Göreve geldiği süre zarfı içerisinde Onikişubat İlçesine önemli hizmetler kazandıran Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in en büyük projelerinden olan EXPO 2023 projesi, Kahramanmaraş’ı dünyaca tanınan bir şehir haline getirecek. Başkan Mahçiçek’in ‘’Bugüne kadar böyle bir proje Türkiye’de yok’’ dediği yılda en az 300 bin kişinin ziyaret edeceği devasa proje alanında, Uğur Böceği ve Kelebek Bahçesi, 50 bin metrekare büyüklüğünde iki katlı açık AVM, Nikâh Sarayı, 70 bin metrekarelik devasa bir havuz, eğlence alanları, hobi evleri ve şehrimizin yöresel ürünlerinin sergileneceği Arasta Çarşısı bulunuyor. Kahramanmaraş’ın ekonomisine büyük katkıda bulunacak olan EXPO 2023 projesi, bahçe ve süs bitkileri sektörünü hareketlendirirken, katılan ülkelerin desteği ile ortak yatırımlar ve istihdam imkânlarını artıracağı bekleniyor.  Kente turizm, istihdam ve katma değer oluşturmaya kadar birçok alanda yararlı olacağı düşünülen EXPO 2023 projesinin 12 Ağustos’ta açılışı yapılacak.

web

ZİYARETÇİLER GAZİANTEPTE KONAKLAYACAKLAR

6 Şubat’ta meydana gelen ve dünyada eşine rastlanmamış depremlerin en büyük hasara yer açtığı illerin başında merkez üssü Kahramanmaraş geliyor. Kent genelinde birçok bina ve iş yeri kullanılamaz hale gelirken yıkılan veya hasar alan yapıların arasında şehrin turizmi açısından önem arz eden oteller de bulunuyor. EXPO 2023’ün kentin turizmine önemli bir katkı sağlanacağı düşünülürken, kentte konaklama hizmetinin yeterli olmamasından dolayı şehre gelecek olan yaklaşık 2 Milyon ziyaretçinin Gaziantep’te konaklayacak olması, EXPO 2023’ün kentte bulunan esnaflardan çok, Gaziantepli esnafların işine yarayacak gibi duruyor. Deprem sebebiyle 11 oteli kullanılamaz hale gelen Kahramanmaraş, yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçilerini ağırlamakta güçlük çekecek. Bu koşulda EXPO 2023 projesi maksadıyla şehre gelecek misafirler, 80 kilometre uzaklıkta bulunan Gaziantep’te konaklamayı tercih edecek. Dolayısıyla, turizm işletme belgeli 55 Oteli bulunan Gaziantep, Kahramanmaraş’ın devasa projesi olan EXPO 2023’ün kaymağını yiyecek.

D5_Image-88_20221116_2035481-2-1024x584

HAVA ULAŞIMINDA DA YETERSİZ

Şehrin Yeni Turizm Tesisi: Şairler Tepesi Şehrin Yeni Turizm Tesisi: Şairler Tepesi

Hava ulaşım hizmetlerinde de diğer kentlere oranla zayıf kalan Kahramanmaraş, bu kapsamda da kente gelecek olan ziyaretçilerine uygun hizmet sağlayamayacak. Günde, İstanbul’a 2, Ankara’ya 1 sefer düzenlenen kentin havaalanında pistin yetersiz olması ve Aletli İniş Sistemi (ILS) cihazı bulunmaması şehrin hava ulaşımını olumsuz yönde etkiliyor. Yurtiçi ve yurtdışından Kahramanmaraş’a EXPO 2023 projesi için gelecek olan ziyaretçiler ulaşım açısından da Gaziantep’i tercih edecek. Yurtiçi seferlerinin yanı sıra dünyanın farklı yerlerine de seferler düzenlenen Gaziantep Havaalanı, Kahramanmaraş’ın EXPO projesinden ulaşım yönünde de faydalanacak. Bu doğrultuda, konaklama hizmetinin yanı sıra ulaşımda da zayıf kalan Kahramanmaraş, bir kez daha Gaziantep’in ekmeğine yağ sürecek.

Haber: Eyüp Kağan Atlı