Kahramanmaraş’ın Berit Dağları; zengin bitki örtüsü, şehir merkezinden uzak ve yüksek rakımlı Berit yaylasında eşsiz bir doğal organik bal üretimine ev sahipliği yapıyor. Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi 3 bin 50 rakımlı Berit Dağları’nın eteğindeki Kınıkkoz Yaylası’na genç girişimci üreticiler yüzlerce kovan bıraktı.

Screenshot 3-12

Binlerce endemik çiçek türünün bulunduğu bu bölgede, arıcılar tarafından titizlikle işlenen ballar, sağlık için en doğal ve saf bal olarak öne çıkıyor. Sabahın erken saatlerinde işe başlayan genç girişimci arıcılar, kendilerinin de arı gibi çalıştığını söylüyor.

Screenshot 1-31

Şehrin karmaşasından uzakta, doğanın kalbinde yetişen bu endemik çiçeklerle beslenen arılar, özenle yerleştirilmiş kovanlarda bal üretimlerine devam ediyor. Yüksek rakımların sunduğu temiz hava ve doğal yaşam koşulları, bu balların kalitesini artırarak, arıcılar tarafından sabırsızlıkla beklenen verim dönemini karşılıyor.

Screenshot 2-22

Berit dağının eteklerinde Kınıkkoz Yaylası’nda yetişen bu özel ballar, hem yerel ekonomiye katkı sağlarken, hem de organik balın değerini artırıyor. Bu ballar bölge halkı ve bal tutkunları tarafından büyük ilgi görüyor.

Whatsapp Image 2024 06 26 At 11.07.29

Muhabir: Sibel Gürle