Şehrin tekstil sanayicisi adına Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile Kahramanmaraş Ticaret Borsası’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı iplik ve kumaşta ilave gümrük vergisi getirilmesi talebi bakanlık tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar neticesinde, tüm iplik çeşitlerinde mevcutta uygulanan ilave GV oranı yüzde 5, dokuma ve örme kumaş gruplarının tamamında mevcutta uygulanan ilave GV oranı yüzde 7, konfeksiyon ürünlerinde ise mevcutta uygulanan ilave GV oranı yüzde 9 oranında arttırıldı. Yeni İGV oranları iplikte yüzde 10-13 arasına, dokuma-örme kumaş ürünlerinde ise yüzde 27'ye yükseltilirken, İGV uygulamasından muaf olan Özbekistan ve Pakistan ülkeleri de İGV uygulamasına dahil edildi.

IMG_4644

30 AĞUSTOS'TA TİCARET BAKANIMIZLA ÇOK CİDDİ BİR TOPLANTI YAPTIK

Konuya ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulunan KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu şu ifadeleri kullandı; “Konu üzerinde uzun zamandır çalışıyorduk. Şehrimizin tekstil şehri olması ve ekonomisinin yaklaşık yüzde 80’inin tekstile dayalı olması bizim için çok büyük bir önem arz ediyor. Biliyorsunuz ki şu an Türkiye’de Kahramanmaraş, iplik üretiminin yüzde 55’ini, dokuma ve örme kumaşta da yaklaşık yüzde 20’ye yakınını karşılıyor. Depremde de sanayi en ciddi hasarları alan sektördü. Ama şu an yavaş yavaş organize sanayi bölgelerimizde yüzde 30-40 kapasitelere kadar ulaşmış durumdayız. Bunun yanında da tabii bu sektörün de desteklenmesi gerekiyordu. En son 30 Ağustos'ta Ticaret Bakanımızla çok ciddi bir toplantı yapmıştık ve toplantının ardından bunun ciddi manada takibini yaptık. Çok şükür ki, resmi gazetede Cumhurbaşkanlığımız tarafından bu karar yayımlandı. Bu şehrimiz açısından, tekstilimiz açısından çok önemli bir karar.

Kahramanmaraş'ta yollar göle döndü Kahramanmaraş'ta yollar göle döndü

raw_pamuk-ve-iplik-ithalatina-ek-vergi_140592264

BİRTAKIM AVANTAJLARIMIZI KAYBETMİŞ DURUMDAYDIK

Biliyorsunuz ki tekstil sektörü dünya şartlarıyla çok ciddi rekabet etmek zorunda. Hem enerji, hem işçilik noktasında birtakım avantajlarımızı kaybetmiş durumdaydık. İnşallah bu yayınlanan kararlar da bize bir nebze ümit vadedecek. İplik çeşitlerinin tamamına yüzde 5 ilave gümrük vergisi getirildi. Dokuma ve örme kumaşlarda yüzde 7 oranında bir ilave gümrük vergisi getirildi. Konfeksiyon ürünlerinde yüzde 9’a yakın bir ilave gümrük vergisi getirildi ve onun haricinde hiç gümrük vergisi olmayan işlemde olmayan Özbekistan ve Pakistan ülkeleri de ilk defa bu işlemde ilave gümrük vergisine tabi tutuldu. Bu da çok önemli. Bununla beraber baktığımız zaman tüm iplik çeşitlerinde yüzde 10 ile 13 arası, dokuma ve örme kumaşta da yaklaşık yüzde 27 oranında şu an ilave gümrük vergisine sahip olmuş olduk. Bu da dediğimiz gibi sektörümüzün biraz daha canlanmasına, biraz daha hareketlenmesine vesile olacaktır. Ben tüm emeği geçenlere ve özellikle Ticaret Bakanı'mıza ve onun haricinde Cumhurbaşkanımıza ve tüm ilgili kuruluşlara da buradan sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum ve şehrimize de hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

Haber: Eyüp Kağan Atlı