Öğretmen, usta öğretici ve kursiyerlerin katıldığı “Kadın Girişimciliği” konulu hareketlilik kapsamında Almanya’nın Duesseldorf kentinde yer alan çeşitli meslek atölyeleri ve hayat boyu öğrenme kurumları yerinde incelendi ve sunumlar yapıldı. Almanya’da alanında uzman eğitimcilerden hayat boyu öğrenme çalışmaları hakkında bilgi alındı. Kurumlarda yer alan el sanatları çalışmaları yerinde incelendi.  Kursiyerler ayrıca Almanya Duesseldorf’un doğal güzelliklerini keşfetme fırsatı buldu.

Whatsapp Image 2024 02 29 At 10.01.00


Konu ile ilgili açıklamada bulunan Dulkadiroğlu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Feyzi Oğuz, “Erasmus projemizin Almanya hareketliliği kapsamında 10 kursiyer, 12 usta öğretici ve öğretmenlerden oluşan toplam 22 kişilik ekiple Almanya’nın Duesseldorf kentinde girişimcilik eğitimi alarak burada bulunan eğitim kurumlarını incelediklerini belirtti. Kurum Müdürü Feyzi Oğuz, proje sürecinde verdikleri desteklerden dolayı İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Mart ile Milli Eğitim Şube Müdürleri Ali Kaya ve Bekir Akçin’e teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Whatsapp Image 2024 02 29 At 10.00.59 (3)


Proje hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Selçuk Kaba “Kahramanmaraş’ta çalışma hayatında kadın istihdamı istenen düzeyde olmadığı gibi deprem sürecinde iş yerlerinin ve fabrikaların zarar görmesi ile birlikte bu durum daha da zayıfladı. Proje ile halk eğitim merkezine gelen kursiyerlerin, girişimcilik becerilerini artırmak suretiyle kurslarda öğrendikleri beceriler ile hazırladıkları ürünleri e-ticaret yoluyla dijital platformlarda pazarlayarak ekonomik gelir sağlamalarını hedefliyoruz. Bunun sonucunda da halk eğitim merkezi kurslarına gelecek talebin ve kursların niteliğinin artması yolu ile kadın istihdamının ve üretimin de artmasını bekliyoruz.” diye konuştu. Proje Koordinatörü Selçuk Kaba sözlerini, projeye verdiği desteklerden dolayı Mehmet Akif İnan İmam Hatip Ortaokulu Öğretmeni Kadir Demirkaynak’a ve projeye mali destek sunan Dış İşleri Bakanlığı-Avrupa Birliği Başkanlığı-Ulusal Ajans Yetkililerine teşekkür ederek tamamladı.

Whatsapp Image 2024 02 29 At 10.00.59

Whatsapp Image 2024 02 29 At 10.00.59 (2)

Kaynak: HABER MERKEZİ