ve uluslararası bir dergide genel yayın yönetmenliği yaptı. 2006 yılında Çankırı’ya İngilizce öğretmeni olarak atandı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki Avrupa Birliği biriminde proje koordinatörü olarak görev yaptı. 2009 yılında Milli Eğitim Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi şubelerinde çalıştı. 2014-2016 yılları arasında Avrupa Konseyi Pestalozzi Eğitim Programları Ulusal Koordinatörlük görevini yürüttü, 2015-2016 yıllarında ise OECD Eğitim Yönetim Komitesi’nde ülke temsilcisi olarak yer aldı. Ulusal ve uluslararası birçok proje ve etkinlikte ülke temsilcisi, jüri üyesi ve konuşmacı olarak görev ifa etti.

2014-2016 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde Uluslararası Anlaşmalar ve Burslar Daire Başkanı ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nde İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı olarak, 2016-2018 yıllarında ise Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında Strateji Geliştirme Daire Başkanı olarak görev yaptı. Bu görevi esnasında Suriye Krizi bağlamında AB-Türkiye ilişkilerinden sorumlu koordinatör oldu ve Geri Kabul Anlaşması kapsamındaki 3+3 milyar Avroluk mali yardımın ülke koordinatörlüğünü ve uluslararası müzakerelerini yürüttü. Halen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Strateji Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. İyi derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir. Evli ve bir çocuk annesidir.

turan şahin

DOÇ. DR. TURAN ŞAHİN

1981 Yozgat doğumlu olan MHP’nin 2. sıra adayı Doç. Dr. Turan Şahin, İlk, orta ve lise eğitimini Kırıkkale'de tamamladı. Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Şahin, "Üçüncü Kişinin Edimini Taahhüt" konulu tezi ile yüksek lisansını, "Eser Sözleşmesinde Yüklenicinin Eseri Teslim Borcunu İfada Temerrüdü" konulu tezi ile doktorasını tamamladı. MHP MYK üyesi olan Şahin aynı zamanda Siyaset ve Liderlik Okulu Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.

ertuğrul doğan

ERTUĞRUL DOĞAN

Kahramanmaraş doğumlu olan MHP’nin 3. Sıra adayı Ertuğrul Doğan’da 5 yıl MHP Kahramanmaraş İl Başkanlığı yaptı. İl Başkanlığı yaptığı dönemde “Ülkücülerle ticaret yapmayınız, ‘MHP’liyim diyenlerle’ ticaret yapmayınız, dolandırılırsınız. Ben yıllardır ticaret yaparım hep dolandırıldım” şeklindeki söylemleri ülkücülerin tepkisini çekmişti. Doğan bu sözleri sonrası milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etmişti.

ömer özkan

ÖMER ÖZKAN

İş insanı 4. sıra adayı Ömer Özkan’da Kahramanmaraş doğumlu. MHP’nin tabanından yetişen ve geçmiş yıllarda ilçe başkanlığı ve il başkanlığı gibi görevlerde bulunan Özkan, kentte sevilen bir isim. Özkan,  24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinde de MHP’den 5. Sırada kendine yer bulmuştu.

aziz kömürcü

AZİZ KÖMÜRCÜ

1982 yılında Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesi Nadır köyünde dünyaya geldi. İlkokula Çoğulhan Köyü İlkokulu’nda başladı ve ailesinin Afşin ilçe merkezine taşınması sebebiyle eğitim hayatına Afşin ilçe merkezinde bulunan Cumhuriyet İlkokulu’nda devam etti. Ülkücü Hareket ile ortaokul yıllarında tanıştı. Ortaokul eğitiminden sonra Afşin Lisesi’ne başladı. Ortaokul ve lise hayatı süresince Ülkü Ocakları teşkilatında aktif olarak yer aldı. Liseden sonra Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği (İngilizce) bölümünü kazandı ve 2008 yılında mezun oldu. Üniversite hayatı boyunca Ülkü Ocakları Adana İl Başkanlığında ve Ülkü Ocakları Çukurova Üniversite teşkilatında görev aldı. Meslek hayatına Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü bünyesindeki Kütahya Seyitömer Termik Santrali’nde makine mühendisi olarak başladı. Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü bünyesinde birçok projede görev aldı. Kütahya’da bulunduğu süre içerisinde Ülkü Ocakları Kütahya İl Başkanlığı, TÜRKAV Kütahya İl Başkanlığı ve Türk Enerji-Sen’de çeşitli görev ve çalışmalarda bulundu. Bu sırada Dumlupınar Üniversitesi Enerji Ana Bilim Dalı’nda akademik çalışmalarıma başladı. Seyitömer Termik Santrali’nin özelleştirilmesiyle görevine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde devam etti. Bu süre içerisinde ülkemizde kurulan elektrik üretim santrallerinin ve elektrik tesislerinin proje onay, kabul ve devreye alma aşamalarında ve aynı zamanda Bakanlık bünyesinde yürütülen elektrik tesislerine ilişkin mevzuat çalışmaları içerisinde yer aldı. 2017 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Yatırımları Daire Başkanı olarak atandı. Bu görevi sırasında çalışmalarından dolayı 2018 yılında Berat Albayrak tarafından başarı Ödülü’ne layık görüldü. Bu sırada Dumlupınar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Enerji Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisansımı tamamladı ve yine aynı bölümde doktora çalışmalarına başladı. Akademik çalışmaları sırasında TÜBİTAK bünyesinde “Termik Santrallerde Kullanılan Düşük Kaliteli Linyitlerin Yanma Sorunlarının Araştırılması ve Temiz-Verimli Enerji Eldesi İçin Akışkan Yataklı Kombine Çevrim Santrali Tasarımı” konusunda çalıştı. Uluslararası sempozyumlarda enerji alanında bilimsel çalışmalarda bulundu. Evli olup Hasan Göktürk ve Aybike Aysel adında iki çocuğu bulunmaktadır.

mesut çiçek

HÜSEYİN ÇİÇEK

Karatutlu: Dünya’nın Merkezi Kahramanmaraş’tır! Karatutlu: Dünya’nın Merkezi Kahramanmaraş’tır!

1980 Kahramanmaraş doğumlu olan 6. sıra adayı iş insanı Hüseyin Çiçek’de mevcutta İl yönetiminde bulunurken, geçmiş dönemlerde de partinin çeşitli kademelerinde görev yaptı.

sermet yıldız

SERMET YILDIZ

MHP Merkez Disiplin Kurulu üyeliği başta olmak üzere birçok görevlerde bulunan ve Elbistan İlçesi’nin sevilen ismi iş insanı Sermet Yıldız’a yeni dönemde 7. sıradan kendine yer buldu. Yıldız 2018 seçimlerinde MHP’nin 4. Sıra adayıydı.

mesut çakar

AVUKAT MESUT ÇAKAR

Kervan Pastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kervancıoğlu’nun damadı Avukat Mesut Çakar’da listede 8. Sırayı aldı. Kentin başarılı avukatlarından genç ve dinamik bir yapısıyla siyasete atılan Mesut Çakar, 1987 Kahramanmaraş doğumlu.

Haber: Mesut Benli