Kahramanmaraş’ta sanayinin gelişmesi ve şehrin katma değerinin artırılması noktasında son derece önemli bir yatırım olan TUSAŞ Kahramanmaraş Üretim Tesisi, Temmuz ayı itibariyle üretime başlamıştı. Savunma Sanayi şehri olma yolunda hızla ilerleyen Kahramanmaraş’ta, istihdamı da sağlamak adına çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda, 2018 yılında kurulan Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi bünyesinde, Airbus-TUSAŞ Meslek Yüksekokulu’nun kurulması amacıyla protokol imzalanmıştı. İstiklal Üniversitesi’yle, teknik anlamda donatılmış, özellikle TUSAŞ Uçak Parçaları Üretim Tesisi’nde görev alacak donanımlı bireyler yetiştirilmesi hedefleniyor.

Tusasin Kahramanmarastaki Havacilik Yapisallari Fabrikasinda Sona Gelindi Ab7243B Jpg

Elbistan'da 4.4 büyüklüğünde deprem Elbistan'da 4.4 büyüklüğünde deprem

İSTİKLAL ÜNİVERSİTEMİZİ, TEKNİK BİR ÜNİVERSİTEYE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişci, katıldığı basın toplantısında, İstiklal Üniversitesi’en ilişkin önemli bir karar alındığını belirtti. Kirişci; “Kahramanmaraş’ımız savunam sanayii olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. TUSAŞ’ın şehrimize kazandırmış olduğu yatırım, bu şehrin daha iyi yerlere gelmesi için çok önemli. İstihdamı sağlamak için de çalışmalar sürüyor. İstiklal Üniversitemizi, teknik bir üniversiteye dönüştüreceğiz ve adını ‘İstiklal Teknik Üniversitesi’ yapacağız. Sütçü İmam Üniversitemiz ise genel bir üniversite olarak faaliyetlerine devam edecek” ifadelerini kullandı.

Ekran Görüntüsü 2024 01 21 131921

TEKNİK ÜNİVERSİTE NEDİR?

Teknik üniversiteler, mühendislik, teknoloji ve bilim alanlarına odaklanan üniversitelerdir. Diğer üniversitelerden farklı olarak, teknik üniversitelerde eğitim bilim, sosyal bilimler ve insan bilimleri gibi diğer disiplinlere göre daha fazla uygulamalı ve pratiğe dayalıdır. Teknik üniversiteler, özellikle mühendislik, bilişim, teknoloji ve endüstri alanlarında öğrencilerin yeteneklerini geliştirebilecekleri ve uygulama becerilerini artırabilecekleri fırsatlar sunar. Ayrıca, teknik üniversitelerde daha fazla endüstri bağlantısı ve işbirliği bulunur. Teknik üniversiteler, yüksek teknolojili ve yenilikçi araştırma ve uygulama merkezlerine ev sahipliği yaparlar. Bu merkezlerde öğrenciler, lisansüstü öğrenciler ve öğretim üyeleri, farklı disiplinler arasında işbirliği yaparak ileri teknolojiler geliştirmek için çalışırlar.

Editör: Çağatay Gedik