Yaz aylarının gelmesi ve düğün sezonunun açılmasıyla birlikte vatandaşlarda çeyiz ve gelin bohçası yapma telaşı başladı. Kahramanmaraşlılar, geleneklerini devam ettiren ve kültürlerini daima sürdürmeye önem veren bir toplum olduğundan dolayı atalarından kalan manevi mirasları da daima koruyarak yaşatmaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam ediyor.

 BOHÇALARIN EN DİKKAT ÇEKEN SÜSLEMELERİNDEN OLUYOR

 Maraş işi sim sırma, Osmanlı döneminden miras kalan bir gelenek olarak günümüzde de devam ettiriliyor. Özellikle nişanlı kızlara düğünden önce götürülen bohçaların en dikkat çeken süslemelerinden oluyor. Kahramanmaraş'ta geleneksel olarak hazırlanan bu bohçalar, hem geline hem de gelinin ailesine sunulan çeşitli hediyelerle bezeniyor. Bu hediyeler arasında en değerli olanları ise sim sırma işlemeleriyle süslenmiş eşyalar oluyor. Sim sırmadan yapılan topuklu gelin ayakkabıları, ayakkabı çantaları ve bohça süslemeleri daima dikkat çeken ürünler arasında yer alıyor.

Si̇m Sirma1

KÜLTÜREL MİRAS GELECEĞE AKTARILIYOR

Bohçanın içine hazırlanan bir diğer ürün olan Maraş şalvarında da yine sim sırma işlemeleriyle oluşturulan motifleri görmek mümkün. Her motif, tarihimizin ve kültürel mirasımızın birer yansıması olarak, çeyizleri süslemeye devam ediyor. Yeni nesiller tarafından da benimsenerek geleceğe aktarılıyor. Maraş işi sim sırma, hem günlük yaşamda hem de özel günlerde göz kamaştıran güzelliğiyle kültürel zenginliğimizi temsil etmeye devam ediyor.

Haber: Eyüp Kağan Atlı

Muhabir: MELİKE ALGAN