6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerde Onikişubat İlçesi Şehit Abdullah Çavuş Mahallesi İsmet Karaokur Bulvarı'nda bulunan ve 100’ü geçkin kişiye mezar olan 4 bloklu Hamidiye Sitesi’nin 1 bloğu deprem anında yıkılırken 3 bloğunda ağır hasar meydana gelmişti. Sitenin yıkımı sonrası yürütülen soruşturma kapsamında site müteahhidinin Ahmet Kara olduğu belirlendikten sonra İstanbul’da yakalanarak tutuklanmıştı.

E D İ T E D

BİLİRKİŞİ RAPORUNDA MÜTEAHHİT VE BELEDİYE YETKİLİLERİ ASLİ KUSURLU BULUNDU

Görgel, “Kahramanmaraş’ın kalbi Kıbrıs Meydanı’dır” Görgel, “Kahramanmaraş’ın kalbi Kıbrıs Meydanı’dır”

Depremin üzerinden 11 aylık süre geçerken, Hamidiye Sitesi’nin yıkımıyla alakalı yürütülen çalışmalar kapsamında bilirkişi raporu tamamlandı. Raporda, sitenin inşa edildiği yıllarda müteahhit Ahmet Kara’nın aynı zamanda belediye de imar müdürü olduğu belirtildi. Öte yandan zemin etüdü bile yapılmadan inşa edilen sitenin müteahhidi ve belediyedeki diğer yetkililer asli kusurlu bulundu. Raporda kolonların yönetmeliklere uygun olmadığı, yetersiz olduğu da yazıldı.

Batch Aa 20230206 30195021 30195010 Yk5I

SATARKEN, “EN SON YIKILACAK BİNA” DEDİLER

Yapanın ve denetleyenin aynı kişi olduğu Hamidiye Sitesi’nin projesinde ki hatalara, inşaat sırasında müdahale edilmediği de ortaya çıkarken, müteahhit Kara’nın sitede ki daireleri satarken, “Bu bina Kahramanmaraş’ta en son yıkılacak bina” demesine karşın, yaptığı binaların çoğunun yıkıldığı öğrenildi.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN