Birlik ve beraberlik havası içerisinde düzenlediği mahalle iftar programlarıyla ‘Gönül Belediyeciliği’nin en güzel örneklerini sergileyen Başkan Hanefi Mahçiçek, bu defa kentteki yerel ve ulusal basının temsilcileri ile iftar programında bir araya geldi. Başkan Mahçiçek’in ev sahipliğinde düzenlenen iftar programına 28. Dönem AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Tuba Köksal’da katıldı. Programda konuşan Başkan Mahçiçek, depremlerde yıkılan binaların tekrardan inşa edileceğini belirterek, “Deprem yıktı geçti ama bunu geri yapacağız ve bu bize birde fırsat getirdi. Kahramanmaraş’ımızı gelişme alanları ile beraber yeniden bir bütün olarak yeniden imar planı yapma fırsatı verdi. Model olabilecek bir şehir ve yapabilirsek ki yapacağız. Alt yapısıyla üst yapısıyla yerleşim alanı ve ticaret alanlarıyla belli bir konsensüs içerisinde birbirini bütünleyecek şekilde mükemmel bir şehir, mükemmel bir kent inşa edebiliriz” ifadelerini kullandı. İftar programı, Türkiye’nin alanında önde gelen isimlerinden biri olan Şair-Yazar Senai Demirci’nin söyleşisi ve duasıyla başladı.

IMG_4994

Başkan Güngör; “Esnaf Çarşılarıyla Ticari Hayatı Canlı Tutuyoruz” Başkan Güngör; “Esnaf Çarşılarıyla Ticari Hayatı Canlı Tutuyoruz”

TÜRKİYE, ULUSLARARASI ALANDA SÖZÜ DİNLENEN VE SÖZÜ GEÇEN BİR ÜLKE

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “Bu ülke uluslararası gündem değiştiren bir ülke, Uluslararası alanda zulmü işgali sona erdiren bir ülke. Karabağ’daki 30 yıllık işgali kaldıran bir ülke, Libya’daki işgalcileri defedip kurtaran bir ülke, Suriye’deki milyonlarca mazluma ev sahipliği yapan bir ülke. 14 ülkede asker üssü olan bir ülke. Uluslararası alanda sözü dinlenen ve sözü geçen bir ülke. Toplumsal yapısıyla ve askeri gücüyle uluslararası alanda Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi artık üst seviyede üst ligde bulunan bir ülke. Böyle bir ülke bu kalbi sıkıntıların altından Allah’ın yardımıyla çok rahat kalkar, kalkacaktır. Bu güzel toplumun bu türk milletinin büyüklüğünü bir defa daha gördük. Başka bir toplumda emin olun ki bunları göremezsiniz. Bir kısım insanların imrendiği batı ülkelerinde böyle bir şey olmaz. Ne zamanki bu büyük milletin bir kısmının başı sıkıntıya girse bu milletin tamamı o sıkıntı ile karşı karşıya gelir ve insanlarının yanındadır.

BU YIKILAN YUVALARI BİR SENEDE ÇOK RAHAT YAPACAĞIZ

Kahramanmaraş’a 4800 adet tırın üzerinde yardım gelmiştir ve bunu başka bir ülkede bulamazsınız. O kadar insan bu kadar insana hizmet götürmüştür ve hizmet edecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın sözü ortadadır. İnşallah bu yıkılan yuvaları bir senede çok rahat yapacağız. Geçmişte yaptık. Elazığ’da yaptık, Malatya’da yaptık, İzmir’de yaptık. Ben 70’li yıllarda talebe idim ve o günleri hatırlıyorum mesela bu memlekette bir okul yaptığımızda Altı senede yapardınız ve okulu kim yapıyorsa o müteahhidde zengin olurdu çünkü bir okul altı sene sürerdi. Ama şimdi bu ülke on binlerce konutu inşallah bir senede yapacak. Bakanlığımız sadece 10 bin konut bizim atış alanımızda yapılacağını söylüyor.

BİR BÜTÜN OLARAK YENİDEN İMAR PLANI YAPMA FIRSATI VERDİ

Deprem yıktı geçti ama bunu geri yapacağız ve bu bize birde fırsat getirdi. Kahramanmaraş’ımızı gelişme alanları ile beraber bir bütün olarak yeniden imar planı yapma fırsatı verdi. Model olabilecek bir şehir ve yapabilirsek ki yapacağız. Alt yapısıyla üst yapısıyla yerleşim alanı ve ticaret alanlarıyla belli bir konsensüs içerisinde birbirini bütünleyecek şekilde mükemmel bir şehir, mükemmel bir kent inşa edebiliriz. Bunu biz de yaparız bizden sonraki arkadaşlarda yapar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ’de yapar. Çünkü bu devletin başında Sayın Recep Tayyip Erdoğan vardır. Sözü sağlamdır, sözü senet gibidir. Bir iş olacak dediğinde Allah’ın yardımıyla o iş olacaktır. Dolayısıyla endişemiz yok, kuşkumuz yok. Biz bu memleketi yeniden bütünüyle beraber çok daha güzel bir şekilde inşa edeceğiz. Model örnek bir memleket yapacağız. Bunları yapacak hem ülkemizde hem de Kahramanmaraş’ımızda yetişmiş insanımız var. Yeter ki onlara fırsat verelim” sözlerini kullandı.

