Maraş tarhanası üreticileri, depremin izlerini silmeye çalışıyor Maraş tarhanası üreticileri, depremin izlerini silmeye çalışıyor

Geçmiş yıllarda yaygın olarak özellikle şehir merkezlerinde gördüğümüz PVC kaplama tezgâhları, yenilenen kimlik ve ehliyet belgeleriyle yok olmaya başladı. Daha önce boyutu büyük olan kimlik kartları cüzdanlarda daha fazla yıpranıyordu. Bu durum vatandaşların sık sık kimliklerini PVC ile kaplatmasına neden oluyordu. 2017 yılında yürürlüğe giren yeni kimlik kartı uygulamasıyla eski kimlik kartları tedahülden kalkmaya başladı. Yeni kimlik kullanımıyla eski kimlik kartları da gün geçtikçe yok olmaya başladı. Değişen kimlik kartları yıpranma oranlarını da düşürdü. Bu durumun oluşmasıyla PVC kaplamalarına rağbette her geçen gün azalmaya başladı. 26 yıldır kimliklere ve kartlara PVC kaplama işi yapan 54 yaşındaki Mustafa Kurt mesleği ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.
Başlıksız-2-Kurtarıldı-25

GÜNDE 3-5 TANE DE OLSA YAPIYORUZ

Mesleğin bitmek üzere olduğunu dile getiren Mustafa Kurt, ‘’26 yıldır bu mesleği yapıyorum. Bu işi keşfettim, serbest meslek üzerinde ilgimi çekti. Yeri geldi hastanede çalıştım, yeri geldi ek iş olarak yaptım. Çok şükür yapmaya da devam ediyorum. Eskiye göre iş kalmadı. Eski kimliklerin kenarları çok tahriş oluyordu, kırılıyordu, yırtılıyordu. Gelen giden oluyordu, iş oluyordu. Şimdi kimlikler küçüldü. Eskiye nazaran kırılmalar olmuyor ama yine de koruma amaçlı kaplatmak isteyenler oluyor. Günde 3-5 tane de olsa yapıyoruz. Yeni kimlik kartlarının çıkması ile eski talep kalmadı ama yine de işimizi yapmaya devam ediyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Haber: Ömer Harmankaya