Whatsapp Image 2024 05 13 At 14.03.09 (1)

Gaziantep Basın Cemiyeti, Ankara Gazeteciler Cemiyeti ve Gaziantep Basın Cemiyeti işbirliğinde, “İnternet haberciliğinde daha fazla okura ulaşma stratejileri ile farklı gelir modelleri, Video Haber Eğitimi ve Yerelden Ulusala Habercilik” konularında eğitim verme amaçlı deprem bölgesi illerde faaliyetlerini yürüten gazetecilere yönelik ‘Deprem Bölgesi Yerel Basının Durumu Eğitim Çalışması Programı’ düzenlendi. Gaziantep’te bir otelde düzenlenen programda, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından depremden etkilenen illerdeki yapılan basın çalışmalarından söz edilirken, toplumun doğru bilgilendirilmesi adına basının desteklenmesinin şart olduğu da belirtildi. Programa Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Kenan Şener, Gaziantep Basın Cemiyeti Başkanı Arif Kurt, Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Mehmet Taş, Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner ve Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Hasan Kırmızıtaş katıldı.

KÂĞIDIN YOK OLDUĞU DÜNYADA TUŞLARLA BÜTÜN DÜNYAYA DOKUNDUĞUMUZ YENİ BİR BAKIŞ AÇISI VAR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı konuşmada şu sözleri kaydetti; “Ben genellikle mühendislik bakışıyla hep tekniğe takılırım. Ama sonra bakarım ki bu işin yüzde 80’i iletişim. Hepimizin hakikati aradığı bir zaman dilimindeyiz. Bizim için çok daha önemli çok daha kıymetlisiniz. Her şey sizinle başlıyor. Genç iletişimciler var burada. Pozitif gündemi sağlamakta biz çok zorlanıyoruz. Mutlaka hayata geçirmemiz lazım ve artık kâğıdın yok olduğu dünyada bugün elimizdeki tuşlarla bütün dünyaya dokunduğumuz yeni bir bakış açısı var. Hepimiz siyasi etikle birlikte bilişim etiğini arıyoruz. Her şeyin başı burada başlıyor. Çare biziz. Sizlerin baktığınız yerden bakabilmeyi gençlere öğreteceğiz.”

Ekran Görüntüsü 2024 05 13 141925

GAZETECİLİK, FİKİRSEL VE MADDİ OLARAK DESTEKLENMEK ZORUNDA

Gazetecilerin deprem sürecinde yaptığı çalışmalara değinen Ankara Gazeteciler Cemiyeti’ni Temsilen Genel Sekreter Kenan Şener, gazeteciliğin her anlamda desteklenmesi gerektiğini belirterek; “Gazetecilik düşünsel, fikirsel ve maddi olarak desteklenmek zorunda. Doğru, sağlıklı ve demokratik bilgiye dayanan enformasyonla donanıp kendi demokratik kararlarını kendi iradesiyle verebilmesi için basının desteklenmesi şart. Toplumun doğru bilgilenmesi için ve toplum kendi özgür kanaatini oluşturabilmesi için bilginin sağlıklı dolaşımı için desteklenmesinden söz ediyorum. Sayın Fatma Şahin, yerel basın için desteklerinden hep söz ettiler. Bir kez daha teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Ekran Görüntüsü 2024 05 13 152119

FATMA ŞAHİN’İN BASINA DESTEĞİNE GIPTA İLE BAKTIK

Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Başkan Yardımcısı Mehmet Taş ise yaşanan deprem felaketinde Başkan Fatma Şahin’in basına desteğine gıpta ile baktığını söyleyerek; “Gazetecilik artık siyasetin oyuncağı haline geliyor. Ben 80’li, 90’lı yıllardaki gazeteciliği özlüyorum. Günümüzde gazetecilik mesleğinde etik, ahlak, toplumsal değerler gibi bir takım unsurlar tamamen  unutulmuştur. Bununda en temel sebebi ekonomik kaygılardır. iz de hiçbir gerek büyükşehir belediye başkanlığı olsun gerek ilçe belediye başkanlığı olsun gerekse herhangi bir ekonomik destek vermedi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in basına desteğine gıpta ile baktık. Çünkü biz gerek büyükşehir belediyemizden, gerekse ilçe belediyelerimizden veya farklı bir kurumdan herhangi bir destek görmedik. Adıyaman'da, Hatay'da, Kahramanmaraş'ta hala iş yeri olmayan, ofisi olmayan cep telefonuyla gazetecilik yapmaya çalışan arkadaşlarımız var. Bizler, deprem bölgesi gazetecileri olarak sayın bakanımdan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin hanımdan, Kahramanmaraş'a da Adıyaman'a da komşuluk hakkı olarak destek talep ediyoruz” dedi.

Ekran Görüntüsü 2024 05 13 141934

Editör: Çağatay Gedik