basınbasın-3Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Tekstil İhtisas Sanayi Bölgesi’nin kamulaştırma sorununun devam ettiğini belirterek, bu sorunun ne zaman çözüleceğini, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a sordu. Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan’ın sorusunu yanıtlayan Bakan Mustafa Varank, Tekstil İhtisas OSB kamulaştırma çalışmalarının ve Gıda İhtisas OSB’nin kuruluş çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Gelen cevap üzerine açıklamalarda bulunan Milletvekili Sefer Aycan, “Kahramanmaraş’ta yeni Organize Sanayi Bölgeleri kurulmasına ihtiyaç olduğunu belirterek Sanayi ve Teknoloji Bakanı'na durumu sormuştum. Gelen cevapta: Tekstil İhtisas OSB kamulaştırma çalışmalarının, Gıda İhtisas OSB’nin kuruluş çalışmalarının devam ettiği belirtilmiştir” diye konuştu.

TEKSTİL İHTİSAS SANAYİ BÖLGESİNİN KAMULAŞTIRMA SORUNU DEVAM ETMEKTEDİR

Kahramanmaraş’taki OSB bölgeleri ile ilgili Bakan Mustafa Varank’a soru yönelten Milletvekili Aycan, şunları kaydetti; "Şehrim Kahramanmaraş'ta sanayi yatırımları ve üretimi hızla artmaktadır. Yeni sanayi yatırımları yapılmak istenmektedir fakat organize sanayi bölgelerinde yer yoktur. Tekstil İhtisas Sanayi Bölgesinin kamulaştırma sorunu devam etmektedir, bu sorun ne zaman çözülecektir? Ayrıca, Kahramanmaraş'ta Yeni Organize Sanayi Bölgesi kurulmasıyla ilgili çalışmalarınız var mıdır?"21-1-1

KURULUŞ ÇALIŞMALARININ HIZLA TAMAMLANMASI HEDEFLENMEKTEDİR

Yedikuyular’a Otobüs Seferleri Başlıyor! Yedikuyular’a Otobüs Seferleri Başlıyor!

Milletvekili Aycan’ın sorusu yanıtlayan Bakan Varank, “Kahramanmaraş ilinde 4 adet sicil almış OSB bulunmakta olup, Bölgelerdeki; 197 adet sanayi parselinin 114 adedi tahsis edilmiştir. Tahsis edilen parsellerin; 68 adedi üretim, 37 adedi inşaat, 7 adedi proje aşamasındadır. Kahramanmaraş Tekstil İhtisas OSB için yaklaşık 2.433.930 m2 büyüklüğündeki alan kamulaştırılmış olup, kamulaştırma çalışmaları devam etmektedir. OSB'ye 2021 yılı fiyatlarıyla toplamda 51 milyon 574 bin 445 TL kamulaştırma harcama yapılmıştır.  Bölgenin kamulaştırma işlemleri devam etmekte olup, 2022 yılında bütçe imkânları çerçevesinde ödenek sağlanacaktır. Kahramanmaraş'ta (Erkenez, Aksu ve Türkoğlu) 3 adet OSB’nin kurulmasına ilişkin kanun teklifi Sanayi Komisyonu ve Genel Kuruldan oy birliği ile geçmiştir. Ayrıca, Kahramanmaraş Gıda İhtisas OSB projesinin 80 Hektarlık alanın sınırları 6 Aralık 2021 tarihli ve 3126768 sayılı yazımızla kesinleştirilmiştir. Kuruluş çalışmalarının hızla tamamlanması hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.

Haber: Emrah Özdemir