DEPREMİN ARDINDAN MEVCUT HARCAMALARIN ÜZERİNE 145 MİLYON TL HARCAMA YAPTIK

Onikişubat Belediyesi olarak depremin ardından yaptıkları çalışmaları da anlatan Başkan Mahçiçek, 164 binden fazla yardım malzemesini depremzedelerle buluşturduklarını söyledi. Arama-kurtarma çalışmaları ile çadır ve konteyner kentlerin alt yapıları başta olmak üzere sosyal yardımlara 145 milyon TL harcama yaptıklarını dile getiren Başkan Mahçiçek, “6 Şubat’tan itibaren konteyner ve çadır kentlerin alt yapı çalışmalarından çevre temizliğine, çadırdan erzağa, barınmadan çocuklarımıza yönelik psikososyal faaliyetlere kadar birçok alanda toplamda 164 binden fazla yardım malzemesini depremzedelerimize ulaştırdık. Depremin ardından mevcut harcamaların üzerine 145 milyon TL harcama yapmışız. Bunu yaparken devletimizden de bir katkı almadık. 18 tesisimizi ilk günden itibaren insanlarımızın hizmetine açtık, havuzlarımızda insanlarımıza duş imkânı sağladık. Berberlerle anlaşarak insanlarımızın tıraş ihtiyacını karşıladık. Bu süreçte gerçekten çok önemli hizmetler yaptık ama keşke deprem olmasaydı da bunları başka yatırımlarda kullansaydık. Ama inşallah biz toparlarız, bundan endişeniz olmasın. Biz bunların daha iyisini yaparız Allah’ın yardımıyla. Bu evlerin de en iyisini yaparız, bu şehri de çok daha mükemmel hale getiririz. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bizler de onun yol arkadaşları olarak hizmette sınır gözetmeyiz. İnanıyoruz ki yarın daha güzel olacak. Bakın iki ayda aşağı yukarı toparladık, daha da iyi olacağız İnşallah. Sizlerle bir arada olduğum için mutluyum, bizlerin sofrasını paylaştınız, bizleri onurlandırdınız. Hepinize teşekkür ediyorum. Vefat edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarını kaybedenlere baş sağlığı, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyorum” şeklinde konuştu.

IMG_5024

GERÇEKTEN ONLARIN PSİKOLOJİLERİNİ YÖNETMEKTE HİÇ KOLAY BİR ŞEY DEĞİL

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Tuba Köksal, “Kahramanmaraş’ta gezerken her yer bir hüzün. Ben bir ay buradaydım ve bir ay tekrar ara verdikten sonra geri geldim tanıyamadım. Enkaz sürecinde sokakları öyle tanımıştım artık. Şimdi geldiğimde yüksek binalara bakarak tanımaya çalıştım. İnşallah bir sene sonra tanıyamayız ama bunu olumlu manada söylemek istiyorum. Evlerimiz yapılır işyerlerimiz yeniden canlanmaya ve o acılar yavaş yavaş küllenmeye başlar. Bundan sonra hep birlikte dayanışma zor anda güçlü insanları doğurur Bu hep söylenirdi, ben şimdi karşılaştığım küçük çocuklara bunu öğütlüyorum. Gerçekten onların psikolojilerini yönetmekte hiç kolay bir şey değil. Çünkü geleceğimiz onlar. Kimisi sınava girecekti, kimisinin farklı hayalleri vardı, evlenecek olanlar vardı, enkaz başında nişanlısını bekleyenler vardı, evlatlarını yetiştirmek için umutlu babalar şimdi mezar başında onları bekliyorlar.

MEMLEKETİMİN İNSANI İLE GURUR DUYDUM

Ben tavsiye niteliğinde acizane belki yaşım gereği buna yeterli değildir ama gördüğüm ve duyguları içselleştirdiğim için böyle bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Kahramanmaraş halkına hep birlikte dayanışma içinde bir şeyleri olumluya götürmek için çabalayalım. Yani bu bizim kardeşliğimizin başlangıcı olsun. Ayrı gayri hiçbir şey düşünmeden ben inanıyorum ki bunu başarırız. Çünkü çok tevekkül sahibi bir halk. Memleketimin insanı ile gurur duydum. Genel merkez görevim nedeni ile 81 ilde görev aldım. Duygusal olarak yetiştirdiğimiz şairlerden edebiyatçılardan insanlardan belli bu ruh halim bazı şeyleri çok yoğun yaşıyoruz. Bu güzellikleri de yoğun yaşayacağımıza inanıyorum. İnşallah şehrimiz çok güzel olacak. Zaten dinamiği olan bir şehirde hem üretim manasında hem sanayisi hem ticareti hem de insanların çalışkanlığı ben bunların olumsuzluğunun bu deprem felaketi ile geride kalıp olumlu halde ilerleyeceğimizi düşünüyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan yine gelecek bu memlekete. Deprem bölgelerinde işleri tek tek takip ediyor. Geldiğinde bir yerde bir eksiklik gördüğünde bir daha geldiğinde o aklında ve sürekli onun için geliyor. Bakanlarımızla ve buradaki yerel yönetim başkanlarımızla bunun üstesinden geleceğimizi düşünüyorum. Biz sağlamca iradenin arkasında durursak üstesinden gelemeyeceğimiz bir şeyin olmadığını düşünüyorum” cümlelerini kullandı.  

IMG_5030    

Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sermet Çuhadar, Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Arslan Deveboynu ve Bugün Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Yüzbaşıoğlu da toplantıda söz alarak basın mensuplarının sorunlarını anlattı. Basın mensuplarının sorunlarını tek tek not alan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Tuba Köksal ise yetkili mercilere taşıyacağını söyledi.

Haber: Emrah Özdemir