19 Kasım Cumartesi günü yapılacak olan tarihi seçim öncesi açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu, başkanlık görevi boyunca yapmış olduğu hizmetlerini anlattı. Cumartesi günü gerçekleştirilecek seçim öncesi Basın Mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamalarda bulunan Başkan Balcıoğlu, seçim vaatlerini tek tek paylaştı. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) tarihinde ilk kez çok adaylı yapılacak seçimi de değerlendiren Başkan Balcıoğlu, “Bu seçim benim adımın olduğu bir seçim, bu seçim benim seçimim değil, bu seçim çocuklarınızın seçimi. Onlara bırakacağınız Kahramanmaraş, onlara bırakacağınız yeni bir hayat nasıl olsun istiyorsanız, buna siz karar verin. Sizin tutmadığınız hiçbir şeyin doğru olmadığını bir kez daha söylüyorum, evlatlarınıza sahip çıkın” şeklinde konuştu.IMG_8716

DEĞİŞEN DÜNYANIN HIZINA YETİŞMEK ZORUNDAYIZ

Başkan Şahin Balcıoğlu, görev sürecinde gerçekleştirdiği faaliyetleri değerlendirdi. Balcıoğlu, “2020’nin Mart ayında pandemi döneminde iş yerlerinin kapatıldığı zaman Nisan ayında görevi devraldık. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın Başkanı olduk ama işletmelerimiz kapalı, kepenkleri açık değildi. O günden bugüne vatandaşlarımız ve esnaflarımızla başta sağlığımız olmak üzere yeni şeyler yaşamaya başladık. Sadece bizler değil tüm dünya yaşadı. Öyle hızlı bir şekilde gelişmeye başladık ki, 10 yılda öğrenilmesi gerekenleri iki yılda öğrendik. Gelişen ve hızla değişen dünyanın hızına yetişmek zorundayız. Bunun için ‘ne yapabiliriz’ derken ‘Vatandaşın sesini dinleyelim’ dedik. Vatandaş ve esnaf dışarı çıkamıyor ve bizlere ulaşamıyordu, Whatsapp hattı kurduk. Oturdukları yerden herkes bizlere müracaat edebiliyor. Soru ve sorunlarınızı cevaplıyoruz.

İHRACAT UFKUMUZU AÇIYOR

Başladığımız günden beri şunu söylüyoruz: ‘İhracatı artırmalıyız’ yalnızca sanayi olarak değil ticaret, turizm, esnaf olarak her kesimin ihracatını artırmalıyız. İhracat artınca ne olacak? Bu şehre daha çok fazla para girecek. Kazancımız bizlere yetiyor lakin bir adım ilerleme ve büyüme şansımız olmuyor. Ekonomik sıkıntı ve enflasyon var. Bizlerde dedik dışardan bir kaynağın gelmesi lazım. Sonrasında gördük ki ihracat artığında bazı şeylerde artıyor. İş yerleri artıyor, istihdam artıyor, alınan paralar artıyor. Alınan para ise şehirde esnafa dağılıyor. Göreve geldiğimizde Kahramanmaraş’ın bir yıllık ihracat 850 milyon dolardı, geçen yıl 1.5 milyar dolar oldu. Hedefimiz 2,5 milyar dolardı, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açacağını bilemedik. Rusya’nın Avrupa’ya verdiği gazı keseceğini hiç kimse hesap edemedi. Avrupa da fabrikalar durduğu için bizim ihracatımızda durdu. İhracat bizlerin ufkunu açıyor. İnsanlar değişik şeyler istiyor. Özellikle gençler, değişik hayat istiyor, yeni telefon istiyor, giyinmek ve kuşanmak istiyor. Bunların hepsi bizim için önemli, biz üreteceğiz, satacağız ve gelişeceğiz.IMG_8678IMG_8678

BU KOLTUKLARA KAVGA İÇİN DEĞİL ÇALIŞMAK İÇİN GELİNSİN

Tekstil kentinden artık tekstil makinaları ihracat eden kente geçtik. Asıl yapmak istediğimiz şey ise gelecek nesle daha iyi ve güzel Kahramanmaraş bırakmak. Dünyanın gittiği yoldan giderek 6 aylık kodlama okulu açtık. Yaptığımız şeylerin olumlu dönüşlerini görünce çok mutlu olduk. Bizler Avrupa’da bir kent değiliz. Çocuklarımızı eksik teknolojiyle yaşatmıyoruz. Kodlama okulu sayesinde Teknofest’te 3 proje ile finale kaldık. Bir projemizde yarı finale çıkıp başarılar sağladı. Bu kodlama okulu sayesinde Dünya Bilgisayar Okuma yarışmasında Dünya birincimiz oldu açıkçası Fen Lisesi öğrencimiz Duru Özer’i tebrik edip ödüllendirdik. Buna değer diye düşünüyorum. Önümüzde çok hızlı ve uzun yollar var. Aynı zamanda dünyadan kaynaklanan problemler var. Sıkıntılarla uğraşıyor ve çözmeye çalışıyoruz. Bizler, rahmetli Mehmet Balduk ile ‘Bu koltuklara kavga için değil çalışmak için gelinsin’ diye bir karar aldık. Bu odada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. İtibarsızlaşma ve algı operasyonlarına gerek yok. Şahin Balcıoğlu’nu herkes tanır. Bir tek Allah’a borcum var. İnsanımız ülkemize ve milletimize yapılan kirli oyunları bozacak. Birlik ve beraberlik içinde hepsinin üstesinden geleceğiz. Türkiye de değil Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda da bu oyunlar devam ediyor. Meclisi ve şehir olarak birlik ve beraber içinde olduğumuzu sık sık ifade ediyorum. Meclis üyelerine “hep beraber olduktan sonra başaramadığımız bir şey var mı?” diye soruyorum. En doğrusunu bulacağız diye beklediğimizde zaman geçiyor, asgari müşterekte birleşmemiz lazım. Biz, hep berabersek, omuz omuzaysak bizim yapamayacağımız hiçbir şeyin olmadığını düşünüyorum.”

