EuroBasket 2022’nin grup aşaması maçları bugünde devam ediyor. Türkiye A Milli Basketbol takımı grubunu İspanya’nın ardından 3 galibiyet 2 mağlubiyetle 2.sırada tamamlayarak bir üst tura çıktı ve Fransa’yla eşleşti. Grup aşaması maçlarında Türkiye için en dikkat çekici olay, parkedeki basketboldan ziyade Gürcistan maçında yaşanan olaylar oldu. Saha içerisinde Gürcü basketbolcu ile tartışan Milli Basketbolcumuz Furkan Korkmaz, diskalifiye edilerek soyunma odasına gönderildi. Furkan Korkmaz soyunma odasına gittiği sırada bazı Gürcü sporcular Furkan Korkmaz’a saldırdı ve olay büyük tartışmalara sebep oldu. Eski Milli Basketbolcumuz İbrahim Kutluay, basketbolcularımızı parkede sinmekle, tedirgin kalmakla suçlarken, A Milli Takımımızın Koçu Ergin Ataman ise; “Programlardan oyuncularımıza sallıyorlar. Biz onların oynadığı dönemleri de biliyoruz” diyerek Kutluay’a yanıt verdi. Kutluay, bu arada oynadığı her turnuva rakibin tahrikleri, hakemin kararları karşısında sinmeyip her daim parkede kalıp en iyi cevabı oynadığı basketbolla cevap vermeye çalıştı. Şu an bile basketbolu bırakalı yıllar olmasına rağmen hala Türk Basketbol Tarihi’nin en skorer birkaç oyuncusundan birisi. Ergin Ataman geçmiş dönemdeki yaşadığın sıkıntılara, polemiklere değinmeye gerek yok. Son 2 yılın Euroleague şampiyonu takımın koçu olmasa şu parkedeki oyun karşısında ciddi eleştirilere maruz kalacaktı. En azından kendi grubumuzdaki mağlubiyet aldığımız İspanya ve Gürcistan’dan iyi bir kadroya sahip olduğumuzu düşünüyorum.

Saha içerisine gelecek olursak ‘İsolation’ dışında bir plan göremedik. Ayrıca hem Larkin’in hem de Ataman’ın aklı Anadolu Efes’te kalmış ki Micic’i sürekli arıyorlar. Larkin tek başına top yönlendirme de eksik kalıyor. Larkin kendi şutunu yaratan Euroleague’nin en iyi skoreri. Ancak top yönlendirme konusunda tek başına altından kalkamıyor. Zaman zaman Furkan Korkmaz, 3 numaradan top yönlendirmeye yardımcı olsa da eksik kalıyoruz. Bu nokta Şeyhmus Hazer’in 1 numarada daha fazla denenmesi gerekiyor ki saha içerisinde Larkin’de rahat etsin. Alperen Şengün’ün pota altındaki etkinliği ve Furkan Korkmaz’ın yay dışından etkinliği dışında parkede henüz bir şey görmedik. Bu durum devam ederse çok büyük hayal kırıklığı ile turnuvadan ayrılacağız.

Turnuvadaki diğer takımlara bakarsak; bu turnuvaya NBA’daki birçok yıldızın da geldiğini görebiliriz. Slovenya’da Doncic, Yunanistan’da Giannis Antetekounmpo, Sırbistan’da Nikola Jokic, Fransa’da Rudy Gobert, Litvanya’da Valenciunas ve Donatas Sabonis turnuvaya gelerek milli takımlarını yalnız bırakmadılar ve takımlarının turnuvadaki şansını yukarı çektiler.

Büyük bir parantezi de Luka ‘Magic’ Doncic için açmak gerekiyor. Büyük bir sakatlık ve şanssızlık yaşamazsa Avrupa Basketbol Tarihi’nin en büyüğü olarak anılacaktır. Henüz 18 yaşında iken o dönem Euroleague’yi domine eden temsilcimiz Fenerbahçe’yi tek başına yıkmıştı. Daha sonra NBA’ya giden Luka, her oynadığı sezon harikalar yaratarak “Ben en iyisiyim” mesajı verdi. Turnuvada Fransa karşısında oynadığı basketbol ise izleyenleri hayran bıraktı. Doncic, 2017’de olduğu gibi yine ülkesini şampiyonluğa taşıyacak. Doncic dışında Giannis’in performansıda izleyenleri hayran bıraktı. Son 2 yılın NBA normal sezon MVP’si Nikola Jokic ise turnuvaya yavaş yavaş ısınıyor. O da ülkesini en büyük adaylardan birisi olarak gösteriyor. Yıldızlarıyla, olaylarıyla, özel performanslarıyla EuroBasket 2022 muhtemelen en iyi turnuvalardan birisi olarak anılacak.