Kıbrıs Meydanı’nda başlayan yürüyüş, Atatürk Meydanı’nda sona erdi. Yürüyüşe Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Arif Şen, Kahramanmaraş Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mutlu Kaya, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Ayşe Taşkıran ve diğer ilgililer katıldı. Kortejde ‘Bir ailede büyümek her çocuğun hakkıdır’ ‘Haydi Kahramanmaraş koruyucu aile olalım’ mottolarını içeren pankartlar yer aldı. Yürüyüş sonrası açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Kahramanmaraş’ın koruyucu aile konusunda öncü illerden birisi olduğunu söyledi. Koruyucu aile konusunu daha bilinir hale getirmek ve farkındalık oluşturma amacıyla böyle bir yürüyüş gerçekleştirildiğini belirten Vali Coşkun, yürüyüşe katılanlara teşekkür etti.

ÇOCUKLARIMIZIN AİLE SICAKLIĞINI HİSSEDEREK BÜYÜMESİ ÖNEMLİ

Vali Coşkun, yürüyüş sonrası yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği üzere 30 Haziran Koruyucu Aile Günü olarak; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’mız tarafından ilan edildi. 2 yıldır 30 Haziran’ı Koruyucu Aile Günü olarak kutluyoruz. Bugünde ailelerimizle birlikte, paydaş kurumlarımızla birlikte kortej yürüyüşünü gerçekleştirdik. Gerçekten başta Cumhurbaşkanımız ve eşi hanımefendi olmak üzere, koruyucu aile müessesine çok önem veriliyor. Bizlerde ilimizde bu anlamda Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’müzün koordinesinde bu çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Hamd olsun, Türkiye genelinde bu anlamda öncü illerden birisiyiz. Tabi ki çocuklarımızın bir aile ortamında bir aile sıcaklığında yetişmesi geleceğimizin teminatı olan ülkemizin yarınlarında önemli görevler elde edecek olan evlatlarımızın böyle bir ortamda yetişmesi çok önemlidir. Bu konuyu daha da bilinir hale getirmek için böyle bir farkındalık oluşturmak istedik. Çünkü, birçok vatandaşımızın bu hizmet modelinden haberi yok. Bu anlamda bu çalışmaların hepsi vatandaşlarımızın bu konuyla ilgili bilgi sahibi olması yönelik. İnşallah biz de koruyucu ailelerimizle birlikte bu hizmet modelinin, bu hizmet sürecinin daha da genişlemesi için gayret göstereceğiz.

REHBER KORUYUCU AİLE MODELİNİ BAŞLATACAĞIZ

Devletimizin yükünü paylaşan koruyucu ailelerimize teşekkür ediyorum. Gerçekten evlatlarımızın yarınlara güvenli bir şekilde yetişmesi için gayret gösteriyorlar. Bundan sonra yeni bir hizmet süreci de başlattık. Dün itibariyle uzun zamandır koruyucu aile olacak ailelerimiz, yeni koruyucu aile olarak ailelerimize rehberlik edecekler. Tecrübelerini aktaracaklar. Yaklaşık 5 ailemiz, her biri 10 aile olmak üzere bu ailelere rehberlik edecekler. Tecrübe aktarımı önemlidir. O şekilde de bu hizmetin daha da güzel bir şekilde yaygınlaşması için gayret göstereceğiz. Bu organizasyonların gerçekleşmesinde emeği olan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz başta olmak üzere, personellerimize teşekkür ediyorum. Bütün paydaş kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Bu çalışmalarda büyükşehir belediyemiz ve diğer kurumlarımız başta olmak üzere her zaman bize destek veriyorlar. Hepsine ayrı teşekkür ediyorum.”

KORUYUCU AİLE KONUSUNDA KAHRAMANMARAŞ ÖRNEK GÖSTERİLEN İLLERDEN BİRİSİ

Kahramanmaraş Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mutlu Kaya ise, Kahramanmaraş’ın koruyucu aile konusunda örnek gösterilen illerden birisi olduğunu söyledi. Kaya, “Öncelikle Valimizin himayesinde bugün Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle tüm kurumlarımızın katıldığı Koruyucu Aile Farkındalık Yürüyüşü’nü gerçekleştirdik. Bugün bu yürüyüş 81 ilde eş zamanlı olarak aynı anda yapıldı. Kahramanmaraş’a da kahraman şehre koruyucu aile olarak göstermiş olduğu özveriyi, bu kortej yürüyüşünde de gösterdi. Sivil toplum kuruluşlarımıza da şükranlarımı arz ediyorum. Asıl amaç koruyucu aile müessesini önemsemek ve koruyucu aileyle ilgili toplumsal bir bilinç oluşturulmasıdır. Bu anlamda Kahramanmaraş koruyucu aile uygulamasında örnek bir şehirlerden bir tanesi. Hatta şu an Kahramanmaraş olarak 59 ailemiz başka illerden koruyucu yanlarını himaye etmek adına çocuk bekliyorlar. Bu da Kahramanmaraş’ın özünün ve ruhunun koruyucu aileye nasıl önem verdiğini göstermektedir. Başka illerdeki çocuklara da şefkat kapılarını merhametle açtıklarını göstermektedir” ifadelerini kullandı.

