Kahramanmaraş’ta müzikseverleri kendine hayran bırakan bir resital düzenlendi. Özellikle deprem sonrası vatandaşların manevi anlamda rahatlaması ve dinlenebilmesi açısından çeşitli sanat etkinlikleri düzenlenirken bu etkinliklere bir yenisi daha eklendi. Bu kapsamda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü hocası Dr. Ezgi Tekgül, Güzel Sanatlar Bölümü öğretim elemanlarından Öğr. Gör. Dr. Arzu Mustafayeva ile birlikte bir konser gerçekleştirdi. Bir konser dizisi haline dönüşmesi planlanan oda müziği resitallerinin ilki olan konserde, Beethoven, Chaminade, Amirov ve Piazzola’nın Flüt & Piyano için bestelediği eserlerden seçkiler dinleyiciler ile buluştu. Açık Sahne Akademisi’nde Hasan Oğuz Canlı'nın sunumuyla açılan konser, dinleyicilerden tam not alarak, tekrarının gerçekleşmesi dilekleri ile son buldu.

Whatsapp Image 2024 05 03 At 14.14.49

BU RESİTALİN DEVAMI DA GELECEK

Dr. Ezgi TEKGÜL konser ile ilgili şu sözleri iletti: “Bizim için çok heyecanlı bir akşam oldu. Daha Önce Kahramanmaraş'ta Jülide Yalçın, Elif Önal, Nova Trio gibi çok başarılı sanatçıları misafir etmiş, oda müziği dinletileri gerçekleştirmiştik. Bu akşamki resitalin farkı ve önemi devamlılığını sağlamayı hedeflediğimiz oda müziği konserleri serisinin ilk adımı olması. Bu nedenle heyecanlı ve aldığımız geri dönüşler sayesinde mutluyuz. Konserin sonunda dinleyicilerden gelen his, bizler için geleceğe yönelik önemli bir fikir. Müziği seven bir şehirde müzik kültürüne katkı sağlamak ve zenginleştirmek bizler için oldukça önemli. Resitali, bu fikirle ve dayanışma ruhuyla çalışmalarını yürüten Açık Sahne Sanat Akademisi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirmiş olmak da benim adıma gurur verici. Müziğin birleştirici ve bütünleştirici yönüyle klasik müziğin hayal gücüne olan güçlü etkisini birleştirmeye çalıştığımız bir konser akşamı oldu. Umuyoruz ki devamı gelecek.”

Whatsapp Image 2024 05 03 At 14.14.49 (2)

ŞEHİRDE SANATSAL FAALİYETLERE ÇOK İHTİYAÇ VAR

Konser ile ilgili Dr. Arzu MUSTAFAYEVA şu sözleri iletti: “Kahramanmaraş ozanlarıyla, aşıklarıyla ünlü, müziği sevgisi yüksek bir şehir. Genellikle Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziğinden güzel örnekler dinliyoruz, biz de klasik müzik kültürünün şehirde tanınması ve yayılması için oda müziği resitalleri serisini başlattık. Klasik müzik insanın düşündüren, eğlendiren, hüzünlendiren... ruhu arındıran bir müzik. Amacımız sözsüz, enstrümantal müziğin dinleyicide yarattığı duyguları da sanatseverlerin deneyimlemesini sağlamak. Dinleyicilerimiz de bu akşam bu konserden keyifle, alınarak ayrıldılar. Özellikle de depremden sonra şehirde sanatsal faaliyetlere çok ihtiyaç var. Müzik birleştirir, iyileştirir. Biz de bu duyguyla üzerimize düşeni yapmak, insanları klasik müziğin arındırıcı yönüyle tanıştırmak istiyoruz.”

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN