Türk milli mücadelesinin önemli fakat az bilinen kahramanlarından biri olan Gıvrak İbrahim, 1869 yılında Maraş’ın Kertmen köyünde dünyaya geldi. Huri Kadın ve İbiş Ağa’nın oğlu olan Gıvrak İbrahim, çevresinde sevilen ve sayılan bir kişilik olarak ön plana çıkıyordu. İbrahim, cesur yapısı ve iş bitirici yönü nedeniyle "Gıvrak" lakabını aldı. Gıvrak İbrahim’in cesareti ve kararlılığı, çevresindeki insanlar tarafından büyük takdir görüyordu. Karısı, kaçırılan bir köylünün yardım istemesi üzerine harekete geçen İbrahim, Abaz Yaylası’nda yakaladığı kaçağı vurarak ağır şekilde yaralandı. Kaçırılan kadını kocasına teslim eden İbrahim, yaralı kaçağın Zeytun kışlasına götürülürken hayatını kaybetmesi üzerine gıyaben yargılandı ve 101 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu olay sonrası 10 yıl boyunca dağlarda kaçak olarak yaşayan İbrahim, Zeytun Ermenileri ile defalarca çatışmaya girdi.

FRANSIZ İŞGALİ VE DİRENİŞ

Maraş’ın Fransız işgali sırasında dağlarda olan Gıvrak İbrahim, şehir içi çatışmalara katılmadı ancak Zeytun Ermenilerinin şehre girişine engel olarak büyük mücadele verdi. Savaş sonrasında kadılar ve Eczacı Lütfi’nin çağrısı üzerine teslim oldu ve cezaevine girmeyi kabul etti. Ancak cezaevi yıllarında da askeri birimlerin talebi üzerine ordu içinde görev aldı.

2. KOLORDU VE ZEYTUN KUŞATMASI

Zeytun Ermenilerinin taşkınlıklarını sonlandırmak amacıyla Albay Selahaddin Adil Paşa komutasında oluşturulan 2. Kolordu içinde sivil ve gönüllü birliğin başına getirildi. 27 Haziran 1922 tarihinde Zeytun’u kuşatma görevinde, Ayazdere bölgesini ele geçirdi ve isyancıların elebaşlarını yakaladı.

ANTEP ÇATIŞMALARI VE SONU

Gıvrak İbrahim’in başarısı sadece Maraş ile sınırlı kalmıyor. Antep çatışmalarına gidecek olan akıncı birliklerinin başında yer alıyor. Ancak bu çatışmalar sırasında dizinden yaralanarak 1922 yılında hayatını kaybediyor. Üçü erkek, dördü kız olmak üzere yedi çocuk sahibi olan Gıvrak İbrahim’in ailesi, günümüzde hala Maraş’ın Zeytun (Süleymanlı) bölgesinde yaşıyor ve Kar soyadını taşıyor. Gıvrak İbrahim, cesareti, kararlılığı ve vatanseverliği ile Türk milli mücadelesinin unutulmaz kahramanlarından biri olarak tarihe geçiyor.  İbrahim’in hikayesi, gelecek nesillere ilham vermeye devam ediyor.

Muhabir: MELİKE ALGAN