YAPAMADIKLARIMIZI YAPIP MUTLU OLMAK İSTİYORUM

Seçim vaatlerini paylaşan Başkan Balcıoğlu şunları kaydetti: “Ben, Hayatında hiçbir şey yapmamış, her şeyi yapmak istemiş ama becerisine güvenilmemiş insan olamam. 10 yaşında babamı kaybetmiş ve hayatı doyası yaşamış birisiyim. Her gün 25-30 tane üniversite öğrencisinin sebepsiz yere öldürüldüğü, üniversitelerin can pazarına döndüğü dönemde öğrencilik yaptım. Ölmek üzere olup da ölmediğim o günlerden sonra şuanı tadıyla ve keyifle yaşamak istiyorum. O yüzden de bunları yapıp daha mutlu olmak istiyorum. Pandemi de yapamadıklarımızı yapıp mutlu olmak istiyorum. Bir teknoloji üniversitesi kurmak istiyoruz. Bu üniversiteyi 5 yıllık kurmak istiyoruz, bunun 3 yılını üniversitede okuyacak 2 yılını da Amerika’da okuyacak. Amerika’da 3 okulla görüştük, 2 tanesi Chicago’da 1’i de New York’ta, 3 üniversitede bu projemize olumlu yaklaştı. İlerleyen zamanda Amerika’ya gidip bunu uzun uzun konuşacağım.genel

TÜCCAR MECLİSİ KURACAĞIZ

Aslında bu Tüccar Meclisi bir nevi yasayı delmektir. Bahsi geçen yasa “Herhangi bir meslekte 5 kişi seçilebilir” 6. Kişiye yer yok ve bu 5 kişiden 2 kişiyi meclise alabilirsiniz daha fazlası yok. Daha üretken daha çalışkan arkadaşlarımız saf dışı kalmak zorunda kalıyor. Bizde kendi yasamızı kendimiz kuralım, bunun da diğer yasaya hiçbir aykırılığı yok. Biz bir tüccar Meclisi kuracağız ve sayısız üyeye sahip olacağız. Salonumuz ne kadar kişiyi sığdırabiliyorsa o kadar kişiyi kucaklayacağız. Bu mecliste de gelmek isteyen herkes olacak. Bu mecliste kişiye hakaret edilmeyen, ahlaka aykırı edebe aykırı olmayan her şey konuşulacak. Sadece gündemin konuşulmadığı, isteyenin istediği şeyi istediği kadar konuşacağı bir meclis olacak. Eğer seçilirsek bu meclisi en geç yılbaşında kuracağız. Bu mecliste sorulan soruların cevapları verilecek, hiçbir şey havada kalmayacak.

BİRÇOK ŞEHİRDE OLMAYAN ŞEYİ YAPTIK

KMTSO Başkanlığına seçilen Buluntu, mazbatasını aldı KMTSO Başkanlığına seçilen Buluntu, mazbatasını aldı

Bu merkezde atıklarımızı alacağız, atıklarımızı değerlendireceğiz hem temiz çevre oluşturacağız hem de bu atıklardan daha katma değerli şeyler yaratacağız. Tekstil için, çelik tencerede faklı farklı tüketici kitlesine göre tasarımlar yapacağız. Alıcılarımıza göre ne uygun olur deyip üreteceğiz. Bunlar hayal değil, bunları yapacağız. Kitlesel fonlama ve yatırım fonu müracaatımız var. Bütün gençlerimizin, bütün işletmecilerimizin yapmak istedikleri her şey için dünyadaki fonlardan burada fon oluşturup destek olacağız. Savunma sanayisini güçlendireceğiz, büyük sanayimizi çeviren ustalarımızın yardımıyla onlarıyla gücüyle biz bir savunma sanayisini güçlendireceğiz. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen savunma sanayisi fuarında 9 firmamız bunu yaptı. Birçok şehirde olmayan şeyi yaptık.

ARITMA TESİSİ İÇİN HAZIRLIKLAR TAMAM

En çok konuştuğumuz şeylerden birisi de Islah OSB için Arıtma tesisi kimliğini aldık. Arıtma tesisi için hazırlıklar tamamlanıyor, yılbaşında da tesisin temelini atmış olacağız. Bu Arıtma tesisi ile tüm şehrin arıtılmayan sularını toplayacağız ve arıtacağız. Tesisin 2023 yılında Cumhuriyetin 100.yılında hazır olmasını arzu ediyorduk ama 2024’ün ilk yarısında tesisi tamamlamış olacağız.”

Haber: Ömer Harmankaya