İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel, Aksu Çayı’daki kirliliğin giderilmesi için yetkililere teklifte bulundu. Aksu Çayı’na Anaerobik Arıtma Sistemi kurulmasını öneren Çabukel, bu sistemle Aksu Çayı’nın hem arındırılacağını hem de elektrik üreteceğini ifade etti. Duyanları heyecanlandıran bu teklifi Aksu Çayı’nı incelediği sırada yapan Çabukel, kurulmasını istediği sistemi şu şekilde anlattı: “Bugün Kahramanmaraş’ımızın Aksu Çayı’ndayız. Burada durmakta zorluk çekiyorum. İnanılmaz kötü bir kokunun içinde çevre kirliliğiyle karşı karşıyayız. Bundan tam 4 yıl önce Aksu Çayı’na gelmiştik, görüntü aynıydı. 4 yıl sonra görüntü yine aynı. Bölgeye gelen her siyasetçi, Çevre Bakanı da dâhil, dediler ki; Aksu Çayı’nı temizleyeceğiz. Aksu Çayı’nı arıtacağız, dediler. Aksu Çayı’ndaki bu kirliliğe dur diyeceğiz, dediler. Sizleri kandırmaya devam ediyorlar. Bu bölgedeki yaşayan her şey öldü. Günümüzde maalesef şehrimiz, suni gündemler ile aldatılmaya ve dikkatler sorunların dışına çekilmeye çalışılıyor.”WhatsApp Image 2022-09-16 at 12.20.12

AKSU ÇAYI’NI, ERKENEZ ÇAYI’NI TEMİZLEMEK ZORUNDAYIZ

Aksu Çayı’ndaki kirliliğin, Kahramanmaraş’ın makus tarihine damga vurmuş bir rezillik olduğunu dile getiren Çabukel, şöyle konuştu: “Hayvanların hala sulandığı, hala çiftçiliğin yapıldığı, bu garip bu güzel suyumuz kirletilmeye devam ediliyor. Buna bir son vermek zorundayız. Bunun için hep beraber el ele verip Kahramanmaraş’ın büyük bir sorunu olan Aksu Çayı’nı, Erkenez Çayı’nı temizlemek zorundayız. Sayın Güngör, Sayın Mahir Ünal! Buyurun eseriniz. Bu eseri temizlemek şu an sizin elinizde! Ancak biliyoruz ki o yetkiyi devredecekler. O zaman yetki bizim elimizde olacak. İşte o gün burayı hep beraber temizleyeceğiz. Vizyonunuz yetmeyebilir. Biz, size bir öneride bulunalım. Anaerobik Arıtma Sistemi diye bir sistem var. Bu sistem şöyle çalışıyor: Bu suların tamamını, atıkları borularla fabrikalardan alıyorsunuz. Bir havuza veriyorsunuz. Tekstil ve diğer atıkların tamamını borularla bir havuzda topluyorsunuz. O havuzda arıtmayı belli bir seviyede yaptıktan sonra başka bir havuza geçiyorsunuz. Orada ikinci kısım arıtmayı yaptıktan sonra Anaerobik sistem dediğimiz sisteme geçiyoruz.WhatsApp Image 2022-09-16 at 12.20.12 (1)

BU SAYEDE HEM ENERJİ ELDE ETTİĞİMİZ GİBİ HEM DE SUYUMUZU TEMİZLİYORUZ

Anaerobik Arıtma Sistemiyle öncelikle toplanan suyun arıtılacağını, arıtılan suyla birlikte de içinde bulunan bakterilerin, metan gazı üreteceğine dikkat çeken Başkan Çabukel, şunları kaydetti: “Havasız ortamda yaşayabilen granül bakteriler var. Bununla su arıtımı yapıp aynı zamanda metan gazı elde ediyoruz. O metan gazını daha sonra yakacağız ve elektrik üreteceğiz. Bu sayede hem enerji elde ettiğimiz gibi hem de suyumuzu temizliyoruz. Günlük ortalama Erkenez ve Aksu Çayı’na atılan 100 bin ton kirletilmiş suyu, İC reaktörleri kurarak temizleyebiliriz. 30 bin metreküplük reaktörde günlük 100 bin metreküp kirli su temizlendiği gibi 100 – 150 bin metreküp gaz elde edilebilir. Bu sayede hem enerji hem verimli gaz elde edilebilir. Bu gazdan cojenarasyon sistemi ile de elektrik üretebilir, Kahramanmaraş’ımızın elektrik ihtiyacının bir kısmını karşılayabiliriz. 13 bin metreküp su arıttığımızda 15 bin metreküp biyogaz elde ediyoruz. Aksu Çayı’nın potansiyeline baktığımızda böyle bir yatırımla üreteceğiniz elektrik miktarı saatlik 1.2 megavat. Bu da günlük 28.8 megavat demek. Bu 28.8 megavatla, Kahramanmaraş’ımızın Aksu Mahallesi’nin tamamının elektriği bedava karşılanabilir. Evet, buyurun size proje! 65 ile 100 milyon Euro arasında maliyeti var. Hepsi bu kadar. Ve size bir sır daha vereyim: Dünya Bankası dâhil büyük kuruluşlar, büyük çevre kuruluşları buranın suyunu bedava temizleme hazırlar. Var mısınız? O yürek var mı? O projeyi gerçekleştirecek gücünüz var mı? Buyurun! Yapın, görelim.”

TİCARET BORSASINDA BAYRAK DEĞİŞİMİ! TİCARET BORSASINDA BAYRAK DEĞİŞİMİ!