Dulkadiroğlu İlçesi Menderes Mahallesi sınırlarında bulunan ve birçok alanı kullanılmayarak atıl vaziyette bulunan eski sanayi sitesinin kentsel dönüşümü için dönemin Belediye Başkanı Mustafa Poyraz harekete geçmişti. Yaklaşık 12 hektarlık bir alanı kapsayan projede o dönemde belli bir mesafe kaydedilmişti, ancak Mustafa Poyraz’ın Belediye Başkanlığının sona ermesi ile birlikte kentsel dönüşümde ilerleme kaydedilemedi.

BAKANLAR KURULU KARARI ALINMIŞTI

Öte yandan 27 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazete’de dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da imzası ile bölgede bulunan Eski Sanayi Sitesi’nin kentsel dönüşüme alınması için Bakanlar Kurulu kararı alınmıştı. Kararda, “Kahramanmaraş İli, Merkez İlçe, Menderes Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanın kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilmesi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 12.6.2013 tarihli ve 3077 sayılı yazısı üzerine, 5393 sayılı Belediye Kanununun 73 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 24.6.2013 tarihinde kararlaştırılmıştır” ifadelerine yer verilmişti. Kararın üzerinden geçen 11 yıllık süre zarfında proje askıya alındı.

KONUT AÇIĞI BÜYÜK ORANDA GİDERİLECEK

6 Şubat’ta yaşanan depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta, özellikle şehir merkezinde bir çok alan rezerv alana dahil edilirken, çalışmalara da başlandı. Menderes Mahallesi’nde de birçok bina yıkıma uğrarken bölge halkı, mahallenin rezerv alan ilan edilmesi için en uygun zaman olduğunu ifade ediyor. Ancak, konuyla ilgili hiçbir çalışma gerçekleştirilmiyor. Kentte konut açığının büyük oranda giderilmesi ve çalışmaların sürdüğü yeni şehir projesine de görüntü açısından uygun olması için Menderes Mahallesi’nin rezerv alan ilan edilmesi şehir yöneticilerinden talep ediliyor. Bu bölgenin rezerv alana dahil edilmesiyle kent genelinde konut açığıda giderilmiş olacak.

D J I 0361

Muhabir: Melisa Türkmen