Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın denetiminde ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) kontrolünde, depremzedelerin kendi ev ve iş yerlerini yerinde yapabilmeleri için başlatılan ‘Yerinde Dönüşüm' projesi, gezici TIR’la vatandaşa anlatılıyor. Hibe ve kredi desteği sağlayan proje için vatandaşlar, 11 ilde bulunan 25 Yapım ve Dönüşüm Ofisi’nden merak ettikleri konularda bilgi almaya devam ediyor. Ofislere ulaşım imkânı bulamayan vatandaşlar için Bakanlığın Yerinde Dönüşüm Tanıtım TIR’larında proje hakkında detaylı açıklamalar yapılıyor. Bu kapsam Yerinde Dönüşüm Projesi hakkında bilgilendirme ve tanıtım yapmak amacıyla görevlendirilen TIR, Kahramanmaraş’a geldi. Ulu Camii önünde bulunan Yerinde Dönüşüm TIR’ının içerisindeki ekipler evini yerinde dönüştürmek isteyen vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

 RUHSAT İÇİN İMAR DURUM BELGESİ ALINACAK

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Yerinde Dönüşüm Projesi’ne e-devlet kapısı üzerinden, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüklerinden, İrtibat Ofislerinden tüzel ve gerçek kişiler başvuru yapılabilecek. İmar durumunun kontrolü kapsamında ilgili belediyeye müracaat edilerek ruhsat için imar durum belgesi alınacak. Ruhsat ve müteahhit ile yapılan anlaşma veya malikler arasındaki uzlaşma tutanağı ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne hibe ve kredi başvurusu yapılacak.

IMG_9972-1

YETKİ BELGESİ ALAN YAPI MÜTEAHHİDİ İLE ANLAŞMA SAĞLANACAK

Malikler arasında salt çoğunluk (%51) sağlanması ile Bakanlıktan yetki belgesi alan yapı müteahhidi ile anlaşma sağlanacak. Eğer, yapılacak yapı 500 m2'ye kadar, iki katlı yapı ise vatandaş tarafından müteahhitlik üstlenilebilecek. Geçici müteahhitlik belgesi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüklerinden alınabilecek. Ruhsat vermeye yetkili idareye ruhsat başvurusu yapılacak. Ruhsat için; Zemin Etüt Raporu, Aplikasyon Krokisi ve Uygulama Projesi ilgili idareye sunulacak.

10 YIL VADELİ VE FAİZSİZ OLARAK GERİ ÖDEMESİ YAPILACAK

Karakoç Tünelinde kaza, ölü ve yaralı var Karakoç Tünelinde kaza, ölü ve yaralı var

Yapının tamamlanması ile birlikte sözleşmedeki dağılıma göre konut yâda işyeri yüklenici tarafından maliklere teslim edilecek. Maliklerin kredi sözleşmesini imzaladığı tarihten itibaren 2 yıl ödemesiz olmak üzere, azami (toplamda) 10 yıl vadeli ve faizsiz olarak geri ödemesi yapılacak. Ödemeler her yıl sözleşmenin imzalandığı ayın son gününe kadar yapılabilecek.

Haber: Emrah Özdemir

Editör: Didem Kayabaşı