Henüz 8 yaşındayken sesi keşfedilen ve katıldığı müzik yarışmasında bölge birincisi olan Sanatçı Cemile Sönmez, DEKA Grup bünyesinde faaliyet gösteren Manşet Gazetesi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade eden DEKA Grup İmtiyaz Sahibi Arslan Deveboynu ve Manşet Gazetesi Sorumlu Yazı işleri Müdürü Mahmut Beyaz nazik ziyaretlerinden dolayı Cemile Sönmez’e teşekkür etti. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Sönmez, yeni bir albüm yapma düşüncesinde olduklarını söyledi.

MÜZİĞE ÇOCUK YAŞTA BAŞLADIM

Pazarcık’ta Hak sahipliği itiraz süreci başladı Pazarcık’ta Hak sahipliği itiraz süreci başladı

 DEKA Müzik Sanatçısı Cemile Sönmez, “Ben zaten Kahramanmaraşlıyım, burada doğdum büyüdüm. Bütün eğitimimi, liseyi sonuna kadar burada tamamladım. 1985 yılında, lise 1’de işte genç yaşlarımda albüm yaptım. O zamanlar Orhan Gencebay'ın firmasın Kervan Plakla yapmıştım. 5 tane albüm yaptım. Onun dışında son 5 taneden sonra 1990 senesinden sonra 2003 yılları sanırım yanlış hatırlamıyorsam. Aslan Deveboynu,  DEKA Müzik adına bana böyle bir teklifte bulundular. İşte biz de kaset yapalım gibi. Ben o zaman Kervan Plaktan sonra 2000 yılına kadar bir ara vermiştim. Sonra DEKA Müzik’ten 2 tane kasetimiz çıktı. Biri kaset, biri albümdü. Kasetlerden sonra albüme dönüştü. Bu arada da 1993 yılında konservatuvar eğitimime bir ara verip 7 yıl sonra tekrar başladım. 2000 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nda 2 yıl okudum. Bu arada tabii konserler, televizyon programları, davetler, yurt dışı programları devam etti. Memleketimde olan etkinliklerde yer aldım. Şu anda da öncesinde pandemi, sonrasında deprem yaşandı. Onlardan dolayı bütün müzisyenler gibi bir beklemedeydik. Zaten ben her sene buradayım, Maraş'tayım. Bugün de Arslan abiyi ziyarete gelmiştim. Şimdi burada olmaktan tabii memnunum.

ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ TÜRKÜLERİ YÜREĞİMDE HİSSETTİM

Şimdi herkes benim gibi hissediyor mu bilmiyorum. Yani bunu bir hani bencillik olarak düşünmeyin ama ben çocukluğumdan beri türküleri yüreğimde hissettim. Türkülere maddeden çok hep sanatsal ve manevi baktım. Belki o yüzden de çok böyle star babında olamadık. Çünkü ozan tarzında olduğunuz zaman farklı düşünüyorsunuz. O yüzden dinleyicilerim ve benim yakınlarım da bu konuda ‘gerçekten sen o duyarlılığını bırakmadın hala aynı hissiyatla seni dinliyoruz, seviyoruz’ demelerinden anlıyorum. 7 tane albümüm YouTube'da yayınlanmaya devam ediyor. 2’si de DEKA Müzik’ten, 5 tanesi Kervan Plak’tan yayınlanıyor. Albümler devam edecek mi? Derken artık kişiler dijitalde paylaşmak için ya kendileri yapıyor ya da bir firmayla yapıyorlar. Birkaç tane hazırladım. Ama henüz yayınlanma günü belli değil. Ne zaman yapacağım, hangi firmayla yapacağım? Ya da şahsi mi yapacağım? Daha karar vermiş değilim. Arslan abiyle konuştuk yeni bir şeyler yapalım düşüncesindeyiz. Olursa devam edeceğiz.

DAHA ÇOK OZANLARDAN VE ÂŞIKLARDAN BESLENEN BİRİYİM

Şimdi türkülerin boyutu da değişti biliyorsunuz. Hani o eski orijinal hani eski de demeyeyim de türküler eskimez. Sanat müziği ve halk müziği her zaman revaçtadır. Diğer müziklere de saygım sevgim sonsuz. Dinlediğim çok müzik de var. Klasik müzik var, pop müzikten çok değerli sanatçıları, dinlerim. Yani müziğin iyisini dinlerim. Ara ara çıkıyor bir şeyler ama söyleyebileceğim şey iyisini yapsınlar. En iyisini yapsınlar. Ben daha çok halk müziğini seven birisi olduğum için daha çok ozanlardan ve âşıklardan beslenen biriyim. Kendi yazdığım bir şeyler var. Kısmet olursa onları da ara ara sunmaya çalışacağım. Her şeyin en iyisini yapsınlar. Dinlenir. Neyi güzel yaparsanız ona rağbet olur. Öyle düşünüyorum” şeklinde konuştu.

IMG_9701-1

Haber: Çağatay Gedik