REHBER KORUYUCU AİLE UYGULAMASI TÜRKİYE’DE BİR İLK

Rehber koruyucu aile uygulamasının Türkiye’de ilk olduğunu kaydeden Kaya, “Biz koruyucu aile kapsamında bugün kortej yürüyüşümüzün dışında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemizin işbirliğiyle, koruyucu ailelerimize yönelik koruyucu aile şenliği de tertip ediyoruz. Orada çocuklarımızla ilgili özel etkinlik alanları olacak. Ailelerimize çeşitli ikramlar sunacağız ve onlarla hemhal olma şansı yakalayacağız. Türkiye’de ilk olarak ilimizde başlattığımız rehber koruyucu aile uygulamasını da yine 5 ailemizle birlikte başlattık. Geçen yıl koruyucu ailelerimizle birlikte üniversiteyle işbirliği protokolü ve çocuk üniversitesi etkinliği yapılmıştı. Bu yıl da Kahramanmaraş’a yakışır şekilde rehber koruyucu aile uygulamasını öncü olarak başlattık. İnşallah koruyucu ailelerimizin sayılarının artmasını biz temenni ediyoruz. Bu konuda Cumhurbaşkanımız ve eşi Emine Erdoğan hanımefendinin hassasiyetlerini hepimiz toplumsal olarak farkındayız. Bizde, “Her çocuğun bir ailesi olmalı. Haydi Kahramanmaraş koruyucu aile ol” sloganıyla bugünü de farkındalık anlamında kutlamış oluyoruz” diye konuştu.

ÇOCUKLARIMIZI KABUL EDEN KORUYUCU AİLELERİMİZİ TEBRİK EDİYORUM

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Arif Şen ise, çocukları ailesine kabul eden koruyucu aileleri tebrik etti. Şen, “30 Haziran Koruyucu Aile Günü dolayısıyla böyle bir etkinlik düzenlendi. Bu etkinliğin düzenlenmesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin emekleri oldu. Bunun içeriğini ve önemini tüm vatandaşlar gibi bBüyükşehir Belediyesi olarak bizde farkındayız. Sosyal Hizmetler Daire Başkanımız bu konuda her türlü çalışmayı yapıyor. Bunun yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüzde çok büyük katkı sağlamaktadır. Koruyucu Aileler muhakkak ki çocuklarımıza sıcak bir ortamı sağlamak amacıyla ellerinden geleni yapmaktadırlar. Bu bakımdan çok mutluyuz. Bizler de bu etkinliklerin daha geniş bir şekilde kutlanmasını istiyoruz. Buradaki aileler örnek olarak buraya çağırıldılar. Sayıları her geçen gün artacaktır. Bu bakımdan çok mutluyuz. Bu çocuklarımızı kabul eden koruyucu ailelerimizi tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

HERKES BİR ÇOCUĞUN ELİNDEN TUTSUN

Kahramanmaraş Koruyucu Aile Derneği Başkanı Hayati Dertli ise aileleri koruyucu aile olmaya davet etti. Dertli, “Böyle güzel bir günde devlet büyüklerimizin bizlerin yanında olması, bizlerle birlikte bu yürüyüşe katılıp farkındalık yarattıkları için hepsine teşekkür ederim. Koruyucu aile modeli bizim için çok önemliydi. Bu proje Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde oluşturuldu. Bizlerde hanımefendiye buradan teşekkür ederim. Koruyucu aile, parçalanmış ailelerin çocuklarını aile sıcaklığında yetiştirilmesini sağlayan kurumdur. Bu çocuklarımızın da sevgiye ve aile sıcaklığına ihtiyacı vardır. Buradan rehber koruyucu aile bireyi olarak sesleniyorum; herkes koruyucu aile olsun. Herkes bir çocuğun elinden tutsun. Bir çocuğun evinizde büyümesi ve size anne-baba demesi çok güzel bir duygudur” diye konuştu.

Haber: Burak Alkaya