I M G 9185

Doğallıktan ve kaliteden ödün vermeden ürettiği Maraş dondurmasıyla Kahramanmaraş’ı ve Türkiye’yi dünyaya tanıtmayı hedefleyen ve bu doğrultuda dış pazarda daha fazla yer almaya çalışan KARPEDO Dondurma, adını tüm dünyaya duyuruyor. 40 çeşit dondurmasıyla dikkatleri üzerine çeken KARPEDO, kentte firik dondurmayı satışa sunan tek firma olmasıyla da ön plana çıkıyor. Dondurmanın eksi 5 derecedeki halini güzel sunumlarıyla birleştirerek satışa sunan KARPEDO, hem Kahramanmaraşlıların hem de şehir dışından gelen vatandaşların uğrak noktası oluyor.

I M G 9182

TESCİLLİ ÜRÜN OLAN MARAŞ DONDURMASI

Firik dondurmanın çok fazla talep gördüğünü söyleyen KARPEDO Kalite Kontrol Müdürü Gıda Mühendisi Kevser Mutlu; “Üretim tesisimizde 40 çeşit dondurma üretimi yapıyoruz. En bilinir dondurmamız tabiki Maraş dondurması. Tescilli ürün olan Maraş dondurması süt, şeker ve salepten oluşan bir çeşit tatlıdır. Günlük aldığımız taze keçi sütü ve inek sütlerini oranlıyoruz. Daha sonra şeker ve saleple karıştırarak pişirme işlemini gerçekleştiriyoruz. Pişirme işleminden sonra yaklaşık 12 saat boyunca fermantasyon süreci var. O aşamada dondurma soğuyarak ve karıştırılarak kıvam alıyor. Artı 5 dereceye kadar soğutuyoruz. Bir sonraki aşamada dondurma dövme makinelerine giriyor ve eksi 5 dereceye kadar soğutuluyor. Ondan sonra ürünlerimiz uygun porsiyonlama tekniğine ayrılarak eksi 38 derecede şoklama tünellerine gönderiliyor. Şoklama tünellerinden sonra paketleme yapılıyor.

I M G 9200

ŞEHİR DIŞINDAN BU DONDURMAYI YEMEK İÇİN GELİYORLAR

Firik dondurma şu anda Kahramanmaraş'ta sadece KARPEDO’da bulunuyor ve sadece fabrikada yenebiliyor. Firik dondurma dediğimiz ürün dondurmanın fermantasyon sürecinden sonraki dondurma dövme makinelerinden eksi 5 derecedeki ilk çıkış halidir. Şu anda talep çok fazla. Özellikle şehir dışından sırf bu dondurmayı yemek için geliyorlar. Sürekli bunu soruyorlar. Üretimin olduğu zamanlarda firik dondurma oluyor. Şubat ayında başlar, Kasım gibi biter. 100 gram 30TL, 150 gram 40 TL, 250 gram 65 TL, yarım kilosu 125 TL ve 1 kilosu 250 TL olarak satılıyor. Firik dondurmayı burada yemenizi tavsiye ediyoruz, çünkü çabuk erimesinden dolayı en fazla 10 dakikalık mesafelere götürebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

I M G 9171

Editör: Çağatay Gedik