Kahramanmaraş, zengin gastronomi kültürüyle dikkat çeken bir şehir olup, yöresel lezzetler arasında en çok ilgi görenlerden biri peynirli fıstıklı şekerli böreğidir. Bu benzersiz lezzeti deneyimlemek isteyenler için Tarihi Saraçhane çarşısı ideal bir adres. Şehrin tarihi dokusu içinde yer alan bu çarşı, Kahramanmaraş'ın geleneksel tatlarını sunma konusunda bir merkez haline gelmiş durumda. Peynirli fıstıklı şekerli börek, yerel halk ve turistler tarafından büyük beğeni topluyor. İçerisinde bol miktarda yerel peynir, fıstık ve şeker kullanılarak hazırlanan bu börek, Kahramanmaraş'ın gastronomik zenginliklerini yansıtan önemli bir öğe olarak öne çıkıyor. Tarihi Saraçhane çarşısı ise bu lezzeti keşfetmek isteyenler için hem tarihi bir atmosfer sunuyor hem de unutulmaz bir tat deneyimi vaat ediyor.

MARAŞ USULÜ ŞEKERLİ PEYNİRLİ BÖREK NASIL YAPILIR?

Şekerli peynirli börek, kepekli veya tam buğday unundan oluşan gıdalardan yapılmalı.

Şekerli peynirli börek için Malzemeler

Malzemelerimiz 4 kişilik için şöyledir;

250 gram tuzsuz taze beyaz peynir

1 su bardağı tozşeker

2 çorba kaşığı Ayçiçek yağı

1 ekmek hamuru

Şekerli peynirli börek Yapılışı | Hazırlanışı

Şekerli peynirli börek yapımında önce 250 gram suyundan arındırılmış tuzsuz taze beyaz peyniri rendeleyin. Üzerine  1 su bardağı toz şeker ilave edin ve karıştırın.

Bir tepsinin üzerinde 2 Çorba Kaşığı ayçiçek yağı ile 1 ekmek hamurunu iyice yoğurun. Küçük top parçalara yani Cevizden büyük parçalar kadar elle koparın ve  çay tabağı büyüklüğünde açmaya başlayın.

Yuvarlak hamurlarınızın içlerine hazırladığımız peynirli iç malzemeyi paylaştırarak bir kayık gibi içe doğru kenar kısımlarını kıvırarak  içe doğru birleştirin.

Hazırladığınız kayık şeklindeki ham Börekleri yağlanmış fırın tepsisine dizin.

Fırının en altına su dolu bir kap yerleştirin içinde de 4 buz küpü ekleyip fırını 180 dereceye ayarlayın.

Hazırladığınız börekli tepsiyi fırına verin. 20 dakika pişirip fırından alın.

Tepsideki Böreklerin altına ve kenarlarına fırça ile yağ sürüp tepsiyi tekrar fırına verin.

Hafif kızarıncaya kadar 10 dakika daha pişirip ılık olarak servis yapın.

Editör: Çağatay Gedik