6 Şubat’ta yaşanan asrın felaketi depremleri sonrası ve Çevre Şehircilik ve İklik Değişikliği Bakanlığınca belirlenen 8 bin 200 dönümü, 3 bin 149 binayı, 31 bin 290 bağımsız bölümü ve 100 binin üzerinde insanı etkileyen ‘uygun olmayan alanlar’ ile ilgili açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve İnşaat Yüksek Mühendisi Uygar Gündeşli, gelinen süreçte bu alanlarla ilgili somut bir adım atılmadığını söyledi. 27 Mart’ta Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda düzenlenen Mikro Bölgeleme Çalışması Bilgilendirme Toplantısı’nda da uygun olmayan alanlarla ilgili hazırlanan 2 raporun incelenip nihai kararı vermek adına 1 ay daha süre gerektiği söylenmişti. Gündeşli, toplantıda edindiği bilgilere göre, Fayların mevcudiyetini koruyacağı, kaldırılmayacağı ancak yer yer 570 metreyi bulan fay sakınım bandının daraltılacağı, heyelan riski bulunan alanların ise bir kısmının iptal edileceği, bir kısmının önlem alınması gereken alan olacağı, kalan kısmının ise uygun olmayan alan olarak devam ettirileceğini belirtti.

RAPOR DEĞİŞMEZSE AZ HASARLI VE HASARSIZ YAPILARIN DA BOŞALTILMASI GEREKECEK

Bir an önce yetkililer tarafından doğru adımlar atılıp, doğru kararlar verilerek insanların daha fazla mağdur edilmemesi gerektiğini söyleyen Gündeşli, yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti; “8 bin 200 dönümü, 3 bin 149 binayı, 31 bin 290 bağımsız bölümü ve 100 binin üzerinde insanı etkileyen, tartışma konusu olan bu alanlar, öncelikle Kahramanmaraş depremlerinden 3 ay sonra Mayıs 2023’te heyelan riski olduğu ve merkezde kırılmayan fayların olduğu gerekçesiyle Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ‘Uygun Olmayan Alan’ olarak ilan edildi. Bu işleme yönelik 1.rapor oluşturulurken M.T.A 'nın 2011 Türkiye deprem fay haritasından ve bir akademisyenin çalışmasından faydalanıldığı belirtildi. Bu alanda kalan orta hasarlı yapılara güçlendirme izni verilmediği gibi ağır hasar almış ve yıkılmış yapılara da yerinde dönüşüm izni ile yeni yapılaşma izni verilmedi. Eğer rapor ve alınan karar değişmezse ilerleyen süreçte bu alanda kalan az hasarlı ve hasarsız yapıların da boşaltılması gerekecek. Sonrasında Büyükşehir Belediyesi Başkanlığında, Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilciliğinin ve akademisyenlerin de yer aldığı bir heyet tarafından 2. bir rapor oluşturuldu. Bu rapora göre uygun olmayan alanın olmadığı belirtildi.

“MİKRO BÖLGELEME ÇALIŞMASI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Şuan ise Bakanlık üç profesör hocadan oluşan bir heyet kurarak bu iki raporu inceleyip nihai kararı vereceği belirtildi. 27 Mart tarihinde Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda nihai kararı verecek olan Bakanlığı temsilen katılan Genel Müdür Başkanlığında hocalar tarafından "Mikro Bölgeleme Çalışması Bilgilendirme Toplantısı" gerçekleştirildi. Toplantıda bazı bilgiler verilerek, soru cevap sonrası birbirine aykırı 2 raporu inceleyip nihai kararı verebilmek için Kahramanmaraş halkından bir ay daha süre istenildi. Sonuç olarak; Benimde bulunduğum toplantıda Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Volkan Dalyan'ın elle tutulur, bilime ve ilime dayanan sorularına, heyette bulunan hocaların verdiği cevap ve yorumlarından anladığım kadarıyla; Fayların mevcudiyetini koruyacağı, kaldırılmayacağı ancak yer yer 570 metreyi bulan fay sakınım bandının daraltılacağı, heyelan riski bulunan alanların ise bir kısmının iptal edileceği, bir kısmının önlem alınması gereken alan olacağı, kalan kısmının ise uygun olmayan alan olarak devam ettirileceğini anlıyorum.

MERAK ETTİĞİM SORULAR VAR

Eğer şehir merkezinde tehlike arz eden, canlı ve kırılma ihtimali olan bir fay var ise; Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük iki depremi olan 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinden sonra bu faylarda herhangi bir artçı deprem ölçülmüş müdür? Bu fay en son ne zaman kırılmıştır? Kırılma ve deprem üretme periyodu kaç yıldır? Üretirse kaç büyüklüğünde ve şiddetinde deprem üretir? Yüzey kırığı oluşturur mu? Oluşturursa tam iz düşümünden mi oluşturur? Türkiye'de MTA Deprem tehlike haritasına göre şehir merkezinden fay hattı geçen kaç il ve ilçe vardır? Bu illerde de uygun olmayan alan ilan edilecek ve yapılaşmaya kapatılacak mı? Kahraman şehrin teknik düşünen bir evladı olarak merak ettiğim bunun gibi sorular var. Bir an önce yetkililer tarafından doğru adımlar atılıp, doğru kararlar verilerek insanların daha fazla mağdur edilmemesini temenni ediyorum.”

Editör: Çağatay Gedik