16 Haziran’da idrak edilecek olan Kurban Bayramı öncesi kentlerde kurbanlık fiyatları açıklanırken Gaziantep’te de, Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, Veteriner Odası, Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği ile Kasaplar ve Celepçiler Odası tarafından alınan ortak karar doğrultusunda fiyatlar belirlenmişti. Buna göre; hallik toklu’nun kilosu 250 TL, diğer ırk toklu’nun kilosu 240 TL, çebiç ve teke’nin kilosu 240 TL olarak açıklanmıştı. 

TAHMAZOĞLU TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Yaşanan bu gelişmeye karşın Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da belirlenen fiyatların yüksek olduğu gerekçesiyle, “Kurban Bayramı öncesi 240-250 TL olarak fiyatların açıklanması spekülatif bir harekettir. Bu duruma, Ticaret ve Tarım İl Müdürlükleri ile birlikte müsaade etmeyeceğiz. Gerekirse il dışından hayvan getirerek Pazar yerlerimizde satışını yapıp, vatandaşlarımızın uygun şartlarda ete ulaşımını biz sağlayacağız” diyerek tepki göstermişti.

MOR TOKLUYU 200 TL, VAN BEYAZINI 210 TL OLARAK BELİRLEDİK

Gelinen süreçte Başkan Tahmazoğlu söylediği sözleri yerine getirerek, vatandaşların kurbanlıklara daha rahat kavuşması için fiyatları aşağı çekti. Kurbanlıkların uygun fiyatlara satılacağını söyleyen Tahmazoğlu, “Birliklerin yetkisi olmamasına rağmen erkek toklu kilo fiyatının 240 TL olarak açıklanmasının yanlış ve aynı zamanda pahalı olduğunu, gerekiyorsa bu konuda çalışma yapacağımı ifade etmiştim. Çalışmalarımızı tamamladık ve erkek toklu kurbanlıklarının en üst fiyatlarını; Mor toklu 200 TL, Van Beyazı 210 TL olarak belirledik. Kurban Fiyatları Bayrama kadar sabit kalacaktır” ifadelerini kullandı.

KURBANLIKLAR NEREDEN TEMİN EDİLECEK?
Kurbanlıklar 10 Haziran Pazartesi gününden itibaren; Dumlupınar Mahallesi Yeşilvadi Bulvarı, Şahinbey Parkı yanı ve Akkent Mahallesi 12 nolu caddesi Şahinbey Millet Camii civarında satışa sunulacak.

Editör: Didem Kayabaşı